CHP'li Adem: Seçimlerde başarıyı hep birlikte yakalayacağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem yaklaşan 31 Mart yerel seçimleri öncesi Van'a geldi. Adem, "Ülkemizin her bir köşesini tek tek gezecek, yerel seçimlerde başarıyı hep birlikte yakalayacağız" dedi.

CHP'li Adem: Seçimlerde başarıyı hep birlikte yakalayacağız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım ve Orman Bakanlığından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem ve PM üyesi Uğurcan İrak, 31 Mart Mahalli İdareler seçimleri öncesi Van'a geldi.

Adem ve İrak, kentte bir dizi ziyaret gerçekleştirerek temaslarda bulundu. Genel Başkan Yardımcısı Adem ve PM üyesi İrak, ilk olarak CHP Van İl Başkanlığını ziyaret etti. Adem ve Irak'ı, İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, Van Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Şükrü Şahar ve partililer karşıladı.

CHP'li heyet İl Başkanlığının ardından sırasıyla merkezi seçim ofisini, Baro'yu ve Van Ziraat Odası'nı ziyaret etti.

Yerel seçimler öncesi ülkenin her köşesine ulaşıp, yerel seçimlerde başarı elde etmek istediklerini belirten, Genel Başkan Yardımcısı Adem, "Bugün Doğu'nun en güzel illerinden, Van ilimizdeydik. Van Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanımız Sayın Seracettin Bediroğlu ve PM üyemiz Uğurcan Irak ile birlikte il başkanlığında başlayan ziyaretlerimize Seçim ofisimizde devam ettik. Seçim Ofisi ziyareti sonrası Van Ziraat Odası ve Baro Başkanımızı ziyaret ettik. Ülkemizin her bir köşesini tek tek gezecek, yerel seçimlerde başarıyı hep birlikte yakalayacağız" dedi.

"TÜRKİYE TARIMINDAKİ GERÇEK SORUNLARI KONUŞALIM İSTİYORUM"

İktidarın 22 yıllık yönetimi boyunca tarım sektöründe yarattığı kaos ve tahribatın boyutlarına dikkat çeken Adem, "Ülkemizin tarım kurumları AKP'nin sömürü siyasetiyle yağmalanmaya devam ediyor. AKP iktidarının büyüme masalları, açıklanan hayvancılık yol haritaları, çiftçinin 3 yıl önceden önünü göreceği vaatlerinin gerçek dışı olduğunu bir kenara bırakıp Türkiye tarımındaki gerçek sorunları konuşalım istiyorum. Türkiye'de tarım sektörünün başlıca sorunlarından biri kurumlarımızın içinin boşaltılmış, değersizleştirilmiş olmasıdır. Tarım sektörüne yön vermesi amacıyla kurulmuş işe yarayan hangi tarım kurum ve kuruluşuna baksanız bunu görebilirsiniz. AKP, 22 yıllık iktidarı boyunca elini hangi köklü kurum, kuruluşa attıysa kökünü kurutana kadar sömürmüştür" diye            konuştu.

"TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNİN KURULUŞ AMACI NEDİR?"

İktidarın yanlış politikalarının bedelini çiftçi ve esnafın ödediğini söyleyen Adem, "Tarım Kredi'nin kurumsal kimliği AKP tarafından yok edildi. Tarım Kredi Kooperatifi'nin kuruluş amacı nedir? Ortakları olan çiftçilerin üretimlerine katkı sağlamaktır. Üretim miktarını ve verimliliği arttırıcı imkanlar sunmaktır. Bunların başında üretim kredileri sağlamak ve üreticilerin pahalı kredilerle borçlanmasının önüne geçmek gelir. Bu sayede çiftçi rekabet gücü kazanır. Ama nerde? AKP iktidarı yeter ki sömürülecek bir kaynak görsün. Gözünü diktiği her kurumda olduğu Tarım Kredi Kooperatiflerinde de sapla samanı birbirine karıştırdılar. Türkiye'nin en köklü tarım kooperatifini seçim kampanyalarına malzeme ettiler. Kendi yanlış politikalarının faturasını her zaman olduğu gibi çiftçinin ve esnafın sırtına yüklemeye devam ediyorlar" ifadelerini kullandı. 

"TMO ÇİFTÇİNİN ÜRÜNÜNÜ NASIL ALACAK?"

Sözlerine Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile devam eden Adem, hasat döneminde yaşanabilecek sorunlara ilişkin şu sözleri kaydetti: "TMO'da durum farklı mı? Hiç değil. Ofis, geçen hasat döneminde randevu verme sıkıntılarıyla çiftçiyi uzun süre mağdur etti. Mağduriyete rağmen genel seçimin getirdiği oy kaygısıyla tarihinin en büyük alımı yaptırıldı. Ancak bu alımlar, bir programa uygun şekilde planlı şekilde yapılmadı. Öncesinde ithal edilen ürüne ek olarak 13 milyon ton ürün iktidarın talimatıyla silolara çaka çaka doldurtuldu. Şimdi silolar tıka basa dolu, hasat dönemi ise yaklaştı. TMO çiftçinin ürününü nasıl alacak? Başka bir konu ne kadardan alacak? Tohum, gübre, mazot fiyatlarıyla borçlandırılan üreticiyi şimdi de ürününü satamama endişesi sarmış durumdadır. Bu konuya ilişkin iktidardan, TMO'dan bir kişi de çıkıp açıklama yapmıyor. Böyle giderse et ve süt üretimini bitirdikleri gibi bitkisel üretimin de sonunu getirecekler."

Genel Başkan Adem ve PM Üyesi İrak'a ziyaretlerinde CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, Van Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Şükrü Şahar, Edremit Belediye Başkan adayı Rıza Özcan, Tuşba Belediye Başkan adayı Adil Şahinoğlu, Gevaş Belediye Başkan adayı İsa Baran ve partililer eşlik etti.

VAN BÖLGE GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2024, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER