Süer’den, endüstriyel tarım yapan firmalara ziyaret

Van Ticaret Borsası Başkanı Nayif Süer, Bitlis’in Ahlat ilçesinde endüstriyel tarım yapan firmaları ziyaret etti ve bir takım resmi temaslarda bulundu.

Süer’den, endüstriyel tarım yapan firmalara ziyaret

Van, Hakkari ve Bitlis illeri, Van Ticaret Borsası (VANTB)’nin çalışma alanında yer alıyor. Bu kapsamda Başkan Süer, çalışmalarını sürdürüyor.

“SAYIN ÖRKEN’İ YÜREKTEN KUTLUYORUM”

Başkan Süer, ilk olarak Yaytat Bakliyat olarak hizmet veren, Örkenler Tarım Gıda Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Örken’i ziyaret etti.

Tesisi gezen Başkan Nayif Süer, tesise yaptığı milyonluk yatırım, bölge tarımına sunduğu büyük katkı ve istihdam ile bölgede adından söz ettiren Örken’e teşekkür plaketi takdim etti.

“Ekimi, üretimi, işlemesi, paketlemesi ve pazarlaması ile bölgemiz tarımına kattığı büyük değerler nedeniyle Sayın Kenan Örken’i yürekten kutluyorum” diyen VANTB Başkanı Süer, “Çiftçilerimiz verdikleri büyük emekleri ile bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasında önemli rol almaktadırlar. Ahlat’ta da kıymetli yatırımları ile çiftçilerimizin yüzünü güldüren, istihdama katkı sağlayan Sayın Örken’i tebrik ediyorum. Sayın Örken şahsında diğer tüm yatırımcılarımıza da başarılar diliyoruz ve Ahlatlı çiftçilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.    

“BÖLGESEL YATIRIMLARI ARTIRMAK İSTİYORUZ”

Yaytat Tesisleri’nde incelemelerde bulunan başkan Süer, ekim, üretim, işleme, paketleme ve pazarlama konularında Örken ile istişare etti. Tesiste Ahlat’ta tarım alanında milyonluk yatırımlar yapan iş insanları ile buluşan VANTB Başkanı Süer, “Endüstriyel tarım ve hayvancılık potansiyelini bölgemize taşımak istiyoruz. Hizmet alanımızda olan Van, Hakkari ve Bitlis illerinde tarım ve hayvancılık alanında endüstriyel anlamda üretim yapan firmaların bölgemizde çiftçilerimiz ile anlaşarak ekim alanlarında üretim yapmalarını istiyoruz. Devasa hektarlık tarım arazilerine sahip TRB2 bölgesinde yer alan Van, Hakkari ve Bitlis’te yaklaşık bin hektarı bulan bir tarım arazisi mevcuttur ve bu oran, Türkiye’nin yaklaşık yüzde 20’lik dilimine denk gelmektedir. Aynı şekilde yaklaşık 5 milyonu bulan küçükbaş ve yaklaşık 300 bin büyükbaş hayvan varlığı bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

KAYMAKAM BİNGÖL’Ü ZİYARET

Van Ticaret Borsası Başkanı Nayif Süer, tesisleri ziyaretin ardından heyeti ile birlikte Ahlat Kaymakamı Batuhan Bingöl’ü makamında ziyaret etti.

Kaymakam Bingöl ile yapılacak ortak çalışmalar istişare edildi. Bölge tarım ve hayvancılığının değerlendirildiği görüşmede, Ahlatlı çiftçilere destek talep eden Başkan Süer, gösterdiği ilgi nedeniyle Kaymakam Bingöl’e teşekkür etti.

COĞRAFİ İŞARET ÇALIŞMALARI YAPILACAK

Van’ın değerlerini bir bir tescilleyerek coğrafi işaret alan VANTB Başkanı Süer, hizmet alanında bulunan illerde de bu yönde çalışma yürüteceklerini belirtti. Türkiye'nin patates ihtiyacının yüzde 9'unu, kuru fasulye ihtiyacının ise yüzde 8'ini Ahlat karşılıyor. Bu nedenle Ahlat Patatesi ve Ahlat Fasulyesi başta olmak üzere Bitlis ve ilçelerinin çeşitli değerlerinin coğrafi işaretinin alınması için çalışmalara başlayacağız. Bu kapsamda paydaşlarımız olan DAKA, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Bitlis İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ahlat Kaymakamlığı, Ahlat Ziraat Odası, Ahlat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bitlis’in diğer ilçe tarım ve orman müdürlükleri, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) ile birlikte ortak akıl ile hareket edeceğiz. Bitlis’in ardından Hakkari’de coğrafi işaret çalışmalarımıza başlayacağız” ifadelerini kullandı. 

BAŞKAN NAYİF SÜER’E TEŞEKKÜR

Örkenler Tarım Gıda Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Örken, ziyaret nedeniyle, VANTB Başkanı Nayif Süer’e teşekkür etti.

“Bizler 1 milyon 450 bin metrekare ekim alanı, 27 bin metrekare alanda 3 bin 200 metrekare kapalı alanı ile bölge tarımına ve istihdamına önemli katkıda bulunduğumuza inanıyoruz” diyen Örken, “Tarım ve tarımsal ürünler üretimi alanında bölgede  sertifikalı kuru fasulye tohum üretiminde yüzde 75 ile birinci sıradayız. Tohumluk patates üretimi, işlemesi ve pazarlaması alanına yatırımlarımız vardır. Tesisimiz, Türkiye’nin en ileri teknolojisi ile tüm bakliyat çeşitlerini eleme, temizleme ve sınıflandırma üzerine kurulmuştur. Kuru fasulye, pirinç, bulgur, nohut, buğday, mercimek ve barbunya olmak üzere bakliyat çeşitleri alanında hizmet vermekteyiz. Bölgede bayiliklerimiz bulunmaktadır. İlçemizde 20 bin tonluk lisanslı depo açıldı. Üretimimize önem veren ve bizleri yalnız bırakmayan başkanımız Sayın Nayif Süer’e teşekkür ediyoruz. Birlikte daha güzel çalışmalara imza atacağımıza inanıyoruz. Başkanımızın bölgemize yatırım çağrısı son derece önemlidir ve ilgili kuruluşlarımız ile birlikte değerlendireceğiz” dedi.

Van Bölge Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2023, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER