Özkaçmaz: Gençlerimiz uyuşturucu batağında

Deva Partisi Van İl Başkanlığı Eğitim Çalışmaları Başkanı Afet Kuşman Özkaçmaz, Van'da madde bağımlının yanı sıra gençlerin yaşadığı sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Kentte uyuşturucu kullanım yaşının 10'a kadar düştüğünü belirten Özkaçmaz, Van'ın Türkiye'de uyuşturucunun en fazla tüketildiği yerlerden biri haline geldiğini vurguladı.

Özkaçmaz: Gençlerimiz uyuşturucu batağında

DEVA Partisi Eğitim Çalışmaları Başkanı Afet Kuşman Özkaçmaz, Teşkilat Başkanı Rabia Aslan ve İdari Mali İşler Başkanı Erdem Erol'la birlikte, parti binasında kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Van'ın acı gerçeğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Özkaçmaz, özellikle son birkaç yıldır yoğunlaşan uyuşturucu bağımlılığının altında birçok faktörün yattığını belirterek, ekonominin gerilemesi, artan düzensiz göç ve Van'ın Afganistan'da üretilen uyuşturucunun Avrupa'ya olan sevkiyatında önemli geçiş noktalarından biri olması, bu faktörlerden en önemlerinin olduğunu ifade etti.

"GENÇLİĞİMİZİ SANAL OYUNLARA HAPSOLMUŞ BİR DURUMDA GÖZLEMLİYORUZ"

Gençler için acil önlemlerin alınması gerektiğini belirten Özkaçmaz, "Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre ilimiz genç nüfus bakımında yüzde 19,8 oranıyla en fazla genç nüfusa sahip iller arasında 7. sırada yer alıyor.  Türkiye'de en genç nüfusu bakımından 7. Sırada bulunan ilimizdeki gençlerimizin günlük hayatta karşılaştı sorunları ele almak istedik. Çünkü aydın yarınlarımızın emanetçileri olan gençliğimizi korumak, kollamak, onların sorunlarını ele almak ve bir nebze de olsa onların sesi olmak istiyoruz. Ülkemizde ve ilimizde bariz hissedilen ekonomik buhranın sonucu olarak, gençliğimizi kahvehanelere, internet kafelere veya evde telefon karşısında sanal oyunlara hapsetmiş bir durumda gözlemliyoruz. Genel Başkanımızın da belirttiği gibi ev gençliği diye bir kavram oluştu. Yine TÜİK'in Aralık ayının ilk haftasında açıklamış olduğu verilere göre, ilimiz, ülkemizdeki en yoksul iller arasında kişi başı gelirde son sırada yer aldı. Kentimizdeki yoksulluğun temel sebepleri arasında istihdama katkı sunacak projelerin olmamasıdır. Tarımda, sanayide, ihracatta yatırımların yetersiz olmasıdır" dedi.

"VAN KALKINMA ANLAMINDA DA SON SIRALARDA"

Gençlere iş ve istihdam alanlarının oluşturulmasının yanı sıra sınır ticaretinin geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Özkaçmaz, "İşsizliğin nedenlerinden biri olan ve yanı başımızda bulunan sınır ticaretini avantaja çevrilmemesinden kaynaklanmaktadır.  Bu kapsamda Kapıköy Sınır Kapısı'nın transit açılması ilimiz için büyük önem arz etmektedir. İranlı ile yapılan ticaretin geliştirilmesi, gençlerimize iş bulma olanağı sağlayabileceği gibi, kentimizin ekonomisini de önemli derecede etkileyecektir.  Yalnızca hizmet sektörüne yönlendirilen yanlış ekonomik politikalarının uygulanması ve üretimde artan maliyetlerin nedeni olarak işsizliği her geçen gün daha derinden hissediyoruz.  Van, 1,5 milyona yakın bir nüfusa sahip. Bu nüfusun yüzde 45'ini genç nüfus oluşturuyor. Fakat istihdam anlamında son sıralarda yer alıyor. Kalkınma anlamında da Van'ın Türkiye genelinde maalesef son sıralarda bulunuyor" diye konuştu.

"GENÇLERİMİZ UYUŞTURUCU BATAĞINDA"

Van'da uyuşturucu kullanım yaşının 10'a kadar düştüğünü vurgulayan Özkaçmaz, "Bunun yanı sıra ilimizdeki uyuşturucu kullanım yaşı 10 yaşa kadar düştü. Van, Türkiye'de uyuşturucunun en fazla tüketildiği yerlerden biri haline geldi. Aileler bundan dolayı çok ciddi sorunlar yaşıyor. Aileler çocuklarını okula göndermeye korkuyor. Özellikle son birkaç yıldır yoğunlaşan uyuşturucu bağımlılığının altında birçok faktör yatıyor. Ekonominin gerilemesi, artan düzensiz göç ve Van'ın Afganistan'da üretilen uyuşturucunun Avrupa'ya olan sevkiyatın da önemli geçiş noktalarından biri olması, bu faktörlerden en önemlileridir. İlimiz uyuşturucu satışının en fazla olduğu şehirler arasında yer alırken, yapılan araştırmalara göre uyuşturucu madde kullanımının Van'da 10 yaşına kadar indiği yönünde beyanlar var. Kullanılan uyuşturucu maddeleri sinir sisteminin farklı bölümlerini etkileyerek fiziksel ve ruhsal bozulmalara yol açarken, bu durum bireylerde birçok belirti ile kendini göstermektedir. Madde kullanımı sebebiyle sosyal ilişkilerde bozulmalar yaşamak, sorumlulukları yerine getirememe, maddenin sağlığa ve işlevselliğe zarar vermesine rağmen madde kullanımını bırakamamak, maddeyi bırakma girişimlerinde başarısız olmak, bulantı, kusma, karın ağrıları, zehirlenme ve hatta ölüm riskiyle karşı karşıya kalabiliyorlar" ifadelerini kullandı.

"EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA İLETİŞİM HALİNDE OLMALIDIR"

Maddeye meyillin arttığı gelişim evrelerinden biri olan ergenlik döneminde ebeveynlere önemli görevler düştüğünü söyleyen Özkaçmaz, "Ben merkezci dönem, dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü düşünen, kimlik arayışı ve arkadaş çevresinin önem arz ettiği bu süreçte ebeveynlerin tutum ve davranışları, gençlerle olan iletişimleri çok önem arz ediyor.  Onları anlamak haklarına saygıyla yaklaşmak ve problemlerinin çözümüne yönelik tutum sergilemeleri gerekiyor. Yerelde belediyelerin gençliği farklı alanlara yönlendirecek projelerin yokluğu gençlerimizi uyuşturucu tacirlerin ağına bırakıyor. Spor, sanat, kültür gibi faaliyetlerin daha fazla yapılması ve gençlerin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Gençlerimizi sokakta böylesi önemli bir tehdit beklerken ve birçok dernek bu durumu açıklarken, buradan yetkililere biz kez daha sesleniyoruz. Sizler kamu mallarını aktif bir şekilde kullanırken, gençleri neden görmezden geliyorsunuz? Bu sorunlarının çözülmesine yönelik hangi adımlar attınız? Kamu spotu veya afişlerle bilinçlendirmeye yönelik hangi çalışmaları hayata geçirdiniz? Sokaklarda güvenlik tedbirleri yetersiz mi? Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyoruz" dedi.

"İKTİDARDAN BU KONUDA HASSASİYET GÖSTERMESİNİ BEKLİYORUZ"

Gençlerin hayatlarının solmasını ve yarınlara umutsuzca bakmalarını istemediklerini belirten Özkaçmaz, "Biz ebeveynlerin bir ömür emek vererek yetiştirdiğimiz gençlerimizin hayatlarının solmasını ve yarınlara umutsuzca bakmalarını istemiyoruz. Aksine ülkemize ve milletimize faydalı ve bilimde her alanda dünyayla yarışabilecek gençleri yetiştirmek biz ebeveynlerin temel hedefidir. Devletinde bu temel hedefe hizmet sunacak politikaları olmalıdır. Gerek genelde ve yerelde görmezden gelinen sorunların çözümüne yönelik politikaları derhal terk etmeleri gerekiyor. Ülkemizi yöneten iktidarında bu konuda hassasiyet göstermesini bekliyoruz ve onları göreve davet ediyoruz. Biz ebeveynlerin bir ömür emek vererek yetiştirdiğimiz gençlerimizin hayatlarının solmasını ve yarınlara umutsuzca bakmalarını istemiyoruz. Aksine ülkemize ve milletimize faydalı ve bilimde her alanda dünyayla yarışabilecek gençleri yetiştirmek biz ebeveynlerin temel hedefidir. Devletinde bu temel hedefe hizmet sunacak politikaları olmalıdır" diye konuştu.

"BAĞIMLILIKLA MÜCADELEDE DERHAL ÖNLEYİCİ TEDBİR ALINMALIDIR"

Kent genelinde özellikle kurumlar tarafından önleyici önlemler alınması gerektiğini söyleyen Özkaçmaz, "Bağımlılıkla mücadelede; ailelerin, kamu kurumlarının, belediyelerin, üniversitelerin ve sivil toplumun dâhil edilmesi gerekiyor. Gerek genelde ve yerelde görmezden gelinen sorunların çözümüne yönelik politikaları terk etmeleri gerekiyor. Ülkemizi yöneten iktidarında bu konuda hassasiyet göstermesini bekliyoruz ve onları göreve davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"GENÇLERE YÖNELİK 22 EYLEM PLANIMIZ VAR"

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ve parti olarak gençlere yönelik hazırladıkları eylem planlarıyla ilgili bilgi veren Özkaçmaz, "Partimizin bu anlamda 22 eylem planı var. Her alanda eksiklikleri giderebilecek çalışmalarımız mevcuttur. Sağlıkta, eğitimde, adalette, ekonomide, dış ilişkilerde ve birçok konuda ayrı ayrı çalışmalarımız var. Bu anlamda gençlikle ilgili birkaç konuya değinmek istiyorum. Gençlerimizin kamuda işe alımlarında önlerindeki en büyük engel olana mülakatı kaldıracağız. Mülakat aslında liyakati gerektirir ve partizanca tutumlar, adam kayırma, hakkaniyetsiz yaklaşımlar maalesef gençlerimizi umutsuzluğa sevk ediyor. Bu konuda göreve geldiğimizde kamuda işe alımlarda mülakatı kaldıracağız. Tarım liseleri inşa edeceğiz. Bilinçli bir tarım için gençlerimiz için tarım köyleri kuracağız. Gençlerin tarımla üretime katkı sunmalarını sağlayacağız. Meslek liselerinin müfredatının içeriğini değiştireceğiz. Meslek liselerinin organize sanayi bölgeleri ve üniversitelerle birlikte aktif çalışmalarını sağlayacağız. Dolayısıyla istihdamda aranan ara eleman değil, aranan eleman niteliğini oluşturacağız. Spor federasyonlarının seçimlerinde siyasi müdahaleye son vereceğiz. Federasyonları özerk hale getireceğiz. Seçimlerin demokratik bir ortamda gerçekleştirilmesini sağlayacağız. Federasyona bağlı spor kulüplerinin harcamalarının şeffaf ve hakkaniyetli olmasını sağlayacağız. Eğitim destek banka projemiz var. Yine ihtiyacı olan öğrencilere kart üzerinden maddi destek sağlayacağız. Gençleri zehirden kurtaracağız. Bağımlılıkla mücadeleye aileleri, kamu kurumlarını, belediyeleri, üniversiteleri ve STK'ları dahil edeceğiz. AMATEM'lerin fiziksel ve davranışsal yönde iki ayrı şekilde hizmet sunmalarını sağlayacağız. Gençlerin psikososyal ihtiyaçlarını gidermek adına 7/24 genç destek hatları oluşturacağız. Beyin göçünü tersine çevireceğiz. Bildiğiniz gibi okuyan gençlerimizin artık ülkedeki yaşam şartlarından dolayı batıya veya Avrupa'ya kaçma hayallerini görüyoruz. Doktorlarımız, mühendislerimiz, mimarlarımız, birçok sağlıkçımız son zamanlarda ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Bunların ülkede yaşamaları için özgür ve demokratik bir ortam oluşturacağız. Gençlerin emeklerinin karşılığını alabilecekleri bir sistem kuracağız. Başarı burslarıyla gençleri destekleyeceğiz. Gençlerin kolayca ev ve araba almalarına katkı sunacağız. Birçok alanda gençleri ilgilendiren yenilikler yapmayı hedefliyoruz" dedi.

"BU ÜLKENİN GELECEĞİNİ, YARINLARINI EĞİTİMLE DEĞİŞTİREBİLİRİZ"

Ülkede eğitimin yap-boz tahtasına çevrildiğini ileri süren Özkaçmaz, "Her gelen bakan farklı bir eğitim sistemi uyguluyor. Bu da maalesef gençlerimize zarar veriyor. Üniversitelerde de aynı durum söz konusudur. Gençlerimiz gelen puanlara göre meslek belirleme zorunda kalıyor. Bu da ömür boyu bir meslekte ilerlemelerini ve mutsuz olmalarına neden oluyor. Yine meslek liselerinde de aynı durumu gözlemliyoruz. Bunlarla ilgili detaylı bir yol kat edeceğiz. Biliyoruz ki eğitimle bu ülkenin geleceğini, yarınlarını değiştirebiliriz. Eğitimi eğer yap-boz tahtasına dönüştürürsek, biz ülkede hiçbir şekilde ilerleyemeyiz ve her alanda olumsuzluğu ülke genelinde hissedebiliriz" diye konuştu.

"GENÇLERİMİZ ZEHİRLENEREK HAYATLARINI KAYBEDİYOR"

Çocukların uyuşturucu kullanımı anlamında bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Özkaçmaz, "Problemlerin çözümüne yönelik adım atmak eğitimle başlar. Bunun yanında ailelerin bilinçlendirilmesi, öğrencilerin ve çocukların bilinçlendirilmesi gerekir. Yerelde de belediyelerin, üniversitelerin, STK'ların birlikte hareket etmesi gerekiyor. Tabii ki güvenlik önlemleri çok önemlidir. Maalesef hala sokak ortasında satıcılar dururken, gençlerimiz zehirlenerek hayatlarını kaybediyor. Bunlar çok üzücü olaylar" ifadelerini kullandı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2024, 15:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet alioğlu
Ahmet alioğlu - 6 ay Önce

Allah kolaylık versin inşaAllah başkanım

Hepimiz birbirimize emanetiz.
Hepimiz birbirimize emanetiz. - 6 ay Önce

Afganistan- İran - Türkiye hattı... Maalesef biz müslüman ülkelerde uyuşturucu üreten, aracılık eden, sek eden ve pazarlayan vicdansızlar sebebiyle kendi gençliğimiz de mahvoldu, Avrupa'ya sevk ederek oralarda da gençliği bitirdiler. Eskiden Van bir uyuşturucu maddelerin önde gelen bir sevk güzergahı iken bugün maalesef bir pazar haline de geldi. Narkotik, AMATEM, ÇEMATEM, Hayatın Renkleri Solmasın Derneği, resmi veriler ve halkın anlatımları ile öğreniyoruz ki Van'da birçok uyuşturucu madde türleri yaygın olarak satılıyor ve kullanılıyor. Binlerle hatta on binlerle ifade edilen kullanıcı bir taban oluştuğundan söz ediliyor. Ne olur resmi kurumlar teyakkuza geçsin. Ne olur Milli Eğitim, Diyanet, Sağlık ve diğer kurumlar vatandaşları uyarsın, bilgilendirsin. Ne olur vatandaşlar bilinçli, dikkatli ve duyarlı olsun. Ne olur Van'da, ilçelerinde ve köylerinde uyuşturucu üreten, nakleden, satan, aracılık edenler ile bütün torbacılar ilgili resmi kurumlar tarafından toplansın. Van gençliğini, aileleri, toplumumuzu, sağlığımızı, huzurumuzu, geleceğimizi koruyalım. Bu yangın her yeri sarmadan söndürelim.

SIRADAKİ HABER