Van'da oy verme saati 07.00'de başlayacak

Ülke genelinde olduğu gibi Van'da da Mahalli İdareler Seçimleri yarın yapılacak. Yarın saat 07.00-16.00 saatleri arasında sandık başına gidecek olan Vanlılar, kendilerini 5 yıl boyunca yönetecek olan belediye başkanlarını, encümen adaylarını ve muhtarlarını seçecek.

Van'da oy verme saati 07.00'de başlayacak

Yarın sandık başına gidecek olan vatandaşlar, kendilerini temsil edecek belediye başkanlarını, encümen adaylarını ve muhtarları seçecek. Ülkemizdeki vatandaşlar, yeni yerel yöneticilerini seçmek için yarın sandık başına gidecek. 34 siyasi partinin katıldığı seçimde, 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı belirlenecek.

Seçimlerde, 81 il, 973 ilçe, 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtar belirlenecek, il genel meclisi üyeliği, belediye meclis üyeliği seçimleri de yapılacak. Bu kapsamda Van'da yarın yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimleri kapsamında heyecan devam ediyor.

BÜYÜKŞEHİR İÇİN 22 ADAY YARIŞACAK

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 20 erkek, 2 kadın aday yarışacak. Listede AK Parti'den Abdulahat Arvas, DEM Parti'den Abdullah Zeydan, CHP'den Şükrü Şahar, Saadet Partisi'nden Özay İlhan, Yeniden Refah Partisi'nden Abdullah Sadıksoy, İyi Parti'den Abdullah Akbaş da yer alıyor.

22 ADAYIN 1'İ BAĞIMSIZ

Buna göre, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 21'i siyasi parti, 1'i bağımsız olmak üzere, 20 erkek, 2 kadın aday mücadele edecek.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Abdulahat Arvas, İyi Parti'den Abdullah Akbaş, Memleket Partisi'nden Ali Ertuğrul Aybey, Demokrat Sol Parti'den Tuğçe Tekçe Ermiş, Yeniden Refah Partisi'nden Abdullah Sadıksoy, Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden Abdullah Zeydan, Türkiye Komünist Partisi'nden Onur Yılmaz, Zafer Partisi'nden Mehmet Emin Özbey, Halkın Kurtuluş Partisi'nden Sait Kıran, Türkiye Komünist Hareketi Partisi'nden Mehmet Altıntaş, Bağımsız Türkiye Partisi'nden Zeynep Selim Keleş, Yeni Türkiye Partisi'nden Mihraç Deger,  Cumhuriyet Halk Partisi'nden Şükrü Şahar, Hür Dava Partisi'nden Mehmet Mehdi Oğuz, Hak ve Özgürlük Partisi'nden Abdulmenaf Kıran, Demokrat Parti'den Hasan Kedali, Millet Partisi'nden Rafet Kaya, Milli Yol Partisi'nden Sinan Bilgili, Demokrasi ve Atalım Partisi'nden Erkan İrven, Saadet Partisi'nden Özay İlhan, Vatan Partisi'nden Mehmet Emin Arı, Bağımsız olarak İdris Ahi listede yer aldı.

İŞ İNSANI DA VAR İŞÇİ DE...

11 üniversite mezunu, 11 ortaokul mezunu olan adayların 3'ü iş insanı, 2'si emekli, 5'i avukat, 1'i insan kaynakları, 1'i öğrenci, 1'i işçi, 1'i siyasetçi, 1'i veteriner hekim, 1'i gayrimenkul, 2'si serbest, 1'i müteahhit, 1'i çiftçi, 1 tekstilci, 1'i mimar aday bulunuyor.

İLÇELERDE KAÇ PARTİ YARIŞACAK?

Öte yandan Van'ın Bahçesaray ilçesinde 9 parti, 1'i bağımsız toplan 10 aday, Başkale'de 8 parti, 1 bağımsız 9 aday, Çaldıran'da 7 aday, Çatak'ta 10 aday, Edremit'te 12 parti, 1'i bağımsız 13 aday, Erciş'te 10 parti, 2'si bağımsız 12 aday, Gevaş'ta 8 aday, Gürpınar'da 9 aday, İpekyolu'nda 16 parti, 1'i bağımsız 17 aday, Muradiye'de 7 aday, Özalp'ta 10 aday, Saray'da 9 aday, Tuşba'da ise 14'ü parti, 1'i bağımsız toplamda 15 aday yarışacak.

TELEFONLA OY VERME YERİNE GİRİLEMEYECEK

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak ve cezası bulunuyor. Bu tür cihazları oy verme işlemi bitene kadar sandık kuruluna bırakılması gerekiyor.

SEÇİME KAÇ SİYASİ PARTİ KATILACAK?

Seçimlere 34 siyasi parti katılacak. Partilerin oy pusulasındaki sıralaması şöyle: AK Parti 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Memleket Partisi 5, Anavatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 9, Türkiye Komünist Partisi 10, Anadolu Birliği Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halkın Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, Emek Partisi 19, HÜDA PAR 20, Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birliği Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Aydınlık Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31, Demokrasi ve Atılım Partisi 32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SINIRLARINDA YAŞAYAN SEÇMEN NELER İÇİN OY KULLANACAK?

Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar dışında, hangi sandık seçmen listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek. Bir seçmen, hangi seçim çevresinin seçmeni ise ancak o seçim çevresinde yapılan seçimler için oy kullanabilecek.

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, 'büyükşehir belediye başkanı', 'belediye başkanı', 'belediye meclis üyeliği' ile 'muhtarlık ve ihtiyar heyeti' için oy kullanacak.

BÜYÜKŞEHİR OLMAYAN İLLERDE VE KÖYLERDE NELER İÇİN OY VERİLECEK?

Büyükşehir olmayan illerde ise 'il genel meclisi üyeliği', 'belediye başkanı', 'belediye meclis üyeliği' ve 'muhtarlık ve ihtiyar heyeti' için oy verilecek. Köylerde ise 'il genel meclisi üyeliği' ile 'muhtarlık ve ihtiyar meclisi' için oy atılacak.

TÜM PUSULALAR TEK ZARFA KONULACAK

Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası 'beyaz', il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula 'turuncu', belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası 'mavi', belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise 'sarı' renkli olacak. Seçmenler tüm oy pusulalarını tek zarfa koyacak.

VAN'DA OY KULLANMA İŞLEMİ 07.00-16.00 SAATLERİ ARASINDA…

YSK, seçimin mart ayında olması nedeniyle mevsim şartları ve güneşin batış saatini dikkate alarak, doğudaki 32 ilde oy verme saatini bir saat erkene aldı. Bu nedenle, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis illerinde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak. Bu illerin dışında kalan diğer illerde oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak.

ÖNCE HANGİ OYLAR SAYILACAK?

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık, seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2024, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER