Van’dan Gazze’ye destek sürüyor

Van'da hekimler, sağlık çalışanları ve öğrenciler, siyonist işgal rejimi İsrail’in 7 Ekim'den bu yana Gazze'de gerçekleştirdiği saldırıları protesto etmek ve Filistin halkına destek olmak amacıyla sessiz yürüyüşlerini sürdürüyor.

Van’dan Gazze’ye destek sürüyor

Van’da hekimler, sağlık çalışanları ve öğrenciler tarafından start verilen ‘Sessiz Yürüyüş’ 6. Haftasında da devam etti. Van'ın yanı sıra, İstanbul, Ankara, İzmir ve Edirne gibi 40'tan fazla şehirde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen yürüyüşlerde Gazze’de işlenen katliamlara dikkat çekildi.

Van Valiliği önünde toplanan grup, 'Zulme ve soykırıma dur demek için' yazılı pankartla Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Kent Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüş sonrası Dr. Ömer Demir, grup adına Kent Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

“İNSANLIĞIN ÇİĞNENDİĞİ BU KATLİAMDA KİMLERİN HANGİ TARAFTA DURDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Siyonist işgalcilerin katliamını duyurmak, bu zulme engel olmak ve haykırmak için meydanlarda olduklarını belirten Dr. Demir, “Türkiye’de; İstanbul Ankara İzmir başta olmak üzere Edirne’den Kars’a 40'tan fazla şehirde aynı anda Filistinli masumların sesi olmak için, Siyonist işgalcilerin katliamını duyurmak ve bu zulme engel olmak için, vicdanlı kalabilmenin hâlâ mümkün olduğunu haykırmak için buradayız! Geçtiğimiz hafta Han Yunus kentine yapılan saldırıdan sonra yaralılar Naser Hastanesi’ne getirildi. İşgalciler hemen bir gün sonra Naser Hastanesi’ni bombardımana tuttu. İsrail, Gazze’deki bombardımanında Fransız Dışişleri Bakanlığı'nın bir çalışanını öldürdü. Fransa hükümeti veya herhangi bir uluslararası yapıdan hala tek bir açıklama gelmedi. Ayrıca Filisin’in işgal altındaki diğer toprakları olan Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail ve yasadışı Yahudi işgalcilerin saldırılarında 301 Filistin’li şehit edildi. İnsanlığın çiğnendiği bu katliamda kimlerin hangi tarafta durduğunu görüyoruz. Mesele kendi çıkarları olunca insanlık ve özgürlük dersi verenler, Gazze’deki vahşeti hangi vicdana sığdırabiliyorlar?” dedi.

“GAZZE’DE 98 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ”

Gazze’de yaşananları aktaran paylaşımlara erişim kısıtlaması getirildiğini belirten Demir, “İsrail’in Gazze’ye uyguladığı bu soykırımın sesini kısmak için işbirlikçi Yahudi lobisi; Facebook, İnstagram ve diğer sosyal medya ağlarında Gazze’de yaşananları aktaran paylaşımlara erişim kısıtlaması getirdi. Bu zulmü duyuran birçok sosyal medya hesabı haksız yere kapatıldı. Erişim kısıtlamasına gitmeyen Twitter’ı da hedef alan, başta Disney olmak üzere eli kanlı işbirlikçiler, Twitter’a dava açarak bu zulmün duyulmasını engellemeye çalışmaktadır. İsrail’in en büyük düşmanı gerçeklerdir. Gerçeğin temsilcileri de basın mensupları ve gazetecilerdir. İsrail onlarca yıldır gazetecileri hedef almaktayken, sadece 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 98 gazeteci öldürüldü. Nerede basın özgürlüğü, nerede dokunulmazlık? Dünyada hakim güç olarak görünenlerin samimiyetini işte buradan okuyabilirsiniz. Gazze halkı; hayranlık verici dirayeti, adanmışlığı, sabrı ve cesareti ile dünyanın geri kalanına “kalp masajı” yapıyor. İnsanlığı derin uykusundan uyandırıyor. 8 milyar insan, bir grup azgın işgalcinin pervasızca sürdürdüğü soykırıma daha fazla seyirci kalamaz. Durumu kritik 5000 yaralının acilen tahliye edilmesi için Refah sınır kapısı derhal açılmalıdır. Refah sınırında utanç tümörleri gibi bekleyen insani yardım tırlarının acilen Gazze içine geçişi sağlanmalıdır” diye konuştu.

“İŞGAL GÜÇLERİ KATLİAMLARINA DEVAM EDİYOR”

Gazze’de şimdiye kadar 27 bin insanın hayatını kaybettiğini vurgulayan Demir, “7 Ekim’den bu yana Gazze'de; İşgalci Siyonist İsrail saldırılarında şehit olanların ve kayıpların sayısı; 27 bini geçti. 8 bin çocuk katledildi. 6 bin 200 kadın katledildi. 310 sağlık çalışanı, 97 hekim katledildi. Şifa Hastanesi başhekimi, El Awda Hastanesi Müdürü dahil 99 hekim ve sağlık çalışanı işgalciler tarafından tutuklandı. Hastanelerden, ailelerinin yanından gözaltına alınıp kıyafetleri zorla çıkartılarak elleri bağlı şekilde bilinmeyen yerlere götürülüp alıkonulan sivillerin katledildiği haberleri geliyor. İşgal güçleri insanlığa ait tüm değer ve sınırları çiğneyerek katliamlarına devam ediyor. 52 bin 600 konut, 282 okul ve üniversite, 126 hükümet binası, 112 cami, 90 okul ve üniversite binası, 23 Hastane, 53 sağlık ocağı bombalarla tamamen yıkıldı. 102 ambulans imha edildi. 254 bin konut, 200 cami, 3 kilise, 140 sağlık kuruluşu hedef alındı, tahrip edildi ve şu an kullanılamaz durumda. Enkazlar kaldırılamıyor, yaralılara ulaşılamıyor. 7 bin kişi hala kayıp. Kayıpların %70'i çocuk ve kadınlardan oluşuyor. Gazze Şeridi'nde yerinden edilen 1 milyon 900 bin Filistin halkı; barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor” ifadelerini kullandı.

“BİNLERCE SİVİL, KADIN VE ÇOCUK ACIMASIZCA KATLEDİLİYOR”

Gazze’de 355 bin kişi çeşitli bulaşıcı hastalıklara yakalandığını belirten Demir, “Bin 34 kanser veya diyaliz hastası çocuk, 10 bin kanser hastası, 45 bin hamile ve 68 bin emziren kadın bakıma muhtaç halde, kansızlık, kanama ve ölüm riskiyle karşı karşıya! Hastaneler zorla boşaltıldı, artık neredeyse hiçbir sağlık hizmeti verilemiyor. 53 bin yaralı var. Çok acil tıbbi müdahale yapılmazsa 5 bin yaralı için artık çok geç kalınmış olacak. Bu dehşet tabloyu seyreden Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler, Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri, NATO... Sizlere sesleniyoruz: İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal ediliyor. Binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katlediliyor. Dünya’daki bütün uyarı, yürüyüş, eylem, protesto, kınamalara rağmen İsrail pişkince ve göz göre göre savaş suçu işlemeye devam ediyorken; insanlıktan, vicdandan, hak ve hürriyetten ve ırkçılık karşıtı söylemlerden bahsettiğinizde samimiyseniz, bu zulmü durdurmak için daha neyi bekliyorsunuz? Elbette gün gün kaydettiğimiz bu savaş suçları bir gün karşınıza gelecek, dünyada ve ahirette bu zulmü işleyenlerden ve destek olanlardan hesabı sorulacaktır. Bugün 23 Aralık, Rim yavrumuzun doğum günü, yaşasaydı bugün 4 yaşına basacaktı ama işgalciler tarafından şehit edildi. Rim ve vefat eden diğer bütün çocuklarımız adına, bugünü Dünya Şehit Çocuklar Günü olarak kabul ediyor ve her yıl bu katliamı hatırlamak adına tarihe not düşüyoruz. Buradan tüm dünyadaki hekimler, sağlık çalışanları ve vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Basın açıklamasının ardından tekbirler getiren grup, sessiz bir şekilde dağıldı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2023, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER