Metin Gürak yeni Genelkurmay Başkanı oldu

Ordu kademesinin yeniden şekillendiği Yüksek Askeri Şura Toplantısı sona erdi. Metin Gürak yeni Genelkurmay Başkanı oldu. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Aysever yaş haddi nedeniyle emekliye sevk edildi.

Metin Gürak yeni Genelkurmay Başkanı oldu

Ordu kademesinin yeniden şekillendiği Yüksek Askeri Şura Toplantısı sona erdi. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, toplantıda 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 63 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi.

YENİ GENELKURMAY BAŞKANI BELLİ OLDU

Toplantıda alınan kararla Metin Gürak, yeni Genelkurmay Başkanı oldu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına Genelkurmay II'nci Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve

Hava Kuvvetleri Komutanlığına Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu atandı.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI YAŞ KARARLARINI AÇIKLADI 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 2023 yılı Yüksek Askeri Şura olağan toplantısı yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen toplantıda bir üst rütbeye yükseltilecekler, görev süresi uzatılacaklar ve emekliye sevk edileceklerin durumu görüşüldü; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla karara bağlandı. 

İletişim Başkanlığı, 32 general ve amiralin bir üst rütbeye, 63 albayın ise general ve amiralliğe yükseltildiğini açıkladı. 24 general ve amiralin görev süresi bir yıl, 365 ablayın görev süresi ise iki yıl uzatıldı. 

Öte yandan iki general yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2023 tarihinden, 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2023 tarihinden geçerli olarak emekliye sevk edildi. 

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Aysever yaş haddi, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgneral Atilla Gülan kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi. Genelkurmay Başkanlığına 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanlığına Genelkurmay II'nci Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu atandı. 

Halen 266 olan general ve amiral sayısı, 30 Ağustos 2023 itibariyle 286'ya yükselecek. 

YAŞ ÜYELERİNDEN ANITKABİR'E ZİYARET

Toplantıdan önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Askeri Şura üyeleriyle Anıtkabir'i ziyaret etti.

"ORDUMUZUN GÜCÜNE GÜÇ KATACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıtkabir özel defterini imzaladı. Erdoğan, "Türkiye Yüzyılı'nı inşa etmek için yoğun çaba içindeyiz. YAŞ'ta alacağımız kararla ordumuzun gücüne güç katacağız" ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki YAŞ toplantısına Şura üyeleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı olarak görevlendirilen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan katıldı.

METİN GÜRAK KİMDİR? 

Metin Gürak, 1981'de Kara Harp Okulu'ndan, 1982'de Topçu Okulu'ndan mezun oldu.

1985'te Kara Havacılık Okulunu bitirerek pilot olan Gürak, 1990'da Kara Harp Akademisi, 1996'da Silahlı Kuvvetler Akademisi'ni bitirdi.

Çeşitli birlik ve karargahlarda yürüttüğü görevlerin ardından Gürak, 2006'da tuğgeneralliğe, 2010'da tümgeneralliğe, 2015'te korgenaralliğe terfi etti.

2017 Ağustos ayından bu yana Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevini yürüten Gürak, yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Genelkurmay 2. Başkanlığına atandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2023, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER