Van'da iki ilçede deprem riski…

Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) güncel diri fay haritasını paylaştı. Buna göre deprem oluşturabilecek fay hattı haritasında 45 il bulunuyor. MTA'nın paylaştığı diri fay haritasında risk altındaki ilçeler arasında Van'ın Çaldıran ve Özalp ilçesi de yer aldı.

Van'da iki ilçede deprem riski…

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) yenilenmiş diri fay haritalarını sitesinde yayınladı. Yayınlanan verilere göre Van'ın Çaldıran ve Özalp ilçesi de diri fay hattı üzerinde yer alıyor.

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Türkiye Diri Fay Haritasına göre, Türkiye'de 5,5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilecek diri fay bulunuyor. Bu diri fay hatlarından bir tanesi de Van'ın Çaldıran ve Özalp ilçesinden geçiyor.

Paylaşılan haritaya göre Türkiye'de doğrudan diri fay üzerine oturan, 45 il alanı üzerinde 110 ilçe bulunuyor. Fay üstünde bulunan iller ve ilçeler ise Adıyaman/Gölbaşı, Afyonkarahisar/ Çay, Dinar, Kızılören, Sandıklı, Ankara/ Şereflikoçhisar, Antalya/Demre, Aydın/Bozdoğan, Germencik, İncirliova, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Nazilli, Söke, Sultanhisar, Yenipazar, Balıkesir/Gönen, Manyaz, Batman/Kozluk, Bingöl/Karlıova, Yedisu, Bolu/ Gerede, Yeniçağa, Bursa/ Gemlik, Kestel, Mustafakemalpaşa, Çanakkale/Çan, Yenice, Çorum/ Laçin, Denizli/Babadağ, Çameli, Çardak, Honaz, Diyarbakır/Lice, Düzce/Çilimli, Cumayeri, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı, Elazığ/ Pala, Sivrice, Erzincan/Üzümlü, Eskişehir/İnönü, Gaziantep/İslahiye, Hakkari/Şemdinli, Hatay/Erzin, Hassa, Kırıkhan, Payas, Isparta/Eğridir, Senirkent, Uluborlu, İzmir/Kemalpaşa, Seferihisar, Tire, Kahramanmaraş/ Nurhak, Türkoğlu, Kayseri/Talas, Yeşilhisar, Kırıkkale/Keskin, Kırşehir/Akpınar, Mucur, Kocaeli/Başkiskele, Derince, Gölcük, Kartepe, Konya/Akşehir, Altınekin, Doğanhisar, Ilgın, Kütahya/Gediz, Simav, Malatya/ Akçadağ, Manisa/ Ahmetli, Alaşehir, Gölmarmara, Kırkağaç, Salihli, Sarıgöl, Soma, Turgutlu, Mersin/Çamyayla, Mut, Muğla/Menteşe, Milas, Muş/Korkut, Varto, Niğde/Altunhisar, Bor, Osmaniye/Düziçi, Toprakkale, Sakarya/Akyazı, Arifiye, Derizli, Hendek, Karapürçek, Sapanca, Şanlıurfa/Bozova, Siirt/Eruh, Şırnak/Beytüşşebap, Sivas/Altınyayla, Yıldızeli, Tokat/Niksar, Pazar, Reşadiye, Van/Çıldıran, Özalp, Yalova/ Altınova, Çınarcık'tan oluşuyor.

2011 VAN DEPREMİ…

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan veriler, 2011 yılında iki büyük deprem yaşayan Vanlıları endişelendirdi. 23 Ekim 2011 günü meydana gelen Van-Erciş merkezli deprem ve 9 Kasım 2011 günü yaşanan Van-Edremit merkezli deprem; Van ve ilçelerinde çok kuvvetli bir şekilde hissedilirken, bölgenin yapı stoğu nedeniyle yıkıcı hasar yaratmış ve çok sayıda can kaybına yol açmıştı.

23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremlerinde toplam 644 vatandaş hayatını kaybederken, bin 966 vatandaş yaralanmış, 252 vatandaşımız ise enkazlardan sağ olarak kurtarılmıştı. AFAD tarafından işletilen Ulusal Sismoloji Gözlem Ağı'nın verilerine göre, deprem sonucu açığa çıkan enerji miktarının oldukça büyük olduğu, 23 Ekim'de ana şokun oluşturduğu enerjinin Hiroşima'ya atılan atom bombasının 33,2 katına, meydana gelen artçılar da hesaba katıldığında, açığa çıkan enerjinin 37 atom bombasına denk olduğu kaydedilmişti.

Ayrıca, depremin birinci haftasında bölgede büyüklüğü 4,0-4,9 arasında değişen deprem sayısı 187, 5'ten büyük olan deprem sayısı ise 13 olmuş, ilk ay içinde bölgede her gün ortalama 180 artçı deprem meydana gelmişti. 11.000'den fazla ise artçı deprem meydana gelmişti.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2023, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER