Terzioğlu: Bitkisel ve hayvansal üretim sorunu ortak akılla çözülmeli

Memleket Partisi Van İl Başkanı Haluk Terzioğlu, partileri tarafından tüm siyasi partilere gönderilen mektupta; bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanan sorunların siyaset üstü bir anlayışla ele alınması ve desteklenmesi gerektiğini belirterek, ortak akıl çağrısında bulundu.

Terzioğlu: Bitkisel ve hayvansal üretim sorunu ortak akılla çözülmeli

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Memleket Partisi Van İl Başkanı Haluk Terzioğlu, siyasi partilere gönderilen mektupla ilgili 81 ilde basın açıklaması düzenlediklerini belirterek, “Genel merkezimiz tarafından tüm siyasi partilere gönderilen mektupta bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanan sorunların siyaset üstü bir anlayışla ele alınması ve desteklenmesi gerektiği belirtilmiş ve sorunların çözümüne dair çalışmalarımızı, önerilerimizi tüm siyasi partilerle paylaşmaya, ülkemizin geleceği için ortak aklı birlikte oluşturmaya hazır olduğumuz ifade edilmiştir” dedi.

“TÜRKİYE, TARIM ÜRÜNLERİNİN ANA VATANI”

Mektupta ayrıca dünyanın en güzel coğrafyasında, en verimli ve en bereketli topraklarında yaşanıldığının belirtildiğini ifade eden Terzioğlu, “Binlerce yıllık tarımsal üretim tecrübesine ve zengin bitki çeşitliliğine sahip olan Türkiye, dünyanın en stratejik tarım ürünlerinin ana vatanıdır. Buna rağmen bugün hem bitkisel hem de hayvansal üretimde ciddi sorunlar yaşıyoruz. Ne üreticimiz mutlu, ne de tüketicimiz mutlu. 21.yüzyıl Türkiye’sinde ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukları hak etmiyoruz. Marketlerde un, şeker, yağ için oluşan kuyrukları hak etmiyoruz. Bereketli toprakların su ve güneşle buluştuğu, verimli meraların olduğu bu güzel coğrafyada bu yaşananları hak etmiyoruz. Bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanılan sorunların çözümü yok olanı ithal etmek değildir. Çözüm üretimde. Üretmek, daha fazla üretmek zorundayız. Günümüzde gıda güvenliği ve gıdaya ulaşabilme, tüm ülkeler için bir milli güvenlik ve beka sorunu haline geldi” diye konuştu.

Pandemi süreci ve savaş konusuna da işaret eden Terzioğlu, “Pandemi süreci ve hemen kuzeyimizde yaşanan Rusya Ukrayna savaşının oluşturduğu kriz ortamı tarımın, hayvancılığın, üretimin ve gıda güvenliğinin önemini bir kez daha yaşayarak görmemizi sağladı. Üretebileceğimiz tarım ürünlerinin ithalatçısı olmak demek, dışa bağımlılık demektir. Yakın zamanda Ukrayna-Rusya savaşında ülkeler, kendi ihtiyaçlarını önceleyerek bazı ürünlere ihracat yasakları koydular. Karadeniz’den gelecek gemilerin yollarını gözledik, endişeyle. Biz Memleket Partisi olarak ülkemizin en öncelikli sorunlarından birisinin bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanan sorunlar olduğuna inanıyoruz. Memleket Partisi olarak bitkisel ve hayvansal üretimde yaşadığımız sorunların çözümüne yönelik stratejimiz, yol haritamız hazır. Bu sorunun siyaset üstü bir anlayışla ele alınması ve desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle sorunların çözümüne dair çalışmalarımızı, önerilerimizi tüm siyasi partilerle paylaşmaya, ülkemizin geleceği için ortak aklı birlikte oluşturmaya hazırız. Ülkemizin en yakıcı sorunu olan gıda krizi ve gıda güvenliğini gündeme taşıyan ortak akıl için çağrı mektubumuza sizlerden yanıt aldığımız takdirde, sizi bizzat ziyaret ederek raporumuzu paylaşmaktan mutluluk duyacağız. Milletimizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutarak memleketimiz için hepimizin iyiliği için ortak akılda buluşmak üzere en içten saygılarımızı iletiyor; çalışmalarınızda başarılar diliyoruz” ifadelerine yer verildi.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2022, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER