Ayanıs Kazı Evi hızla tamamlanıyor

Van Valisi Ozan Balcı, Tuşba İlçesi Ayanis Mahallesindeki tarihi Ayanis Kalesi’nde yapımı hızla süren kazı evinin inşaatında incelemelerde bulundu.

Ayanıs Kazı Evi hızla tamamlanıyor

Van Valisi Ozan Balcı’ya, incelemelerde Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi, Vali Yardımcısı Furkan Duman, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nurettin Aras, Ak Parti İl Başkanı Emre Güray ve Bahçeşehir Koleji Sahibi Mümtaz Atlıhan da eşlik etti.

Vali Ozan Balcı, Van’da hayata yaşama dair her alanda çok güzel işler yapıldığını belirterek, “Doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle Van Türkiye’nin hatta dünyanın sayılı güzel illerinden birisi. Sadece Van Gölü ile değil Urartulardan kalma eserlerle beraber önemli bir mirasa sahip. Biz Vanamızın imarı, inşası, ihyası için canla başla çalışıyoruz. Eğitimden sağlığa, spordan kırsal alt yapıya, tarımdan kültür sanata kadar hayatın ve yaşamın her alanında vatandaşlarımızın hayatlarına, yaşamlarına dokunarak ekip arkadaşlarımızla beraber devletimizin, milletimizin kaynaklarını kullanıp Van’ı gelecek kuşakları hazırlıyoruz. Van tarihte Urartuların merkeziydi. Bugün Ayanis Mahallesinde yapılan kazı merkezindeyiz. Burada çok önemli tarihi eserler gün yüzüne çıkarıldı. Biz de bu önemli merkezde çalışan arkeologlar, sanatçılar, bilim insanlarının hayatlarını yaşamlarını kolaylaştırmak için Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte içerisinde konservasyon alanı, eserlerin teşhir edileceği alanlar, barınma yerleri ve sosyal donatıların bulunduğu kazı evi yapıyoruz. İnşallah en kısa zamanda bitireceğiz. Aynı zamanda Gürpınar‘da da Çavuştepe bölgesi var. Orası da önemli bir kazı alanı. Oraya da aynı konseptte bir kazı evi yapıyoruz. Buralar tamamlandığında bilim insanlarımız daha güzel bir ortamda çalışma imkanı bulurken, ziyaretçiler de daha rahat gezme imkanına kavuşacak. Eğitime bilgiye, kültüre, sanata dost bir Vali olarak Van’ın hizmetkarıyız. Kültüre ve sanata desteklerimiz devam edecek. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

VAN BÖLGE GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2024, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER