DOĞUSİFED Başkanı Müslüm Erbay güven tazeledi

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş illerini kapsayan iş dünyası derneklerini çatısı altında barındıran Doğu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DOĞUSİFED) 4'ncü Genel Kurulu'nu gerçekleştirdi. Olağan Genel Kurul gündemi kapsamında Yüksek İstişare Kurulu Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi yapıldı. Yapılan seçimde mevcut başkan Müslüm Erbay, güven tazeledi.

DOĞUSİFED Başkanı Müslüm Erbay güven tazeledi

Bağımsız ve gönüllü yapısı dikkate alındığında Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olan; gücünü ve etkinliğini, iş insanlarının üye olduğu federasyon ve derneklerinden alarak çatısı altında 26 bölgesel, 4 sektörel olmak üzere 30 federasyon, 331 üye dernek üzerinden 60 bini aşkın şirket bulunduran TÜRKONFED’in bölgesel federasyonu olan Doğu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DOĞUSİFED) 4'ncü  Genel Kurulu’nu yaptı.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve DOĞUSİFED Yüksek İstişare Kurulu Üyesi İş İnsanı Suat Çiftçi'nin Divan Başkanlığını yaptığı genel kurula tek liste ile giden DOĞUSİFED üyeleri, Müslüm Erbay'ya ikinci kez güven oyu verdi.

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş illerini kapsayan iş dünyası derneklerini çatısı altında barındıran DOĞUSİFED 4.Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirildi. Üyelerin tamamının oyuyla Müslüm Erbay ikinci kez başkanlığa seçildi.

DOĞUSİFED MÜSLÜM ERBAY DEDİ

Bağımsız ve gönüllülük esasıyla bir araya gelen iş insanlarının oluşturduğu Türkiye’nin en büyük KOBİ yapılanmasına sahip sivil toplum kuruluşu olan TÜRKONFED’in bölge federasyonu olan DOĞUSİFED, yeni dönemde de Müslüm Erbay başkanlığında bölgesinde çalışmalarına devam edecek

ÇİFTÇİ: GÜZEL HİKAYELERLE 10 YIL GEÇTİ

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve DOĞUSİFED Yüksek İstişare Kurulu Üyesi İş İnsanı Suat Çiftçi, Kongrede yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi. Çiftçi: "Değerli DOĞUSİFED üyeleri Doğusifed’imizin 4. Olağan genel kurulunda burada sizlerle birlikte olmaktan çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Tabiî ki geldiğimiz bu nokta uzun bir yol ve güzel hikayelerle dolu dolu 10 yıl geçti, geldiğimiz şu anki durum Ülkemizin gönüllülük esasına dayalı olarak bir arada olan en büyük sivil toplum örgütü olan TÜRKONFED'tr sizlerle birlikte en güçlü temsiliyet noktasına gelmek onur verici. Bu noktada İş dünyasının rekabetçiliğini korumak için büyük uğraş verdiğini, Ekonomi yönetiminin, yapısal reformlarla güçlendirilmiş enflasyonla mücadele yaklaşımını önemsiyor, 2024'ün reform yılı olmasını bekliyoruz.

Van’da ekmeğe zam: Gramaj 210 gram, fiyat 1 lira arttı

Çatısı altındaki 30 federasyon ve 356 dernek üzerinden 60 bini aşkın şirketi temsil eden Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu TÜRKONFED olarak 2023 yılında yoğun olarak çalıştık. Cumhuriyetimizin 100. Yılına önceki seneden devraldığımız üretim maliyetleri ve tedarik, yüksek enflasyon ve satın alma gücü, savaşın ihracat pazarlarına etkisiyle finansmana erişim ve kur artışı gibi dört temel sorunla başladık. Bu sorunlar içinde en fazla öne çıkan, yalnızca KOBİ'lerimizin ve iş dünyamızın değil aynı zamanda ülkemizin de en önemli gündemi ve önceliği olan enflasyondur. Ülke olarak 2023 yılında zor zamanlar geçirdik. Birlikte mücadele ettik, yaralarımızı hep birlikte sandıklarını belirterek, genel kurulumuzun ortak aklın önemsendiği, Uzlaşı kültürünün benimsendiği ve evrensel değerlerin baz alındığı bir yıl olması temennisiyle. Bu vesileyle Dünyayı her zaman güzelleştiren ve yaşanabilir hale getiren kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyor, Saygı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI MÜSLÜM ERBAY’IN MESAJI

Değerli DOĞUSİFED ailesi, Öncelikle önümüzdeki dönem DOĞUSİFED’ı yönetme sorumluluğunu verdiğiniz yeni Yönetim Kurulu adına sizlere teşekkürlerimizi sunuyorum.

Bu önemli göreve layık görüldüğünüz için, Yönetim Kurulu olarak mutluluk ve onur duyuyoruz. 10 yıldır Kurucu üyesi olmaktan gurur duyduğum, Yönetim kurullarında ve Denetleme Kurulu’nda görev yaptığım DOĞUSİFED’de Yönetim Kurulu üyelerimizle beraber şevkle çalışacağım.

Genel Kurulumuzun gerçekleşmesine yönelik katkılarından dolayı Yüksek İstişare Konseyi Başkanımız Sayın Suat Çiftçi’ye teşekkür ederim. Türkiye’nin ve dünyanın içinden geçtiği bu zor süreçte, 3 yıl boyunca DOĞUSİFED’e çok değerli katkılar sunan siz DOĞUSİFED ve Yönetim Kurulu’na ve tüm üyelerimize şükranlarımı sunarım.

DOĞU İŞ DÜNYASININ FİKİR ÜRETEN FABRİKASI: DOĞUSİFED

DOĞUSİFED, Doğu iş dünyasının fikir üreten fabrikasıdır. DOĞUSİFED’ın bu önemli vasfını daha da güçlendirmek için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz.

Değerli üyeler, Üç yıl önce (29 Mart 2021 tarihinde) devraldığım DOĞUSİFED Yönetim Kurulu Başkanlık görevimin birinci dönemini tamamlamış oldum. Bu üç yıllık süre zarfında DOĞUSİFED’imizi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım. Devraldığımız bu STK bayrağını birtık öteye taşımak adına, sizlerle beraber üzerimize düşen her şeyi yaptık. Yüzlerce Ziyaret, Etkinlik Basın açıklaması yaptık. Bir o kadar da Bildiri ve Çağrı yayınladık. İlkesel duruşumuzu muhafaza ettik; tüm kamu kurumlarımızla, Odalarımızla, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla eşit mesafede olma çabasında olduk ve sanırım bunun semeresini de aldık.

YARALARIMIZI BİRLİKTE SARDIK

Erbay, Ülke olarak, Bölge olarak yine ekonomik, sosyal ve küresel ilişkiler bağlamında zorlu bir dönemden geçiyoruz. 2019 yılında başlayan pandemi, sadece sağlığımızı tehdit etmedi. Maddi manevi birçok alanda hayatlarımızı olumsuz etkiledi. Bizleri yarı uyku moduna sokan pandemi, bizden aldığı birçok şeyin yanında adeta huzurumuzu, neşemizi, yaşama sevincimizi de aldı sanki. Pandeminin Sağlık, sosyal ve Ekonomik anlamda hayatımızda bıraktığı kalıcı tahribatların uzun yıllar devam edeceği açıktır.

Köyden- Kente, Yerelden- Ulusala bir kalkınma hamlesi başlatılmalıdır. Ancak, tüm bunların yansıra DEMOKRASİ ile EKONOMİ arasında doğrudan bir ilişki olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

Ülke olarak,

Sorunlarımızı Ortak Akıl ve Uzlaşı Kültürü temelinde

Güçlü Demokrasi,

Güçlü Ekonomi ve

Güçlü Toplum ilkesi ile aşabileceğimize inanıyoruz.

Bölgesel ölçekte, sahip olduğumuz genç nüfus potansiyeli ile büyük bir gelecek vaat eden bölgemizin, gelecekte önemli avantajlara sahip olduğunu düşünüyoruz.

NELER Mİ YAPTIK?

2023yılı hepimiz için zor bir yıl oldu. DOĞUSİFED ailesi olarak 2023 yılında da çalışmalarımıza hız vererek devam ettik. Doğu- Batı arasındaki ticari köprülerin kurulması çalışmalarımıza devam ettik. Diyaloğun, uzlaşının olmazsa olmazı olduğu bilinci ile, Kamu kurumlarımız, Oda, Borsa ve paydaş STK’larımız ile her daim iş birliği içerisinde olduk. Onlarca webinar toplantısı, bildiri, çağrı, basın açıklaması, ziyaret ve etkinliğin yanı sıra İzmir İktisat Kongresinde federasyon olarak aktif rol üstlendik, temel haklardan, Ana dilde eğitime birçok konuda bölgemizi temsilen katı sunduk. Çatı kuruluşumuz TÜRKONFED ile ortak projelere imza attık; 25- 26 Nisan 2023 tarihinde “İş Dünyası Yerel Kalkınma Buluşmaları” Hakkâri programı, 18 Ekim 2023 “Ekonomi Hukuk Buluşması” Van programı, 22 Kasım 2023 “Dijital Anadolu Projesi” Van etkinliği gibi büyük etkinlikler gerçekleştirdik…

Stratejik yönetim, kurumsallaşma ve dijitalleşme alanlarında önemli adımlar attık, sürdürülebilirlik çerçevesinde yeni bir vizyon oluşturduk. Gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmeyi planladığımız tüm etkinlik ve projelerimizde değer yaratmanın, etkili ve sürdürülebilir çözümler üretmenin yolunun “Ortak Akıl” ve doğru kurgulanmış iş birlikleri oluşturmaktan geçtiği düşüncesi ve inancı ile hareket etmeye özen gösterdik. Bölgemizdeki iç ve yaşam kalitesinin yükselmesine, bölgemizin sürdürülebilir kalkınma sürecine, yeşil ve dijital dönüşümüne önderlik eden iş dünyası sivil toplum kuruluşu olma vizyonumuzu ön planda tuttuk. Kurumsal yönetişim ilkelerini gözeterek içsel süreçlerimizi adil, şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir şekilde yönetmeye odaklandık.

Bundan sonra da bu bilinç ile siz değerli üyelerimiz, bölgesel, ulusal paydaşlarımız ve çatı kuruluşumuz TÜRKONFED iş birliği ve destekleri ile bölgemiz ve ülkemiz için sürdürülebilir bir geleceği inşa etme yolunda daha güçlü adımlar atma, kapsayıcı ve yenilikçi projeleri hayata geçirmeye devam etme arzusu ve kararlılığı ile hareket etmeye devam edeceğiz.

Ülke olarak 2023 yılında zor zamanlar geçirdik. Birlikte mücadele ettik, yaralarımızı birlikte sardık.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat'ta yaşanan Hatay- K. Maraş depreminin yanı sıra sel felaketleri, Rusya – Ukrayna, İsrail- Filistin savaşı gibi ülkemizi direk etkileyen buna benzer birçok olumsuzluk ile karşı karşıya kaldık.

TL’deki aşırı değer kaybı,

Yüksek Enflasyon,

Yüksek Döviz,

Yüksek Faiz ve

Finansmana erişim zorluklarının yanı sıra Ekonomik daralma gibi temel konular ile boğuştuk; Kalkınma yolunun Anadolu’dan geçtiği bilinciyle, Dijital, Yeşil ve Toplumsal dönüşüm konularında yoğun olarak durmaksızın çalıştık…

ÜLKEMİZİN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMASININ ÖNÜNDEKİ 3 ÖNEMLİ TUZAK!

"Orta Gelir, Orta Demokrasi ve Orta Eğitim" tuzaklarından kurtulmanın anahtarı reform gündeminden geçiyor. 2024 yılı, ülkemizin hem enflasyon hem de belirsizliklerle mücadelede yapısal reform yılı olmalıdır.” dedi.

Bölge olarak çok zor şartlarda çalıştıklarını belirten Erbay, Bölge olarak gerek GSMH’de gerek Uzun ve sağlıklı yaşam, eğitime erişim ve insana yakışır bir yaşam standardı gibi üç temel unsurla ölçülen İnsani Gelişme Endeksi (İGE)’ne göre maalesef en dip noktada yer alıyoruz.

Yerel ve Bölgesel kalkınma için, Devlet yatırımlarının artırılmasına ilaveten özel sektör yatırımlarında bölge elastik kat sayısının artırılmasını talep ediyoruz.

Yerel kaynakların ekonomiye kazandırılması ilkesi ile Tarım, Hayvancılık, Turizm, Madencilik ve Enerji alanında yatırım ve teşviklerin artırılması büyük önem arz etmektedir. Sınır kenti olmanın imkân ve imtiyazlarından istifade edebilmenin yolu, mevcut sınır kapılarındaki ticaretin canlandırılması ve ilaveten yeni sınır kapılarının açılması “Yerel Kalkınma” için büyük önem arz etmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER