Sahil yolu trafiğe açıldı

Van Büyükşehir Belediyesi’nin, mega projelerinden olan ve Vanlıları Van Gölü ile buluşturan 12 kilometrelik Van Gölü Sahil Yolu tamamlanarak araç trafiğine açıldı. Van Gölü Sahil Yolu’nun resmi açılışı ise 1100 dönümlük rekreasyon alanı tamamlandıktan sonra gerçekleştirilecek.

Sahil yolu trafiğe açıldı

Vanlıların büyük bir özlemle beklediği Van Gölü’nün Gerdanlığı 12 kilometrelik Sahil Yolu ve 1100 dönümlük Sahil Parkı Rekreasyon Alanı Projeleri hızla tamamlanıyor. Tamamı Büyükşehir Belediyesi’nin idari işgücü ve kaynaklarıyla yapılan Sahil Yolu’nda sezon boyunca 100’lerce araç ve personel ile çalışma yürütüldü. Sıcak asfalt, yol çizgi ve trafik levha çalışmaları da tamamlanan yol, Vanlıların hizmetine açıldı.
VAN GÖLÜ SAHİL YOLU HAYIRLI OLSUN”
Sahil yolunun tamamlanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, sahil yolunun Vanlılara hayırlı olmasını diledi.
Van Gölü Sahil Yolu ve 1100 dönümlük rekreasyon alanları için yaklaşık 750 milyon TL harcandığını belirten Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı,  "Vanlılara yeni sahil yolunda kazasız belasız yolculuklar diliyorum. Yolumuz çok güzel oldu. Yol boyunca 1100 dönümlük rekreasyon alanımız da tamamlanınca burası daha da güzel olacak. Van’a büyük bir hizmet oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.
KENT TRAFİĞİ NEFES ALDI
İskele-Fidanlık ve Fidanlık-Havalimanı olmak üzere iki etap şeklinde hayata geçirilen proje, Edremit, İpekyolu ve Tuşba ilçelerini sahilde buluşturarak, kent trafiğine de rahat bir nefes aldırdı. Ayrıca Hatuniye Yolu, Eski Kale Yolu, Yaşar Kemal Parkı ve ara bağlantıları da yapılan Sahil Yolu’nun Erciş Yolu’na kadar uzatılması hedefleniyor.  
VAN GÖLÜ’NÜN DOĞASI VE CANLILARIN DOĞAL YAŞAM ALANLARI KORUNDU
Ekolojik belediyecilik anlayışı ile hayata geçirilen projede sahil kesiminde bulunan sazlık ve doğal yaşam alanları korunarak, Van Gölü’nün doğasının korunması sağlanırken, göl çevresindeki canlıların doğal yaşam alanları da muhafaza edildi.
PROJE KAPSAMINDA NELER YAPILDI?
Vanlıları, Van Gölü’nün eşsiz doğası ile buluşturarak, kente değer katan mega proje kapsamında uluslararası standartlarda 30 metre genişliğinde 12 kilometre Sahil Yolu, 9 bin metre bisiklet ve yürüyüş yolu, oturma alanları, seyir terasları, çeşmeler, kuş gözlem noktaları, ahşap yürüyüş yolları, spor ve çocuk oyun alanları, basketbol ve voleybol sahaları, aydınlatma, fitness aletleri, güvenlik kulübeleri, otoparklar, peyzaj, yeşil alan, WC ve mescit gibi donatılar inşa ediliyor.  
Ayrıca proje kapsamında mevsim şartlarına uygun binlerce ağaç ve süs bitkisi de toprakla buluşturuldu.

van bölge gazetesi

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2024, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER