Kamuda kapsamlı tasarruf dönemi başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada, kamuda kapsamlı tasarruf döneminin başladığını ve tedbirlerin sıkı bir şekilde takip edildiğini söyledi.

Kamuda kapsamlı tasarruf dönemi başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomik tedbirlere dair önemli açıklamar yaptı.

Yaptığı açıklamada tasarruf tedbirlerine ilişkin bütçe dışı ödeme yapılmadığının altını çizen Şimşek, yeni kamu binası alımına da izin verilmediğini söyledi.

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'na konuşan Şimşek'in açıklamasından öne çıkanlar ise şu şekilde;

"Kimse ek ödenek için bana gelmesin"

Bir kuruş bütçe dışı ödenek verilmiyor, verilmeyecek. Her kurum ve bakanlıklar ile belediyeler bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Kimse ek ödenek için bana gelmesin.

Fiziki gerçekleşmesine göre ödenek verilecek

Fiziki gerçekleşmesi yüzde 60-70’in üzerinde olan yatırımlara ödenek verilecek. Bunun dışında örneğin, fiziki gerçekleşmesi yüzde 20 olmuşsa, bu türdeki yatırımların ödenekleri yıllara yayılacak. 4 kilometrelik bir tünel yatırımının fiziki gerçekleşmesi 500 metre ise bu konuda acele edilmeyecek.

Ancak, tarımsal üretim, nitelikli yatırımlar, sulama ve baraj gibi yatırımlar öncelikli olacak. Tarımsal desteklerden herhangi bir kesinti yapılmayacak. Kamu yatırım programında rasyonelleştirme çalışmaları yapıldı, kısa sürede tamamlanarak ekonomik ve sosyal fayda üretecek yatırımlar önceliklendirildi.

"Yeni bina alımı yasak"

Yeni kamu binası alınmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Tam tersine kamu binası giderleri konusunda tasarruf yapılacak. Bu konuda gelecek ödenek talepleri reddedilecek. Örneğin bizim bakanlığımıza bağlı bir birimin binası ile ilgili sorun çıktı. Yeni bina almadık veya kiralamadık. O binadaki personeli kendi bakanlığımızın binasına taşıdık. 3 kişi oturan personel odalarını masa sandalye koyduk 5’e-6’ya çıkardık. Bu nedenle tüm kamu kurumları ellerindeki bina imkanına göre planlama yapacak.

"Antalya’daki 5 yıldızlı otele para verip eğitim semineri düzenleyemeyecek"

Yurt dışı ve yurt içi toplantılar, eğitim seminerleri veya konferanslar gibi talepler olduğunda, her kurum kendi binası içinde kendi bulunduğu yerde bunları yapacak. Yurt dışındaki bir toplantıya katılım zorunlu ise, personel sınırı olacak. Örneğin, Ankara’daki bir kamu kurumu Antalya’daki 5 yıldızlı otele para verip eğitim semineri düzenleyemeyecek. Ankara’da bunu kendi imkanları ile yapacak. Ayrıca, kırtasiye, temsil-ağırlama giderleri sıkı bir şekilde kontrol ediliyor.

"Kiralama veya yeni araç alımında çok katı kurallar var"

Kamudaki servis hizmetine sınırlama getirilecek. Zorunlu olmayan servis hizmetleri son buluyor. Kamuda araç tasarrufu en çok önem verdiğimiz konulardan biri. Bu nedenle, zaten bir süredir araç tasarrufu konusunda dikkat ediyoruz. Kiralama veya yeni araç alımında çok katı kurallar var. Yeni araç alınmasına yönelik talepler geldiğinde, titiz bir inceleme yapılıyor. Öncelikle ‘elinizdeki mevcut araçları satın, yerine o zaman yenisini alın’ diyoruz. Yenisi alınacaksa da TOGG almalarını söylüyoruz.

İhale yasası değişiyor

Kamu İhale Yasası değişiyor. Kamu ihale mevzuatı uluslararası norm ve standartlara uyumlu olacak şekilde güncellenecek. Kamu alımlarına yönelik harcamalar tasarruf odaklı olacak. Kamu alımlarında ortaya çıkacak zararların önlenmesi için her türlü adım atılacak.

"Haksız rekabet oluşturanların takipçisi olacağız"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KDV’deki oran uyumsuzluklarının tespit edilmesi için başlattıkları yapay zeka destekli çalışmanın tamamlandığını bildirdi. Birçok işletme, yüzde 8-10 arasında olması gerekirken, temel gıda için uygulanan yüzde 1 KDV’den fiş kesiyor, vatandaştan yüzde 10 olarak aldığı vergiyi yüzde 1 olarak devlete ödüyor ve vergi kaçağına sebep oluyordu.

Sosyal medya hesabından, KDV kayıp ve kaçağının önlenmesine ilişkin yürütülen çalışmalara ilişkin paylaşım yapan Bakan Şimşek, temel ihtiyaç ürünleri üzerindeki vergi yükünü azaltmak için uygulanan düşük KDV oranlarını istismar ettiği tespit edilen firmalara yönelik saha denetimleri yapılacağına dikkati çekerek şunları kaydetti:

"KDV’deki oran uyumsuzluklarını tespit etmeye yönelik, Vergi Denetim Kurulu ve Gelir İdaresi başkanlıklarımız ile Risk Analizi Genel Müdürlüğümüz yapay zeka destekli çalışmalarını tamamladı. Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların, haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tasarruf, tedbir, özen, denetim.
Tasarruf, tedbir, özen, denetim. - 2 ay Önce

81 ilimiz var. 973 ilçemiz var. 150 beldemiz var. Bunların hepsinde de resmi kurumlar var. Eğer on yıllardır bütün bu il, ilçe ve beldelerde, bütün kurum ve kuruluşlarda, bütün alımlarda, bütün harcamalarda, bütün ihalelerde, bütün iş ve işlemlerde adeta kılı kırk yararcasına, büyük bir titizlik ve hassasiyetle israftan, çarçurdan, saçıp savurmadan ve kimi zaman da basına da yansıdığı gibi usulsuzlük ve devleti zarara uğratmalardan kaçınılsa belki de ülkemizin kasasında on milyarlaca, yüz milyarlarca lira kalmış olacaktı. Kimbilir belki daha az, belki de çok daha fazlası... İşte bu nedenle bu gemiyi batırmak, zarar vermek eninde sonunda bizatihi geminin kendisine ve gemideki herkese zarar verir. Ülkemizin bu darboğazı, bu krizi, bu kısıtlamalara ve tedbirlere mecbur kalmış halleri biraz da bundan değil Sonbahar ve kış aylarında çarşılarımızda, semtlerimizde, mahallerimizde, mahalle aralarında, kaldırımlarda, caddelerde, sokaklarda, derelerde, kanallarda, oluklarda, kıyılarda, sahillerde, mesire alanlarında, ören yerlerinde, parklarda, okul çevrelerinde, cami çevrelerinde, gözünüzü çevirdiğiniz her yerde toz, toprak, kum, çakıl, yaprak, evsel atık, çöp, izmarit ve yoğun bir kirlilik oluştu. Üstüne bir de son bir haftada bayram hareketliliği sebebiyle artan korkunç boyutlardaki kirlilik de eklenince BAYRAMIN ÜÇÜNCÜ GÜNÜNDEN İTİBAREN NİSAN AYI BOYUNCA YIKAMA ARAÇLARIYLA, VAKUMLU SÜPÜRME ARAÇLARIYLA VE EN ÖNEMLİSİ EN AZ 1000 PERSONEL İLE KENTİN HER YANINDA YİRMİ GÜN SÜRECEK KAPSAMLI, DETAYLI VE ÖZENLİ BİR TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALIDIR. Şehrimiz hakikaten çok kirli. VBB, ilçe belediyeleri, Karayolları ve DSİ acilen bu kirli, ilgisiz ve bakımsız kalmış şehre el atmalıdır.?

SIRADAKİ HABER