Başkan İlhan: İnsanlarımız yoksullaşıyor

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan ülkedeki yoksulluğa dikkat çekerek, her geçen gün insanların yoksullaştığını söyledi. Başkan İlhan, ülkede temel gıda maddeleri başta olmak üzere, akaryakıt ve doğalgaz fiyatlarının da sürekli yükseldiğine dikkat çekti.

Başkan İlhan: İnsanlarımız yoksullaşıyor

Haftalık olarak kent ve ülke gündemiyle ilgili basın toplantılarını sürdüren Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, bu hafta ülkede yaşanan ekonomik krizi gündeme taşıdı. Türkiye genelinde 20 milyondan fazla insanın yardıma muhtaç olduğunu belirten Başkan İlhan, kimsenin yarınları ön göremediğini ifade etti.

Türkiye’de her 4 kişiden birinin yardıma muhtaç hale geldiğini belirten Başkan İlhan, vatandaşların bugün en temel ihtiyaçlarından mahrum hale getirildiğini ve yoksulluğun derinlemesine bir hal aldığını vurguladı.

“HİÇ KİMSE YARINLARI ÖNGÖREMEMEKTEDİR”

Vatandaşların alım gücünün her geçen gün düştüğünü ifade eden Başkan İlhan, “Bugün ülkemizde her geçen saniye insanlarımız yoksullaşmakta alım gücü düşmektedir, paramız pul olmuş durumdadır. Tam iki ay önce yaptığımız basın toplantısında un, yağ, salça, şeker ve çay gibi gıdaları önümüze koyarak fiyatları paylaşmıştık bugün fiyatlarda tam tamına %40’la %100 arasında artış söz konusudur. Uyduruk enflasyon rakamı yayınlayan sözde kuruluşların acaba bu fiyatlardan haberi var mı yoksa kendilerine verilen talimatlara göre mi enflasyon rakamları açıklıyorlar gerçekten merak ediyoruz. Bugün mazot, benzin, LPG ve doğalgaz fiyatları da kontrolden çıkmıştır. Vatandaşlarımız her akşam yatağına girdiğinde yarın hangi sürprizle karşılaşacağını merak etmektedir. Dolar, Euro, altın an ve an yükselmekte, bunlarla birlikte tüm ürünlerin fiyatları da artmaktadır. Piyasalar kilitlenmiş hiç kimse yarınları öngörememektedir. Toplumumuzda ciddi bir yoksulluk vardır birçok insanımız için ev, araba almayı bırakın evine un, yağ, şeker almak bile lüks haline gelmiştir” dedi.

“YOKSULLUK DERİNLEMESİNE BİR HAL ALMIŞTIR”

Türkiye’de 20 milyondan fazla vatandaşın yardıma muhtaç durumda olduğunu belirten Başkan İlhan, “Bugün her 4 kişiden 1’inin yardıma muhtaç hale düştüğü bir ülkede yaşıyoruz. Her 5 kişiden 3’ü artan faturalardan yükselen fiyatlardan dolayı ihtiyaçlarını kısıtlamak durumundadır. İlimizde vatandaşlarımız doğalgaz, elektrik, su faturalarını ödeyememekte birçok vatandaşımızın evinin doğalgazı ve elektriği kesilmiş durumdadır. Gıda fiyatlarını örnek vermek gerekirse özellikle ilimizde olmamasına rağmen başka bir ilde ki tarım kredi kooperatiflerinden alışveriş yaptık ve fiyatları paylaşıyoruz. 1 litre yağın fiyatı en düşük 3 TL kg çay 37,5 TL, 1 kg un 8 TL, 1 koli yumurta 35 TL, 1kg salça 10 TL bir kg peynir 50 TL’den başlamaktadır. Vatandaşlarımız bugün en temel ihtiyaçlarından mahrum hale getirilmiş yoksulluk derinlemesine bir hal almıştır. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak yetkilileri sesleniyoruz bu gidişat, gidişat değil! Vatandaşlarımızı muhtaç hale getirdiniz bugünden tezi yok ülkemiz de artan fiyatlar hususunda, tıkanan piyasalar konusunda harekete geçin yarın çok geç olabilir” diye konuştu.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2021, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER