Yürektürk: Önlük değil ikramiye istiyoruz

Türk Eğitim-Sen Van Şube Başkanı Selçuk Yürektürk, öğretmenlere ikramiye konusunda açıklamalarda bulunarak, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde öğretmenlerin beyaz önlük değil, ikramiye istediğini söyledi.

Yürektürk: Önlük değil ikramiye istiyoruz

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde öğretmenlere önlük hediye edeceği açılamasını hatırlatan Türk Eğitim-Sen Van Şube Başkanı Selçuk Yürektürk, öğretmenlere önlük hediye edilmesini değil, bir maaş ikramiye verilmesini istediklerini vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere önlük gönderilecek olması gündemdeki yerini koruyor. Bu kapsamda 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenleyen Türk Eğitim-Sen, öğretmenlerin haklarının iyileştirilmesini istedi.

"ÖĞRETMENLER OLARAK ÖNCÜ ROL ÜSTLENEN KAHRAMANLARIZ"

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Türk Eğitim-Sen Van Şube Başkanı Selçuk Yürektürk, öğretmenlerin genç nesilleri yetiştirdiğini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım'ı büyük bir övünçle kutluyoruz. Ne mutlu bize ki ilim ve irfan yuvalarında, akıl ve bilimin yol göstericiliğinde, Atatürk'ün öğretileriyle genç nesilleri yetiştiriyoruz. Bilindiği gibi kalkınma ve gelişme hamleleri bilgisi, birikimi, tecrübesi, engin öngörüsüyle medeniyetimizi aydınlatan münevver öğretmenlerimiz sayesinde gerçekleşebilir. Tabi bizler sadece öğretmen değil; aynı zamanda çocuklarımızı hayata hazırlayan, geleceğe taşıyan, onların kendi yolunu çizmesinde öncü rol üstlenen kahramanlarız. Her birimiz kutlu bir görev ifa ediyoruz. Mukaddes değerlerle bezenmiş bir mesleğin neferleri olmakla gurur duyuyoruz. Her 24 Kasım'da göğsümüz kabarır, heyecanlanırız. Ancak bir tarafımızda buruktur. Çünkü; öğretmenlerin başta sorumluluk mevkiinde bulunanlar olmak üzere toplumda hak ettiği itibarı görmediğini düşünüyor, toplumdaki saygınlıklarının artırılması noktasında yeterli çabanın gösterilmediğine şahit oluyoruz" dedi.

"KAMUOYUNUN ÖNLÜK GİBİ SUNİ BİR TARTIŞMA İLE MEŞGUL EDİLMESİNİ DOĞRU BULMUYORUZ"

Öğretmenlerin en büyük sorunlarından birisinin ekonomik durumlarının yetersizliği olduğunu hatırlatan Başkan Yürektürk, "Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ederken, öğretmenlerin rol ve sorumluluklarına ilişkin beklentiler artmakta, buna karşın öğretmenlerin yıldan yıla büyüyen sorunlarına çare yeterince üretilememektedir. Eğitim sürecinin başat öğesi öğretmenlerimizin en büyük sorunlarından birisi ekonomik durumlarının yetersizliğidir. Bugün sadece asgari ücretliler, dar ve sabit gelirliler değil, kamu çalışanları da ekonomik daralmışlıktan nasibini almıştır. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 334 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL'ye ulaşmıştır. Yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olması beklenmektedir. Buna karşın ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL, 1/4 derecedeki bir öğretmen aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Öğretmenler maaşları ile ancak iki Cumhuriyet Altını alabilmektedir.  İşte tüm bu rakamlar eğitim çalışanlarının ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir. Bilindiği gibi, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde öğretmenlerimize Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 'beyaz önlük' hediye edileceği kamuoyuna açıklandı. Biz ise, eğitim çalışanlarının 'öğrenci-veli şiddetine maruz kalma', 'liyakatsiz yönetici atamaları', 'tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları', 'ekonomik çaresizlik', 'adaletsiz uygulamalar', 'mesleki imaj zedelenmesi', 'kariyer sınavı' gibi acil çözüm bekleyen önemli sorunları varken, kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı dile getirerek bir öneride bulunmuştuk; '24 Kasım'da önlük değil, ikramiye istiyoruz" diye konuştu.

"MİLLETVEKİLLERİNİN KANUN TEKLİFİNE SAHİP ÇIKMALARINI VE DESTEK VERMELERİNİ BEKLİYORUZ"

Öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Yürektürk, "Bu kapsamda sendikamız; öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesinin ilk adımı olarak her 24 Kasım tarihinde öğretmenleri motive etmek ve ekonomik bakımdan desteklemek adına bir maaş ikramiye verilmesini içeren kanun teklifi hazırladı. Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa sembolik katkı sağlayacak olan bu kanun teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz. Geleceğimizi yetiştiren eğitimcilerimizi mutlu, huzurlu ve motivasyonu yüksek kılmak devletimizin ve toplumumuzun en asli sorumluluklarındandır" ifadelerini kullandı.

Başkan Yürektürk ve beraberindekiler basın açıklamasının ardından Van Milletvekillerine iletilmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne mektup gönderdi.

VAN BÖLGE GAZETESİ: FEHMİ TEKDUR

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2023, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER