Van TSO Başkanı Takva, hesap verdi

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva 2023 yılının değerlendirmesini yaparak, 2024 yılında yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Takva gelir-gider rakamları hakkında da bilgi vererek, 2023 yılında 23 milyon 997 bin 111 TL gelir elde ettiklerini ve giderlerinin ise 23 milyon 551 bin 406 TL olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Van TSO Başkanı Takva, hesap verdi

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, düzenlenen toplantıda 1 yıllık faaliyet raporunu açıkladı. 2023 yılında gelir giderlerini kalem kalem açıklayan TSO Başkanı Takva, Türkiye'nin en şeffaf meslek örgütü olduklarını vurguladı. Van Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıya meclis üyeleri, yönetim kurulu üyeleri, meslek komiteleri ve basın mensupları katıldı.

"DEPREM BÖLGESİNE 611 BİN 274 TL NAKDİ DESTEK SAĞLADIK"

Üyelerine en iyi hizmeti sunmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Takva, "Geçmiş dönemlerde olduğu gibi yönetim anlayışımızın hesap verebilirlik ilkesi gereği; 2023 yılını değerlendirmek ve yeni yılın stratejik perspektifini belirlemek, organ üyelerimiz ve oda üyelerimiz başta olmak üzere, basın aracılığıyla kamuoyunu bilgilendirmek ve yapılacak geri dönüşlerin hizmet politikamız ve stratejik perspektifimize ışık tutması amacıyla sizlerle bir araya geldik. Van Ticaret ve Sanayi Odası; 20 bini aşkın kayıtlı üyesi, 19 meslek komitesinde yer alan 133 komite, 11 yönetim kurulu, 57 meclis, diğer organlarında yer alan üyeleri ve personelleri ile faaliyetlerini yürütmektedir. 2023 yılına girdiğimizde Odamız henüz seçim döneminden yeni çıkmış ve organlarıyla yeni dönemin hazırlıklarına başlamak üzereydi. Ancak Şubat ayında meydana gelen deprem felaketine duyarsız kalmadık ve ilk günden itibaren ayni ve nakdi olarak desteklerimiz oldu. Ayrıca bölgeye ziyaretler gerçekleştirdik.  Çocuklara yönelik motivasyon etkinlikleri ve Depremin Psikolojik ve Sosyolojik Etkilerine ilişkin programlar yaptık. Tekstil Sektöründe İstihdam Edilmek Üzere Garantili Tekstil Eğitimi çerçevesinde deprem bölgesinden kentimize gelen 100'ü aşkın vatandaşın istihdam edilmesini sağladık. TOBB ve AFAD üzerinden toplamda 611 bin 274 TL nakdi destek sağlanmıştır" dedi.

"BAZI ÜRÜNLERİN DEMİRYOLU AĞI ÜZERİNDEN İTHAL EDİLMESİNE YÖNELİK GİRİŞİMİMİZ OLUMLU SONUÇLANDI"

İran ile ilişkilerimize ara vermediklerini ve bu kapsamda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Takva, "Razi Sınır Kapısı'nın açılmasına ilişkin girişimlerimiz de neticelenerek modern bir kapı inşa edildi. İranlı yetkililerin daveti üzerine kapının açılış programına katılım sağlandı. Sınır ticareti kapsamında bazı ürünlerin demiryolu ağı üzerinden ithal edilmesine yönelik girişimimiz olumlu sonuçlandı. Türkiye-İran Ortak Ticaret Odası kurulması konusu ana gündem maddelerimiz arasında yer almaktadır. Konuya ilişkin girişimlerimiz devam ederek, odamız hizmet binasında yer tahsisi yapılması önerisi de sunulmuştur. 2011 yılında 30 olan İranlı üye sayımız 2023 yılında 480'e yükseldi. Odamız ile Khoy Belediyesi arasında karşılıklı "Danışma Ofisi" kurulması için protokol imzalandı. Türkiye-İran Sınır İlleri Ekonomik İşbirliği Toplantısı'nda çalışma gruplarında yer alan organ üyelerimiz tarafından; konsolosluk, banka şubeleri, transit geçiş, STM sahası, lojistik merkez, ihtisas gümrüğü, ortak OSB, serbest bölge kapılardan kimlikle geçiş konuları gündeme getirildi. İranlı turistlerin yada Kapıköy'den çıkış yapacakların şehrimizde yaptıkları alışverişlere dair vergi iadelerini alabilmelerini kolaylaştıran ve buna zemin hazırlayan Joy Refund Tax Free'nin temsilcilik açılışı yapıldı" diye konuştu.

"IRAK KÜRDİSTAN BÖLGESİ İLE İLİŞKİLER GELİŞTİRİYORUZ"

Kapıköy Sınır Kapısı'nın artık 7/24 hizmet verdiğini belirten Takva, "Batı Azerbaycan Eyaleti'nde yoğun bir program düzenleyerek, meslek kuruluşları ve kamu kurumları ile bir araya geldik. Kapıköy Gümrük Kapısı'nın 7/24 çalışmasına ilişkin girişimlerimiz 30 Mart 2023 tarihi itibariyle neticelenmiştir. 'İşletme Geliştirme Programı' kapsamında Kazakistan'a çalışma programı düzenledik. Bu kapsamda; Türkistan, Atamekan, Çimkent ve Almatı'da bir dizi görüşmeler yaptık. Üyelerimiz ve Kazakistanlı tüccarlar arasında irtibat geliştirmeye çalıştık. Önümüzdeki dönemde Orta Asya programlarımız devam edecek. Irak Kürdistan bölgesi ile ilişki ağı geliştiriyoruz. Duhok, Erbil, Süleymaniye ve Zaho başta olmak üzere Irak Kürdistan Bölgesi ile ilişkiler geliştiriyoruz. 2014 yılında İran üzerinden gerçekleştirmiş olduğumuz sosyo-ekonomik ilişkileri devam ettirirken benzer bir çalışmayı Kürdistan Bölgesi üzerinden de yürütüyoruz. Ummanlı yetkilileri ile 'İyi Niyet Protokolü' imzaladık. Birliğimizin 79. Genel Kurulu sonrası gerçekleşen Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığı seçiminde oy birliğiyle yeniden Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığı'na seçildik. Ayrıca 12 üyeden oluşan Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu'nda da yer alacağız.  Genç Girişimciler Kurulu Başkanımız Doğu Anadolu Genç Girişimciler Kurulu Bölge Başkanlığına seçildi. TOBB'da gerçekleşen ve bakanlarımızın katılım sağladığı Ekonomi Şurası'nda taleplerimizi gündeme getirdik: Van'ın Sosyo-Ekonomik durumu, Kapıköy Gümrük Kapısı'na 'Sınır Ticareti Merkezi Sahası' yapılması. 'Tam Donanımlı Laboratuvar' kurulması, 'İhtisas Gümrüğü Yetkisi' verilmesi, Uçak sefer sayılarının artırılması, Finansmana erişim, Kamu müteahhitlerine fiyat farkı ve koşulsuz tasfiye hakkı verilmesi, Van-Şırnak karayolunun tamamlanması başlıklarını ilgili bakanlara ilettik" ifadelerini kullandı.

"SORUNLARI YETKİLİ MERCİLERE BİREBİR BİR AKTARDIK"

Bölgedeki odalarla bir araya gelerek 9 maddelik ortak bir bildiri yayınladıklarını söyleyen Takva, "16 Eylül 2023 tarihinde Diyarbakır, Bingöl, Yüksekova, Erzincan TSO, Edremit ve Bodrum Ticaret Odaları- Erzurum, Sivas ve Söke Ticaret Borsası başkan ve organ üyeleri ile odamızda bir araya gelinerek; uçak seferleri, finans desteği, ortak fuarlara ilişkin 9 maddelik ortak bir bildiri yayınlandı.  8 Aralık 2023 tarihinde Ekonomik Program - Van Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB ve Tekstil Zirvesi gündemleri ile Odamız ev sahipliğinde Van Ticaret Borsası ve Erciş TSO ile müşterek toplantıda bir araya geldik.  Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Bingöl, Yüksekova, Hakkâri, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Antakya, Gaziantep, Adıyaman, Malatya Ticaret ve Sanayi Odaları başta olmak üzere birçok oda ve borsamız ile bir araya gelinerek değerlendirmelerde bulunulmuştur. 5 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanımızın Van ziyaretinde: İran Konsolosluğu - İran Banka Şubeleri, Kimlikle Geçişler, Ortak OSB, Lojistik merkez, Tahran Van uçak seferleri, İranlıların konut edinmesi, Van-Şırnak Karayolu, İhtisas Gümrüğü, Transit Geçiş - STM Alanı, Türkiye İran Ticaret Odası, Kesintisiz Demiryolu Ağı, Gelincik Ticaret Kapısı - Üzümlü Sınır Kapısı gibi gündemleri dile getirdik. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın Van ziyaretinde; Kentimizin kişi başı gelir seviyesi, Yapılan GES yatırımları sonucu İlimizdeki trafo merkezlerinde yaşanan kapasite sorunu, Aksa Doğalgaz şube sayısı, Elektrik kesintilerinin - Elektrik altyapısının yer altına alınması, Maden devlet hakları vergilerinin yüksek olması - Madencilik prosedürünün fazla ve cezalarının yüksek olması, Üreticilerin enerji maliyetlerinin düşürülmesi, GES projelerinden faydalanmanın maksimize edilmesi, Kamu kömür alımlarının yerel esnaftan yapılması, Akaryakıt kar marjları ödeme ve giderleri, Sanayi Sitesi doğalgaz maliyetleri ve fiber altyapı sorunu gündeme getirildi" dedi.

"İLİMİZİN OVP ÜZERİNDEN PİLOT BÖLGE OLMA POTANSİYELİ ÜZERİNE DEĞERLENDİRMELER YAPILDI"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın katılımıyla gerçekleşen 'İş Dünyası Buluşması' programında ise kentte yaşanan sorunlarla ilgili sorunları dile getirdiklerini belirten Takva, "Finansmana Erişim, Bölgelerarası Gelişmişlik Farkı, İhale Kanunu  - Kamu Ödemeleri  - KDV İadeleri Dış Ticarette ki Olumsuzluklar, Tarım-Hayvancılık-Turizm başlıklarını İş Dünyası Buluşması programında dile getirdik. Orta Vadeli Program üzerinden okumalar yaparak kalkınmada öncelikli kentlerin pozitif ayrıcalıkla desteklenmesi, ilimizin OVP üzerinden pilot bölge olma potansiyeli üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Van Valisi Ozan Balcı'yı Odamız meclisinde ağırlayarak 46 maddeden oluşan kentin ekonomisi ve sosyolojisi ile ilgili gündemleri kendilerine ilettik.  Dünya Kahvaltı Günü etkinliğimizin bu yıl dördüncüsünü düzenledik. Dünya Kahvaltı Günü ilan edilmesi talebimiz; UNESCO Türkiye Milli Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi tarafından değerlendirilmektedir. Dışişleri Bakanlığımız bu süreci takip etmektedir.  15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Van Mutfak Gurme Fuarı'nı düzenledik. 27 yerel, toplamda 39 firma katılım sağladı. Erzurum, Erzincan, Sivas, Söke, Bodrum, Diyarbakır, Bingöl, Yüksekova, Edremit oda ve borsaları yanımızda oldu. Kentin tüm dinamiklerini kamu kurumlarını, tüccarı ve hemşerilerimizi bir araya getirmeye çalıştık. Diyarbakır Mezopotamya Gurme Fuarı ve İstanbul'da düzenlenen Van Günleri programlarına katılım sağlanarak kentimizin tanıtımı sağlandı.  Odamız; 2 gün süren 'TS EN: ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi' ve '10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi' denetimlerini tamamlayarak, yeni dönem belge yenilemesini başarıyla gerçekleştirdi" diye konuştu.

"SANAYİ BİRİMİMİZ KAPASİTE RAPORU HİZMETLERİ KAPSAMINDA 365 ODA-BORSA ARASINDA 1. OLDU"

Van TSO üyelerine KEP E-İMZA E-FATURA ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet verilmeye başlandığını belirten Takva, "Odamız hizmet binasını daha ergonomik hale getirmeye çalıştık. Hizmet katımızın daha kullanılabilir olması amacıyla yeniledik. Sınır ticareti hizmetlerimiz neticesinde 6 milyon 575 bin dolarlık etki. 2023 yılı sınır ticareti faaliyetleri kapsamında 6 milyon 238 bin 575 bin dolarlık bir parasal etki olmuştur. Kapasite Raporu Hizmetinde TOBB camiasında birinci olduk. Sanayi birimimiz kapasite raporu hizmetleri kapsamında 365 oda-borsa arasında 1. oldu. Her yıl olduğu gelir-gider rakamlarımız kamuoyu ile paylaşılmıştır. 25 Milyon olarak belirlenen 2023 yılı tahmini bütçemiz; gelir bütçemizde %95,99 gider bütçesinde ise %94,15 olarak gerçekleşmiştir. Odamız AB Bilgi Merkezi tarafından; 3 adet iklim programı başta olmak üzere ağaçlandırma ve orman alanında girişimlerimiz oldu. Antakya Medeniyetler Korosu ve Avrupa Birliği ortaklığında ilimizde dayanışma konseri yaptık. YYÜ'de okuyan 10 öğrencimizi İstanbul'da Avrupa ile ilgili programa götürdük. YYÜ'de okuyan mimar, mühendis olacak öğrencilerimizi il dışında programlara gönderdik. Belçika'da ve Avrupa Parlamentosu'nda biz dizi programa katıldık. Kadınlar gününde etkinliklerimiz oldu" ifadelerini kullandı.

"VAN BESİ OSB YATIRIM PROGRAMINA ALINMALI"

Girişimleri sonrası çağrı merkezlerinde genç istihdamına yönelik en önemli alanlardan biri olarak şehirde hissedilmeye başlandığını söyleyen Takva, "2023 yılının son verilerine göre istihdam edilen 9.100 kişi her ay en az 150 milyon 758 bin 200 TL gelir ve dolaylı hane etkisiyle 41 bin 951 kişiye katkı sağlamaktadır.  2024 Yılında bin yeni istihdamı da katacak olursak; çağrı merkezlerinde istihdam edilenler her ay yaklaşık 220 milyon TL'yi aşkın bir gelir etkisi yaratacaktır. Toplam yüzölçümü içindeki çayır mera alanı %64,71 olan ve ülke mera alnının %10'una sahip kentimizin ana sektörü olan hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla planlanan Van Tarıma Dayalı Organize Besi OSB'nin 2024 yılı yatırım programına alınmasına yönelik girişimlerimiz devam ediyor. Et üretimi konusunda ülkemize hizmet etmek ve artı değer yaratarak yeni ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz. Proje; 186 işletme, 4 sanayi tesisi, 40 bin 355 baş sığır, 16 bin ton et üretimi kapasitesi ile 2 bin insanımıza istihdam sağlayacaktır" dedi.

"ULAŞIM KOORDİNASYON MERKEZİ'NDE ODAMIZIN TEMSİLİYETİ SAĞLANDI"

Hedeflerinin 1 Milyon İranlı turist olduğunu belirten Takva, "İran ile olan ilişkilerimizin son yıllarda artmasından kaynaklı turizm sektöründeki girişimlerin sayısında çok büyük bir artış meydana gelmiştir. On yıl önce 47 olan otel sayımız 2023 yılında 94'e; 4 bin 800 olan yatak kapasitemiz ise tüm konaklama alanlarını sayacak olursak 15 bine yaklaşmıştır. 2023 yılında yaklaşık 600 bin İranlı turist ilimizi ziyaret etmiş her turistin ortalama 500 dolar harcama yapması varsayımı üzerinden yapılan hesaplamalarda; hizmetler sektörünün genelinde 2023 yılında yaklaşık 300 milyon dolarlık bir ticaret hacmi döndüğü düşünülmektedir. Üyelerimizin ulaşımdan kaynaklı sorunları ve sektörel taleplerin gündeme getirilebilmesi ile çözüme fırsat sunan Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde Odamızın temsiliyeti sağlandı. Sengeser, Ayran Aşı, Tandırda Van Balığı, Kavut, Murtuğa, Kürt Köftesi, Keledoş, Otlu Peynir, Van Pastası ve Savatlı Gümüş İşlemeciliği dahil olmak üzere 10 yerel ürünümüz tescillenmiştir. Uçkun, Edremit Elması, Erişte Aşı, Van Tavası, Van Cacığı, Tandır Ekmeği, Taptapa Ekmeği başta olmak üzere 24 adet ürünümüzün coğrafi işaret tescil süreçleri devam etmektedir. Halk Bankası Genel Müdürlüğü, TOBB ve Ankara'da yürüttüğümüz temaslar neticesinde; Halk Bank Bölge Müdürlüğü ilimizde hizmet vermeye başlamıştır.  Stratejik konumu ve çekim merkezi olma özelliği; İran, Irak, Azerbaycan, Ermenistan, Nahçıvan ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere "doğunun batıya açılan kapısı; batının doğuya bakan yüzü" olarak nitelendirdiğimiz Van ilinin dış ilişkilerde bir merkez olması gerekliliğini hep gündeme getirdik. Nitekim Dışişleri Bakanlığı Van İrtibat Bürosu'nun kurulması bu yönde atılan en kıymetli adımların başında gelmektedir" diye konuştu.

TAKVA 2024 HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

2024 yılı hedefleri hakkında da bilgi veren Takva, "Üyelerimizin uluslararası pazarlara açılmasını teşvik etmek, Üyelere sunulan hizmet çeşitliliğimizi artırmak, Eğitim hizmetlerinden faydalanan üye sayısını artırmak, Üye hizmetlerini kolaylaştırmak - online erişimi kapasitesini artırmak, Dijital hizmet ve bilişim altyapımızı güncellemek, İletişim ve ilişki ağlarımızı güçlendirmek, Kadın girişimci sayısını artırmak, Hatıra ormanı - Sosyal Tesis, Tahkim Arabuluculuk Merkezi, Kobi danışmanlığı, Eğitim vakfı, Tekstil sektöründe nitelikli ara eleman eğitimleri, Sektörel kümelenme, Başkale ve Muradiye Temsilciliği Açılması, Van Sanayi Portalı Projesini hayata geçirmek, Hayvancılık alanında girişimlerin özendirilmesi, Odamız tarafından tahsis edilecek alanda çağrı merkezi inşa edilmesi, Finans kuruluşları ile protokoller yapıp üyeye düşük faizli kredi sunmak, Ulusal ve uluslararası B2B'ler düzenlemek, Irak, Ermenistan, Azerbaycan, Kazakistan pazarlarına erişim, Tüccar ve Tacirin Yeşil Pasaport Alması, Eximbank, SRC Sınavlarının Van'da yapılması, İran Konsolosluğu, İran Bankalarının İlimizde Şube Açması, STM Sahası Yapılması, Kapıköy Gümrük Kapısı'nın Transit Ticarete Açılması, Gelincik ve Çilli Kapılarının açılması, İhtisas gümrüğü yetkisi, Kapıköy Gümrük Kapısı'nda Ek Peron Yapılması, Van ilinin GSYH payını 2027 yılı sonuna kadar %50 artırmak, Marka Şehir, Turist sayısının artmasını sağlamak, 1 milyar dolar dış ticaret hacmi, Kuzey Van Gölü Demiryolu Hattı, Turizm ihtisas bölgesi - Spor, köy ve sağlık turizmi, Yeni Sebze-Meyve Hali Yapılması, Üstü Kapalı Semt Pazarları Yapılması, Kapıköy Şehir Merkezi Otobüs Seferleri, Van OSB Etaplar Arası Otobüs Seferleri Yapılması, Tekstilkent Durak ve Sinyalizasyonu ve Üst Geçit Yapılması, Hazine Arazilerinin Yatırımcılara Tahsisi, Yeni İmar Alanlarının Oluşturulması, Van'ın Ulaşım Altyapısının Geliştirilmesi, Çevre Yolu -  Van Şırnak Karayolu, Bahçesaray Ulaşım Sorunu -  Kuskunkıran İkinci Tüp Geçidi, Yeni Otogar Yapılması, Alternatif Caddeler Açılması, Raylı Sistem - Trafik sorununun çözümü, Şehir Stadyumu, Van Gölü'nün Korunması, Havayolu Ulaşımında Yaşanan Sorunların Çözümü, Aksa Van Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Şube Sayısı, Sanayi Sitesi Fiber Altyapısı, Sanayi Sitesi 2. Etap Elektrik Altyapısının Tamamlanması, Tarihi yapıların restorasyonu için çalışmalar gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarının sorularının yanıtlanmasının ardından Başkan Takva ve beraberindekiler daha sonra hizmet katında yapılan yenileme çalışmalarını yerinde gördü.

Daha sonra çekilen hatıra fotoğraflarının ardından toplantı sona erdi.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2024, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER