Çelik: Van'da ciddi bir ticaret potansiyeli var

Van Mall AVM'nin de yönetimini bünyesinde barındıran GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık firması yetkilileri, kentteki basın mensuplarıyla iftarda bir araya geldi. İftar sonrası açıklamalarda bulunan GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik, "Bir yıllık süreçte Van'ı tanıma fırsatı bulduk. Van'a inandık ve bu kenti sevdik. Gerçekten Van Doğu'nun Parisi'dir. Burada ciddi bir ticaret potansiyeli var. Van bence diğer şehirlerden çok farklı, çok daha fazlasını hak ediyor" dedi.

Çelik: Van'da ciddi bir ticaret potansiyeli var

Van Mall AVM'nin açılışı için kente gelen GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık firması yetkilileri, basın mensuplarıyla iftarda bir araya geldi.

İftar sonrası GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik, GLA Yönetim Kurulu Üyesi ve Hukuk Müşaviri Avukat Duygu Ortaköylü ve Van Emlakçılar Derneği Başkanı Orhan Özdek, açıklamalarda bulunarak, yeni yüzüyle kapılarını açan Van Mall AVM hakkında bilgi verdi.

İftar programına; Başkan Çelik'in yanı sıra, söz konusu firmanın Hukuk Müşaviri Avukat Duygu Ortaköylü, Yönetim Direktörü Mithat Ulutürk, Van Emlakçılar Derneği Başkanı Orhan Özdek ve basın mensupları katıldı.

İlk olarak söz alan GLA Yönetim Kurulu Üyesi ve Hukuk Müşaviri Avukat Duygu Ortaköylü, Van'da yıllardır bir türlü açılamayan AVM'nin açılması için çok emek harcadıklarını belirterek, çok güzel bir iş başardıklarını söyledi.

ÇELİK: "GERÇEKTEN VAN DOĞU'NUN PARİSİ'DİR"

Daha sonra söz alan GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik, Van'da uzun bir süredir birçok kez ismi değişmesine rağmen hizmete açılamayan Van Mall AVM'yi Vanlıların hizmetine açtıklarını belirterek, "Bir yıldır Van'da bunu hizmete açmak için uğraşıyorduk. Zaman zaman umudumuzu kaybettiğimiz oldu ama hiçbir zaman pes etmedik. Mimarisinden ziyade teknik eksikliklerini gidermeye çalıştık. İzolasyon, yalıtım, elektrik gibi sorunlar var. Bunları çözmeye çalıştık. Aydınlatmada da içerisine yeni bir ışık sistemi yaptık. Bir yıllık süreçte Van'ı tanıma fırsatı bulduk. Van'a inandık ve bu kenti sevdik. Gerçekten Van Doğu'nun Parisi'dir. Burada ciddi bir ticaret potansiyeli var. Van bence diğer şehirlerden çok farklı, çok daha fazlasını hak ediyor. Van'da o kadar çok potansiyeli var ki ne yazık ki sadece bir tane AVM vardı. Şehrin en merkezi yerinde, en işlek caddesinde atıl durumda olan bir AVM vardı. Bu hem ülke için hem de Van için kayıptı. Açılması için elimizden gelen her türlü çabayı sarf ettik. Van Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan yüzde 54 hisseyi ihale yoluyla 5 yıllığına aldık. 80'e yakın mülk sahibini bir araya getirerek uzlaşmalarına vesile olduk. Bu yıl Nevruz'da açılışını yapmak istiyorduk, çok şükür hedefimize ulaştık. Şu an Van Mall AVM'de tüm işyerleri kiralandı. Hiç boş yerimiz kalmadı. Van Mall AVM'de 80 tane ulusal ve uluslararası marka bulunuyor. Türkiye'de sıralamaya girecek büyük mağazalar yer alıyor. Bu markalar Van'a değer katacak. Aralarında Van'a ilk defa gelen markalarda bulunuyor. Bu şehirde ticaret anlamında çok büyük enerji oluşturacak. İnsanlarımıza hizmet edecekler" dedi.

"VAN MALL AVM İŞSİZLİĞİNİN AZALMASINA DA KATKI SUNACAK"

Van Mall AVM isminin Türkiye'nin her tarafından konuşulacağını belirten Çelik, "Basına çok önem veriyoruz. Özellikle bir ilin gelişmesine ve kalkınmasına katkı sunan yerel medyaya her zamankinden daha fazla kıymet veriyoruz. Ülkemizde 11-12 alışveriş merkezimiz bulunmaktadır. Bütün şehirlerde medyayla yakın çalışıyoruz. Etkinliklerimiz ve kampanyalarımızda medyayla işbirliği yapmak istiyoruz. Birçok konuda hiçbir ayrım yapmadan basınla birlikte çalışacağız. Bizim için önemli olan Van Mall AVM'nin başarılı olmasıdır. Ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Van'da ciddi bir işsizliğin olduğunu gördüm. 50 kişinin alınacağı bir iş yerine binin üzerinde başvuru yapılıyor. Van Mall AVM Van'ın işsizliğinin azalmasına da katkı sunacak. Van Mall AVM'de Allah'ın izniyle vatandaşlarımız her hafta yeni bir marka görecek. Burada sadece belirli kesime hitap etmeyeceğiz herkese hitap edeceğiz. Van Mall AVM'yi hizmete açmayı planlarken İran potansiyelini ciddiye aldık. Vanlıları da dikkate aldık. Örneğin bazı restaurantlarımız İranlılara, bazıları da Vanlılara hitap ediyor. Amacımız Van'da başarılı olmak, bunun için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Birçok kez açılıp kapanan Van Mall AVM'nin en büyük gücü ulusal mağazaların olmasıdır. Bundan sonraki süreçte herhangi bir krizle sarsılacak durumda değil. Ulusal markaların olması bizlere gelecek için umut vadediyor" diye konuştu.

"OTOPARKIMIZ MAALESEF İSTENİLEN KAPASİTEDE DEĞİL"

Van Mall AVM'nin Van'ın kalbinde yer aldığını belirten Çelik, "Alışveriş merkezleri disiplin, marka karması, konsept karması demek, bir insan alışveriş merkezine gittiğinde her ihtiyacını bulabilmeli. Van Mall AVM'de otoparkımız var ama maalesef istenilen kapasitede değil. Bu dezavantajları kapatmak için artı taraftarlarımızı kullandık. Örneğin Van Mall AVM Van'ın kalbinde yer alıyor. Markaları katlarımıza dağıttık. İnsanlarımız her katta bir markayla buluşacak. Şehrin en büyük e bebek mağazası bin metrekareyle Van Mall AVM'de hizmet verecek. En alt katımızı kuyumcular çarşısı yapacağız. Çünkü Van'da kuyumculuk sektörü inanılmaz derecede iş yapıyor. Ben hiçbir yerde bu kadar çalıştıklarını görmedim. 10 kişi işyeri kiralamak için geliyorsa bunun 8'i kuyumculuk için geliyor. Cumhuriyet Caddesi'nde yürürken bazen kuyumcuların içerisine bakıyorum hepsi dolu, hiç boş dükkan yok. Bu nedenle alt tarafı kuyumculara verme kararı aldık. Van potansiyeli olan önemli bir şehir, insanları da birbirinden kıymetlidir. Bunu burada arkadaşlarımızla birlikte gördük. Van Mall AVM'yle birlikte potansiyelin bir kısmını karşılayacağını düşünüyorum. Biz Ankara firmasıyız. Ankara'da 42. AVM'yi biz açtık. Orada 43,açmaktansa Van'da 2-3'ü açmak daha mantıklı. Van'da ihtiyaç da var. Ciddi bir turizm var. Van'da ayrıca otel ihtiyacı da var" ifadelerini kullandı.

ÖZDEK: "VAN MALL AVM İNSANLARIN TÜM İHTİYAÇLARINA HİTAP EDECEK"

Son olarak söz alan Van Emlakçılar Derneği Başkanı Orhan Özdek ise, "Van için çok büyük önem arz eden AVM yıllardır birçok sorun yaşadı. GLA şirketi gelip bize kucak açtı ve AVM'yi hizmete açmak için elini taşın altına koydu. Dolayısıyla bugün Van'a önemli bir kazanımın onurunu yaşıyoruz. Van Mall AVM'nin ilimize çok büyük katkı sunacağına inanıyorum. Van Mall AVM insanların tüm ihtiyaçlarına hitap edecek. Van ekonomisine ciddi katkı sunacak. İşsizliğin azalmasına vesile olacak. Hizmete açılmasında emek veren herkese çok teşekkür ederim" dedi.

Program çekilen fotoğraflarla son buldu.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2024, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER