Van YYÜ ile Ahmet Yesevi Üniversitesi arasında protokol…

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi arasında ‘Uluslararası Eğitim İşbirliği’ ve ‘Sağlık Bilimleri ve Tıp Alanlarında Uluslararası Eğitim İşbirliği’ olmak üzere iki protokol imzalandı.

Van YYÜ ile Ahmet Yesevi Üniversitesi arasında protokol…

Akademik ve eğitim amaçlı değişim faaliyetlerinin geliştirilmesi ve bazı alanlarda iş birliğinin sürdürülmesi için yapılan protokollerde; her iki kurumun da kendi ülkelerinde yürürlükte olan kanunlara, düzenlemelere ve ulusal politikalara uygun olarak işbirliği çalışmalarına zemin oluşturmak ve bu işbirliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami Battal protokol imza töreninde yaptığı açıklamada “Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi arasında iki protokol imzalamış olduk. Bu protokoller, inanıyorum ki gelecekte çok güzel işlerin gerçekleşmesine vesile olacaktır. Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin, Türkiye-Kazakistan olmak üzere iki ülkenin ortak üniversitesi niteliğinde olduğunu ve bu anlamda örnek teşkil ettiğini söyleyebiliriz. Burada amaç iki ülkenin güçlerini birleştirerek Türk dünyasındaki gençleri eğitmek ve bir nevi Türk dünyasında bir erasmus geleneği oluşturmaktır” dedi.

Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ise iki üniversite arasında öğretim elemanlarının farklı akademik deneyimler kazanmasına vesile olacak protokolün hayırlı olmasını diledi. Rektör Şevli “Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami Battal Hocamız Üniversitemizde uzun yıllar akademisyen olarak görev yapmış, iki dönem boyunca da rektörlük yapmıştır. Hocamızın Üniversitemiz ile kurduğu bu gönül bağının iki üniversite arasında daha güçlü iş birliğini kurmamıza vesile olacaktır. Biz de inşallah en yakın zamanda Kazakistan’a giderek iki üniversite arasındaki bağı güçlendirmiş olacağız. Bu iki protokol her iki üniversitemize ve Türk dünyasına hayırlı olsun” diye konuştu.

Protokol imza töreninde Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami Battal ve Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenay Baydaş, Prof. Dr. Murat Kayri ve Prof. Dr. Cemil Göya da hazır bulundular.

VAN BÖLGE GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2024, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER