Davut Gül açıkladı! Düzensiz göç İstanbul'un gündeminden çıkacak...

Göç konusuna değinen Davut Gül, konuyu detaylandırırken kısa süre içerisinde düzensiz göç konusunun da İstanbul gündeminden çıkacağını vurguladı.

Davut Gül açıkladı! Düzensiz göç İstanbul'un gündeminden çıkacak...

İstanbul Valiliği, medya kuruluşu temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

İstanbul Valisi Davut Gül kahvaltı sonrası soruları yanıtladı.

Sorulardan birisi ise Türkiye'ye göç kapsamındaydı.

Türkiye'nin göç politikasını anlatan Gül, madde madde sıralarken, kısa zaman içerisinde düzensiz göç konusunun İstanbul'un gündeminden çıkacağını açıkladı.

Konuyu detaylandıran Davut Gül, "İstanbula gelen insanların bazıları yatırım için geliyor bazıları eğitim amaçlı geliyor biz sağlık turizminde çok potansiyeli olan bir şehiriz." cümlelerini vurgulayarak devam etti;

"Kaçak yollarla ülkemize girenleri geri gönderiyoruz"
Bizim mücadele ettiğimiz jandarmamız emniyetimiz sahil güvenlik ekiplerimiz kimlik kontrolü yaparken herhangi biri kayıtsızsa bu şu anlama geliyor ülkemize nasıl girdiğini bilmiyoruz kaçak yollarla girmiş dolayısıyla bunun uyruğuna bakmadan kendi ülkesine geri gönderiyoruz.

Yabancıların oturma izni kapsamı
Biri İstanbul'da yaşamaya karar verdi, buna izin verildi. Ne yapacak? Ticaret yapacak. Günün sonunda bu izin uzatılırken bunun izin verildiği süre içerisinde o amaca yönelik çalışmanın yapılıp yapılmadığını arkadaşlarımız kontrol ediyor.

"İki alternatif var..."
Bu ne demek? Şu demek; Ticaret yapacağım diyor ticaret yapan kişi ne kadar vergi verdi, kaç kişiyi çalıştırdı? Eğer bir kişi iki yıl boyunca ticaret yapmak için izin aldıysa ve bu süre içinde o amaçları gerçekleştirmediyse iki tane alternatif var. Ticari anlamda düzen kuramamıştır bunu uzatmıyoruz. Ticari anlamda anlamda bir düzen kurmuştur ama kayıt dışı çalışmıştır bunu da uzatmıyoruz.

Katalog suçlara karışanlar sınır dışı ediliyor
Dolayısıyla İstanbul'a katkı sunacak, Türkiye'nin ekonomisine katkı sağlayacak herkese ihtiyacımız var ama bunun dışında kaçak yolla girdiyse onu sınır dışı ediyoruz. Belli katalog suçlar var izin verildi ama uyuşturucu terör taciz gibi suçlara karıştıysa bunu da sınır dışı ediyoruz.

"Düzensiz göç, İstanbul'un gündeminden çıkacak"
Bizim göç politikamız merhamet eksenli, adalet eksenli. Kimseye zulüm de etmiyoruz kimsenin burada başı boş dolaşmasına da izin vermiyoruz. Kısa süre içerisinde düzensiz göç İstanbul’un gündeminden çıkacak. Bunun ticaretini yapan kişilerle ilgili de kolluk kuvvetlerimiz gerekeni yapıyor.ensonhaber

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2023, 15:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Saçmalık
Saçmalık - 7 ay Önce

Ülkemizdeki kedi ve köpekleri yemeleri için başka ülkelere satmak mı? Bu hayvanlar zaten çevrede, doğada, etrafta, doğal ortamda yaşayan hayvanlar değil mi? Ne bekleniyor? Kedisiz ve köpeksiz bir ülje mi, yoksa bir kısmı ( satılıp) sürgüne mi gitsin? Hangileri kalacak, hangileri gidecek. Kim karar verecek, komisyon mu olacak? Allah'ım sen aklımıza mukayyet ol

SIRADAKİ HABER