Van'da meyve ağaçları çiçek açtı

Van'da hava sıcaklığının artmasıyla birlikte meyve ağaçları da çiçek açtı.

Van'da meyve ağaçları çiçek açtı

Nisan ayında, son günlerde hava sıcaklığının artmasıyla birlikte kayısı ve badem ağaçları başta olmak üzere meyve ağaçları çiçek açmaya başladı.

Van'da ağır geçen kış mevsiminin ardından hava sıcaklığının 13-15 dereceye kadar çıkması ve havanın sıcak olmasını fırsat bilen vatandaşlar parklara akın ederken, bazı meyve ağaçları ise çiçek açmaya başladı. Rengarenk çiçek açan ağaçların bazılarında ise meyve tomurcukları oluştu.

Meyve ağaçlarının çiçek açmasının baharın geldiğinin göstergesi olduğunu belirten Onur Tunç adlı vatandaş, "Nisan ayının ilk haftasında meyve ağaçlarının çiçek açması bizim için baharın müjdecisi ya da havaların ısınacağının göstergesidir. Burada badem ağaçları başta olmak üzere erik ve kayısı ağaçları çiçek açtı. Elma ve armut ağaçlarının ise Mayıs ayının başlarında çiçek açması bekleniyor. İnşallah bundan sonra havalar mevsim normallerinde seyreder" dedi.

Geçmişte kentte büyük meyve bahçelerinin yer aldığını belirten Tunç, "Yapılaşmanın artmasına bağlı olarak meyve bahçelerinin de küçüldüğünü, hatta yok olduğunu görmek mümkün. En fazla elma ve kayısı ağaçlarının olduğu ilimizde, meyve seracılığı ise çok nadir yapılıyor" ifadelerini kullandı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: NİHAT AKARSU

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2024, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER