TÜBİTAK yarışmasında finalistler belli oldu

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen 18. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Van Bölge Yarışmasının ödül töreni gerçekleşti. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Finalinde 8 ili kapsayan Van Bölgemizi 10 alanda temsil edecek finalistler belli oldu.

TÜBİTAK yarışmasında finalistler belli oldu

Van YYÜ ev sahipliğinde Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde çok sayıda öğrencinin, öğretmenin ve velinin katıldığı ödül töreninde, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şenay Baydaş da öğrencilerin heyecanına ortak oldu. 

Öğrencilerin, ailelerin ve öğretmenlerin heyecanını hissettiğini belirten Prof. Dr. Şenay Baydaş, “Bu projeler, sizlerin yolunu açacak, bu projelerde ödül almanız elbette önemli ama en önemlisi yarışmaya katılma cesareti göstermeniz. Bundan sonra da lisede, üniversitede ve üniversiteden sonra dahi Tübitak projelerinde yine başvurularımızın ben gönülden istiyorum. Hepimizin yolu açık olsun, başarılarınızın daim olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak ev sahipliği yaptıkları bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ettiğini belirten Rektör Yardımcısı Baydaş, akademisyen hocaların da değerlendirme sürecinde katkı sundukları için teşekkür ettiğini ifade etti.

TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Hayati Çavuş, Türkiye’deki 12 bölgeden yapılan 3915 başvuru arasında en çok başvuru sayısına sahip Van Bölgesi’nde, 105 projenin seçildiğini belirtti. Doç. Dr. Hayati Çavuş, Ağrı, Batman, Bitlis, Hakkâri, Muş, Siirt, Şırnak ve Van’dan katılan öğrencilerin biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, matematik, fizik, kimya, tarih, teknolojik tasarım, Türkçe ile yazılım alanında hazırladıkları projeleriyle derece almaya çalıştığını ifade etti.

TÜBİTAK’ın 2204 Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının başvuru aşamasından farklı etaplardaki değerlendirme aşamalarına ve ödül törenine kadar geçen süreci kısaca anlatan TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü, Van Bölgesinden 16 tane 1., 10 tane 2., ve 10 tane de 3.nün belirlendiğini ve onların da TÜBİTAK’ın 2204 Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Finaline katılmaya haz kazandıklarını ifade etti. Akabinde Jüri üyelerinden Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neşe Duman da konuya dair kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Başarı belgelerini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenay Baydaş ve diğer protokol üyelerinin elinden alan öğrenciler, ödül töreninin heyecanını doyasıya yaşadılar.

Programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenay Baydaş, TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Hayati Çavuş, katılımcı illerin Milli Eğitim Müdürlükleri, akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

VAN BÖLGE GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2024, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER