İlhan: Şeffaf belediyeciliği esas alacağız

Saadet ve Gelecek Partileri'nin bir araya gelerek oluşturduğu Şehir İttifakı'nın Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özay İlhan, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, göreve gelmeleri halinde belediyeyi nasıl yönetecekleri hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan İlhan, kendilerine teveccüh gösterilmesi ve göreve gelmeleri halinde, şeffaf belediyeciliği esas alacaklarını söyledi.

İlhan: Şeffaf belediyeciliği esas alacağız

Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özay İlhan'ın seçim ofisinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özay İlhan, Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık ve Şehir İttifakı İpekyolu Belediye Başkan Adayı Yılmaz Kılıç, önemli açıklamalarda bulundu.

Göreve gelmeleri halinde izleyecekleri yol haritaları hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Adayı İlhan, şeffaf belediyeciliği esas alacaklarını belirterek, tüm ihalelerin canlı yayında yapılacağını ve belediyelerin tüm hesaplarının internet sisteminde görüleceğini vurguladı.

İLHAN: "GÜZELDERE TÜNELİ DE VAN ÇEVRE YOLU GİBİ MAALESEF YAPILMADI"

Konuşmasına Güzeldere mevkiinde meydana gelen çık felaketine dikkat çekerek başlayan Başkan Adayı İlhan, "Öncelikle Van-Hakkari yolu üzerinde bulunan Güzeldere mevkiinde meydana gelen çığ felaketinde 1 vatandaşımız hayatını kaybetti, 12 vatandaşımız yaralandı. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılara da acil şifalar niyaz ediyorum. Hali hazırda Güzeldere Tüneli de Van Çevre Yolu gibi maalesef yapılmadı. Bugünkü gündemimiz yerel yönetim prensiplerimiz. Belediye başkanı olduğumuzda belediyeyi nasıl yöneteceğimiz halkımızla paylaşmak istiyoruz" dedi.

"İSTİHDAM ÖNCELİĞİMİZ OLACAK"

Daha sonra izleyecekleri yol haritaları hakkında bilgiler veren Başkan Adayı İlhan, "Belediyelerimizin kapısına 'Rüşvet alan da, veren de mel'undur' tabelası asılacak. Belediyelerimiz sürekli denetime açık olacak. Şeffaf belediyecilik esas olacak. Meclis toplantılarımız canlı yayınlanacak. Tüm ihaleler canlı yayında yapılacak. Belediyelerin tüm hesapları internet sitemizden görülebilecek. İller Bankasından gelen para aylık olarak açılanacak gelir gider tablosu paylaşılacak. İşe alımlarda liyakat esas olacak. Sınavsız işe alım olmayacak, KPSS esas alınacak. Çalışanların en az %3'ü engelli olacak. Makam odamızın kapısı sürekli açık olacak. Makam aracımız olmayacak. Makam şoförümüz olmayacak. Korumamız olmayacak. Ulaşılabilir belediye başkanı olacağız. 24 saat vatandaşlarımız başkanlarımıza ve belediyemize ulaşabilecek. Belediye Başkanlarımızla 3 ayda bir araya gelerek gerekirse eğitim seminerleriyle destekleyeceğiz. Van Büyükşehir ve İlçe Belediyelerimizde kent konseyleri olacak Mahallelerimizde mahalle sakinleriyle periyodik olarak bir araya gelecek ve mahallelere ait sorun ve sıkıntılar yerinde tespit edilip çözülecek. İstihdam önceliğimiz olacak. İş alanları ve iş imkânları arttırılacak. İşsizliğin ortadan kaldırılması için seferber olunacak. Sosyal belediyecilik önceliğimiz olacak. İl genelinde hiç kimse aç ve açıkta kalmayacak" diye konuştu.

"BUGÜN İLİMİZDE 18. MADDE KÖTÜ NİYETLE UYGULANIYOR"

Akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Adayı İlhan, tüm ilçelerde belediye başkan adayları çıkardıklarını belirterek, "Bazı ilçelerimizde Saadet Partisi logosuyla, bazı ilçelerimizde de Gelecek Partisi logosuyla seçime giriyoruz. Büyükşehir'de de Saadet Partisi logosu ile seçim yarışına dahil olduk. Belediye bütün vatandaşların, hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese eşit mesafede olacak, birilerinin arzu ettiği şekilde değil herkesin menfaatine, şehirde yaşayan her bireyin hakkını, hukukunu koruyarak en adil şekilde yönetilecek ve bir imar uygulaması yapılacaksa adaletle yapılacak. Bugün ilimizde 18. madde kötü niyetle uygulanıyor. Bu uygulamalara son vereceğiz. Adil bir yönetim anlayışıyla, hiç kimseyi mağdur etmeden gerek imar olsun, gerek çarpık kentleşme olsun, gerek trafik problemleri olsun eğer bir kişinin evi bir yolu işgal ediyorsa bu bir milyon kişinin kamusal anlamda hakkına girmektir. O ev oradan kaldırılır ama o evi kaldırılan kişi de mağdur edilmez, en az bedelli onun kadar olan bir yerle haksızlık, hukuksuzluk ortadan kaldırılır ve kimse mağdur edilmeyecek" ifadelerini kullandı.

"İŞE GİTMEDEN MAAŞ ALANLAR VAR"

İşe alımlarda yandaş mantığına son vereceklerini belirten İlhan, "Ne yazık ki bu ilin kaderi bugün iş alımlarında benim akrabam, benim komşum, benim yakınım, benim yandaşım mantığıyla birçok kişi belediyelere alınmaktadır. Hatta ve hatta bu alımlar yapılırken soy isimler dikkat çekmesin diye bazılarının soy ismini değiştirdiklerine şahit oluyoruz. Ayrıca işe gitmeden maaş alanlar var. Seçimleri kazanmamız halinde bir ay içinde bunların tümünü tespit edip gerekeni yapacağız.  Sınır duvarları aslında geçişi önlemek için yapıldı. Geçişi belli noktalardan düzenli hale getirdi. Örneğin Almanya'da bunun örnekleri var. Göçmenlere ait kamplar var. Bunlar kategori, kategori belirleniyor. Gelen kişileri rehabilite edip alıştırıyorlar. Ondan sonra kendi iş alanlarında bu insanları istihdam ediyorlar. Türkiye'nin bu anlamda yaptığı tamamen yanlış bir politikadır. Bu adeta ulusal güvenlik problemidir. Demografik yapı günden güne bozuluyor. 2040 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 40'ının yabancılardan oluşacağını görüyoruz. Bunlar doğru bir planlama yapılırsa, ülkemiz adil bir ülke olursa, sorun kalmaz. Bir ülke bir ırka ait değildir. O ülke o ülkedeki yaşayanlara aittir. Eğer o insanları doğru bir planlamayla barındırabilirsen sorun olmaz ama bizim gibi şu anda yaptığımız ilkel yöntemlerle de bu sorun çözülmez" dedi.

KILIÇ: "VAN'DA İMARI BU HALE GETİREN AK PARTİ'DİR"

Daha sonra söz alan Şehir İttifakı İpekyolu Belediye Başkan Adayı Yılmaz Kılıç ise, Van'ın imarından söz ederek, "Malumunuz olduğu üzere iki ay önce sizlerle bir araya geldiğimizde çok katlı imar planlarıyla ilgili ilk açıklama biz yapmıştık. Van'da imarı bu hale getiren AK Parti'dir. AK Parti'nin yönettiği sistem sonucu meydana geldi. Van'da adalarda hala çok geride, bazıları aynı ada içerisinde imar adaletsizliği var. Aynı ada içerisinde 5-6-7-8 kat var ve bunun da sebebi AK Parti'dir. Cumhurbaşkanı birkaç yıl önce yatay mimari demişti, yatay mimari diye böyle bir şey yok. Türkiye'de yatay mimariye geçilmedi. Dikey mimari çok farklı bir şey, dikey mimari alan açar. Dikey mimari de yaşam alanları sıfıra iner. Biz onların yaptığı gibi yapmayacağız. Bir yere imar veriyorsak orada insanların dinlenebilecekleri, çocuklarının oynayabilecekleri, sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlar oluşturacağız. İnsanların nefes alabilecekleri alanlar yaratmalıyız" diye konuştu.

"İKTİDAR ADAYLARI VAN'DA 'BİZ SEÇİMİ KAZANMIŞIZ' DİYORLAR"

Seçim sloganları 'Bu şehrin sahibi sensiz' vurgusunun çok önemli olduğunu söyleyen Kılıç, "Bu şehrin sahibi sizsiz ve kendinize başka sahip aramaya gerek yok. Bu memleketin sahibi, bu şehrin insanlarıdır. Bu şehirde kentçilik aidiyetini hissetmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımızın da bunu hissetmesi için bu vurguyu ön plana çıkardık. Bu şehrin sahibi siyasi partiler, renkler değil. Kayyum politikasına sonuna kadar karşıyız. Ama Van'daki iktidar yetkilileri bunu diyemez. Bunu getirenler onlardır zaten. Maalesef iktidar adayları Van'da 'biz seçimi kazanmışız' diyorlar. İnsanlar 'siz seçimi nasıl kazanmışsınız' diye sorduğunda, 'biz zaten ikinci olacağız, kayyum olarak geleceğiz' diyorlar. Bu çok acı bir olay. Bunun üzerine gitmek gerekiyor. Bununla ilgili kamuoyu oluşturulması gerekiyor. Bunu bütün toplantılarda dile getiriyorlar. Bunun örneği maalesef önceki seçimde Edremit, Tuşba ve Çaldıran'da gördük maalesef. Bu kadar antidemokratik düşünün bir zihniyet ve gelme amaçları da bellidir. İnanıyorum ki Van halkı sandıkta bunlara bir ders verecektir" ifadelerini kullandı.

KARABIYIK: "GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ YETERSİZ BULUYORUZ"

Son olarak basın mensuplarının kendisine yönelttiği soruları cevaplayan Gelecek Partisi İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık ise, kaçak göçmen geçişinde Van sınırlarının kevgire döndüğünü ileri sürerek, "Düzensiz göçmen konusunda Van kevgire dönmüş durumda, ilimizi geçiş güzergâhı olarak kullanıyorlar. Son yıllarda başta Afganistan uyruklu göçmenlerin ellerini, kollarını sallayarak ilimiz üzerinden ülkemize giriş yaptıklarına şahit oluyoruz. Maalesef bu konuda alınan güvenlik önlemlerini yetersiz buluyoruz. Düzensiz göçmenler ilimizin sosyal yaşantısını, güvenliğini ve birçok alanda sıkıntılar yaşamasına yol açıyor. Hükümetin bu konuda gereken tedbirleri alması gerekiyor. Kimse elini, kolunu sallayarak ilimiz üzerinden ülkemize girmesine izin verilmemeli" dedi.

"GENEL BAŞKANIMIZ VAN'A GELEREK HALKIMIZLA BULUŞACAK"

Genel Başkanları Ahmet Davutoğlu'nun 13 Mart'ta Van'a geleceğini söyleyen Karabıyık, "13 Mart Salı günü 62,63 ve 64. Hükümete başbakanlık yapan Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Van'a gelerek halkımızla buluşacak. Genel Başkanımız Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız ve ilçe belediye başkan adaylarımızla bir araya gelip istişarelerde bulunacak. Programın ayrıntılarını önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağız. Genel Başkanımız ayrıca Gürpınar ve Erciş ilçelerimizi ziyaret edecek" diye konuştu.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2024, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER