Van'dan Filistin'e destek…

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi tarafından Filistin halkına destek vermek amacıyla Van'da 'Soykırıma Hayır Filistin'e Destek Siyonizme Lanet' basın açıklaması düzenledi. Van'da bir araya gelen binlerce vatandaş, İsrail'in Filistin'de uyguladığı katliamı protesto etti.

Van'dan Filistin'e destek…

Hz. Ömer Camii önünde toplanan yüzlerce kişi ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla bir araya gelerek İsrail'in uyguladığı katliam protesto edildi. Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi önderliğinde düzenlenen mitinge binlerce kişi katıldı.

"VAN'DAN SİYONİST KATLİAMI LANETLİYORUZ"

Kuran-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başlayan protesto mitinginde topluluk adına açıklamalarda bulunan Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi Dönem Sözcüsü Mehmet Ali Uca, "Bugün Türkiye genelinde Siyonist İsrail'in yaptığı soykırımı lanetlemek, Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek için alanlardayız. İkiyüzlülüğe, suskunluğa karşı insanlık onurunu haykırmak için buradayız. Bizler de Van'dan Siyonist katliamı lanetliyor, Siyonizme karşı onurluca direnen kardeşlerimize omuz vermek, kutlu direnişi selamlamak için ve dünyanın tüm iyi insanlarına "zulmün ateşi insanlığı kuşatıyor" uyarısında bulunmak için buradayız" dedi.

"GAZZE'DE İNSANLIK ÖLÜYOR"

Filistin'de mazlumların kanı üzerine kurulmuş bir rejim olduğunu söyleyen Uca, "Sözün bittiği yerdeyiz. İkiyüzlülüklerin zulmü azdırdığı zamandayız. Soykırımcı Siyonistler Filistin'de katliam yaparken, susanların kıyameti zorladığı zamandayız. Evet, bugün Filistin'de mazlumların kanı üzerine kurulmuş bir rejim var. O şebekeye kimileri devlet diyor maalesef. Hayır, İsrail bir devlet değildir. İsrail, emperyalizm tarafından kurulmuş ve desteklenen bir terör örgütüdür. İsrail, bütün dünyaya kötülük yayan, soykırımcı bir organizasyondur. İşte bu rejime karşı direnen bir avuç insan... Bugün, bütün dünyanın onurunu tutmaya çalışan o halk katlediliyor, İnsanlık nerede? Onur nerede?  Bugün Filistin'de can pazarı kurulmuş… Gazze'de çocuklar ölüyor! Gazze'de kadınlar ölüyor! Gazze'de ihtiyarlar ölüyor! Gazze'de insanlık ölüyor! Kan üzerine yükselmiş Batı Medeniyeti katille aynı safta… Biz biliyoruz, Filistin'de kardeşlerimiz onurlarıyla şehit oluyor.  Dünyanın kötülüğü ise geride kalanların yakasına yapışıyor. Şu vahşetin ortasında kan ve irinden beslenen siyonistlerin söylediklerine bakın, nasıl bir kötülükle karşı karşıya olduğumuzu daha iyi anlarsınız. İsrail savunma bakanı çıkıyor, Filistinliler hakkında, 'onlar insan değil, hayvanlarla savaşıyoruz' diyor.  Kötülüğün görüntüsü Netanyahu 'Gazze'yi dümdüz edeceğiz' diyor. Sözde sağlık bakanı, 'hastanelere başvuran Filistinlileri tedavi etmeyeceğiz' diyor. Hatta 'hastanede yatan Filistinliler infaz edilebilir' diyerek kutsal bir mesleği terör aracına dönüştürüyor. Sözde Cumhurbaşkanları, 'Elektrik, su, yiyecek verilmeyecek. Ulaştırmaya çalışan araçlar vurulacak' derken, sözde bir milletvekili, 'nükleer silah kullanmalıyız' diyebiliyor" diye konuştu.

"SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ"

Her savaşın bir hukuku olduğunu belirten Uca, "Bütün mahlukatta bir denge vardır. Fakat bu kandan, irinden beslenen örgüt, vahşetini sınırlayacak hiçbir değere, hukuka sahip değil.  Bakın, insanlıktan çıkmış sözde savunma bakanları ne diyor. 'Askerler her şeyi yapabilir. Hiçbir yaptığı için sorumlu değiller, yargılanmayacaklar…' ABD'li bir senatör ise 'Bu bir din savaşı. Her yeri bombalamalıyız…" diyerek kötülük rejimine dini bir kılıf geçiriyor. Gerçekler bunlar aziz kardeşlerim. İsrail'e giden ABD dışişleri bakanı, "Ben buraya ABD dışişleri bakanı olarak değil bir Yahudi olarak geldim" diyerek bu din savaşı sözüne de destek vermiş oluyor ve kendisi de bir katliam üzerine kurulmuş ABD ve İngiltere bu kanlı rejime destek olması için uçak gemileri gönderiyor.  Fransa, Almanya başta olmak üzere AB başkentlerinden de soykırıma destek açıklamaları geliyor peş peşe… Kendisi de soykırımlar üzerine kurulmuş Fransa gibi bazı ülkeler Filistin'i destekleyen eylemleri bile yasakladılar. Bütün bu zeminde kim tanır uluslararası hukuku, kim tanır insanı, insanlığı. Evet… Onun için sözün bittiği yerdeyiz. Onun için dünyanın iyi insanlarına çağrıda bulunuyoruz. 'Bu zulüm bütün dünyayı saracak!' diye… O uçak gemilerinin bölgeye sadece İsrail'e destek için gelmediğini hepimiz gayet iyi biliyoruz. Bütün hesaplar İsrail'in bölgesel planları ve güvenliği için. Güvenlik güçlerimizin Suriye'deki haklı operasyonlarından rahatsız olmaları da bundan. Emperyalistlere güçlü bir sesle altını çizerek ifade etmek isteriz ki; Daha çok rahatsız olacaksınız!" ifadelerini kullandı.

"FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ"

Kirli bir propaganda çarkı altında yaşadıklarını belirten Uca, "Kitlesel ölümleri gerçekleştirenler suçsuz, kendini savunanlar suçlu. Kimse başını kuma gömmesin… Bir ekran görüntüsüne kapılıp, kendini kurtaracağını da zannetmesin. Sırtını emperyalistlere dayamış bir terör örgütü aralıksız yetmiş beş-seksen yıldır katliam yapıyor Filistin topraklarında. Katil belli iken kimse güce yaslanıp maktulü taşlamasın. Bu köhne dünya yıkılır! Ancak adaletle yoğrulmuş insanlık ayakta kalır. Bizim tarafımız belli: Biz postallarıyla adaleti ezenlerin değil. Filistinli kardeşlerimizin yanındayız. Biz, Filistin'in haklı davasının yanındayız. Çünkü biz, insanız ve insanlık, adaleti tutup kaldıracak. Zalimden hesap soracak. Onun için zulümden korkmayacağız. Onun için bir kere daha haykırıyoruz: İsrail soykırımcı bir terör örgütüdür. İsrail, -kan ve irinden beslenen bu terör şebekesi- elbette yerle yeksan olacak. Bir önemli nokta da İslam ülkelerinin yöneticilerinin bu konuya daha fazla eğilmeleri ve Filistin Halkına cesaret, güven ve umut verici girişimlerde bulunmalıdırlar. Bu anlamda ülkemiz de gerekli adımları atmaya başladı ve insani yardım malzemelerini Gazze'ye gönderimini sağlamaya başladı ancak bu adımların dışında devletimiz, İsrail ile olan anlaşmaları iptal etmeli, Büyükelçi geri çağrılmalı, buradaki elçileri gönderilmeli, ticari ürünler boykot kapsamına alınmalıdır. Kahrolsun İsrail, kahrolsun İsrail'i destekleyen emperyalizm. Yaşasın adalet, yaşasın insanlık, yaşasın özgür Filistin" diye konuştu.

Basın açıklaması sırasında İsrail'i protesto eden sloganlar atılırken, grup basın açıklamasının ardından yapılan duaların ardından alandan ayrıldı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2023, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER