Van'da gala konserine yoğun ilgi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri, lisans, lisansüstü öğrencileri, Van Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli kurumlarda görev yapan müzik öğretmenleri ve Hakkari Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan Van YYÜ Akademik Orkestrası, gerçekleştirdiği gala konseri ile büyük beğeni topladı.

Van'da gala konserine yoğun ilgi

Cengiz Andiç Kültür Merkezinde icra edilen konsere Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, İl Emniyet Müdürü Murat Mutlu, Van Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer, Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Yükrük, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serap Yükrük, akademik ve idari personel ile birçok öğrenci katıldı.

Konserde, çoksesli Türk müziği ve Klasik Batı müziğinin seçkin eserlerinden oluşan 9 sanat eseri icra edildi. Konser sonrasında Şef Fatih Marufoğlu'na çiçek takdiminde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Van YYÜ Akademik Orkestrası'nın 2023 yılının Ekim ayından itibaren çalışmalara başladığını ifade etti.

Rektör Şevli konser kapsamında yaptığı konuşmada, "Van YYÜ Akademik Orkestrası'nın şehrin ve bulunduğu bölgenin sanatsal-kültürel yaşamında önemli bir yer edineceği düşünülmüştü. Hakikaten de bugün Van Yüzüncü Yıl Üniversitemizin tarihindeki dönüm noktalarından biri. Çünkü Üniversitemiz bugünkü konserle birlikte bilimsel çalışmalar, araştırmalar ve elde edilen başarılarının yanı sıra sanatsal yetkinliğini ortaya koymuş bulunmaktadır.  Elbette sanatçı ortaya koyduğu sanatın seyirciler veya izleyiciler tarafından beğenildiğini görmek, hissetmek ister. Bilim insanları olarak bizler bir makale yazdığımızda çalışmalarımız atıf aldığında büyük mutluluk duyarız. Bu çalışmalarımıza başkaları tarafından değer gösterilmiş olmasının göstergesidir. Sizlerin de beğeni ile konseri izlemesi ilgi göstermesi hem sanatçılarımızı hem de bizleri çok memnun etmektedir" dedi.

Van YYÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümünden Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı ve Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı lisans programlarının Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (EPDAD) tarafından (2+3) yıllığına akredite edildiğini ifade eden Rektör Şevli, her başarının disiplinli ve sürekli bir ekip çalışması ile elde edildiğini vurguladı.

Konserin bu aşamaya gelinceye kadar birçok kez prova edildiğine ve hem sahne önü hem de  sahne arkasındaki ekibin büyük fedakarlıklarla çalıştığına şahitlik ettiğini belirten Rektör Şevli, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2024, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER