Van'da yamaç paraşütü şampiyonası tamamlandı

Van Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Van Gölü sahillerinde düzenlenen Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 3. Etabı tamamlandı. Şampiyonada dereceye girenlere kupalarını Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı verdi.

Van'da yamaç paraşütü şampiyonası tamamlandı

Van'ın tarihi, kültürel ve doğal zenginliğinin tanıtımını sağlamak, yamaç paraşütü sporunun ilimizde yaygınlaşması ve ilimizde bulunan uçuş yerlerinin tanıtılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 3. Etabı tamamlandı. 

Türkiye’nin farklı illerinden gelen paraşütçüler, Ayanıs Take off alanında Süphan Dağı ve Van Gölü’nün eşsiz manzarası eşliğinde uçuş yaparak en iyi inişi yapmak için mücadele etti. Şampiyonada sporcular altışar sorti uçuş yapıp en yüksek puanı almaya çalıştı.

Yarışlar sonucunda genel klasmanda Kübra Cengiz birinci, Adil Gür ikinci, Erhan Yılmaz üçüncü oldu. Gençler klasmanında da Kübra Cengiz birinci, Erhan Yılmaz ikinci, Faruk Karateke üçüncü oldu. Kulüpler klasmanında Üzümlü Spor birinci, Nilüfer Belediye Spor ikinci, Trabzon Akyazı Spor üçüncü oldu. 

ŞAMPİYONANIN TEK KADIN SPORCUSU 4 KUPA BİRDEN KAZANDI
Şampiyonanın tek kadın sporcusu 18 yaşındaki Kübra Cengiz şampiyonaya adeta damga vurdu. Tüm kategoriler de en yüksek puanı kazanan Cengiz 4 kupa birden alarak rakiplerine büyük fark attı. Van’ın kendisine uğurlu geldiğini belirten Kübra Cengiz tüm kategorilerde birinci olmanın mutluluğunu yaşadığı belirterek, "Üç yıldır yamaç paraşütüyle ilgileniyorum. Bizi destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum. Yarışmanın Van'da düzenlenmesi çok iyi oldu. Manzaraları çok güzeldi. Çok eğlenceli vakit geçirdik." dedi.

Dereceye giren sporcular için düzenlenen ödül törenine katılan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, spora ve sporculara çok önem verdiklerini söyledi.
Yarışmanın Van'ın kültürüne, turizmine ve sportif faaliyetlere katkı sunduğunu belirten Vali Balcı, şunları kaydetti:
"Yurdumuzun değişik yörelerinden buraya gelenler hoşça vakit geçirdiler. Sporu önemsiyorum. Spora küçükken başlamak lazım. Bunu Van'da gerçekleştireceğiz. Her çocuk bir spor dalıyla ya uğraşmalı ya da bir spor dalını sevmeli. Sporu bir yaşam tarzı haline getirmemiz lazım. Bunu planlıyoruz. Sporun hem zihinsel hem de ruhsal anlamda çok büyük bir katkısı var. Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olarak sporu destekleyeceğiz. Aynı zamanda spor alt yapısına çok büyük katkı sağlamayı planlıyoruz. Gençlik merkezlerinden yüzme havuzlarına, kapalı spor salonlarından voleybol, basketbol sahalarına kadar birçok alanda spor altyapısını güçlendireceğiz."
Balcı daha sonra dereceye giren sporculara madalya ve kupa verdi.
Törene, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel ile Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman da katıldı.
Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2022, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER