banner31

Sünnetçioğlu: Van’a 166 doktor atanacak

Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, "1 Temmuz’da kalkan yasağın ardından ilimizde bilindiği gibi 43 hekim istifa dilekçesi vermişti. İstifa eden doktorlarımızın yerine bakanlığımıza yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde ilimize çeşitli branşlarda 166 doktor ataması gerçekleştirilecek.

Sünnetçioğlu: Van’a 166 doktor atanacak

    İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Bu gelişmelerin ardından sağlıkta doktor sıkıntısının yaşanacağı söylentileri ortaya atılırken Sağlık Bakanlığı'nca yapılan Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası" ile Van'a 166 yeni doktor ataması yapıldığını belirterek müjdeyi verdi.

   Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, yaptığı açıklamada, “Tüm ülkede olduğu gibi, Van’da da 1 Temmuz'dan itibaren istifa ve yer değişikliği isteklerine izin verilmesinin ardından birçoğu pratisyen hekim yaklaşık 43 hekim ya tayin istedi, ya da istifa etti. Doktorların büyük çoğunluğu uzman olabilmek adına açılan sınavlara hazırlık yapmak amacıyla istifa ederken bir kısmı da devlet hastanelerinden ayrılarak özel hastanelere geçmek için istifa etti. Bazı doktorlar da il değişikliği yaptı. Öte yandan Bakanlık hem gidenlerin hem de eksik kadroların yerlerini doldurmak amacıyla ilimize 166 yeni doktor ataması yaparak, vatandaşlarımızın sağlık hizmetleri yönünden mağdur olmamaları için ellimizden geldiği kadar tüm gayretleri göstermekteyiz” dedi.

   Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, kovid-19 salgınında Van’daki son durumun, merkez ve 13 ilçenin vaka sayılarının, aşı çalışmaları, hastane durumları ve uygulanan tedbirlerin her gün rutin olarak masaya yatırıldığını belirtti.

  Koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan aşı çalışmalarının kesintisiz sürdüğünü belirten Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Van’da birinci ve ikinci doz aşı miktarının 874 bin 98’e ulaştığını söyledi.

   Aşı oranının yüzde 75.3’e yükseldiğini söyleyen Sünnetçioğlu, “Van’da ilçelerinin aşılamada yüzde 75.3 nü aşılamış bulunmaktayız; artık mavi kategoride yer almaktayız vatandaşlarımızın aşıyı ihmal etmemelerini istiyoruz. Gençlere de aşı olmaları çağrısında bulunuyoruz. Şu an serviste yatan hastalarımızın yüzde 99'u, aşısız olan hastalar. Bu da bize aşının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bunu da ancak birlikte mücadele ederek başarabiliriz” şeklinde sözlerini sonlandırdı.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2021, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER