Mossad’a çalışan ajan ağıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı

MİT’in düzenlediği istihbarat operasyonunda, Türkiye’deki Arap asıllı kişileri takip için hücreler halinde tertiplenmiş 46 Mossad üyesi ile ilgili yeni delillere ulaşıldı. Çoğunluğu Filistin uyruklu çeşitli yaş grubundaki sabotaj ekibinin en kilit 26 ismi hakkında yeni deliller ortaya çıktı.

Mossad’a çalışan ajan ağıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı (MİT) ve İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü ile TEM Ekipleri, İsrail dış istihbarat servisi Mossad adına casusluk yaptıkları gerekçesiyle 34 şüpheli yakalanmış, poliste sorguları tamamlanan zanlılar dün sabah adliyeye sevk edilmişti.

Dört gün boyunca TEM Şubede ifadeleri alınan sabotaj ekibindeki 34 kişi yoğun güvenlik refakatinde mahkemeye sevk olmuş, zanlıların 15’i tutuklanmış, 8’i hakkında ise sınır dışı kararı verilmişti. Hücredeki 11 şüpheli hakkında ise “adli kontrol şartı” ve “yurtdışına çıkış yasağı” uygulanmıştı.

Ajan ağına mensup şüphelilere ait tespitler gün yüzüne çıkmaya ve sır perdesi aralanmaya başladı.

Özellikle Filistin vatandaşı ve Hamas bağlantılı kişilerin bilgi, belge ve fotoğraflarını temin etmek suretiyle İsrail gizli servisine aktardıkları, karşılığındaysa paranın izini kaybettirmek için özellikle terör ve yeraltı örgütleri tarafından kullanılan “havala” sistemine, kripto para birimine ve ’western union’ yöntemine başvurarak çalıştıkları anlaşıldı.

Girift ilişkiler ağı ve sır ilişkileri açığa çıkan casus ağındaki şüphelilerden Türkiye’ye yasadışı yollarla giriş yapan Filistin uyruklu Luey M.’nin (44), telefon rehberindeki Brüksel’de faaliyet gösteren Mossad memuruyla yoğun telefon trafiği deşifre oldu. Telefon rehberinde “Sare Belçika” adıyla yer alan +32460237. numaralı telefon hattının diğer ucundaki Mossad ajanıyla Whatsapp yazışmaları tespit edilen Luey M.’nin, yine geçmiş yıllarda MİT tarafından İsrail istihbarat servisine yönelik kontrespiyonaj faaliyetlerinde izine rastlanan Abuhalid Abdalla Qassem/Tayyar ile de derin ilişki içinde olduğu çözülen dijitallerde yer aldı.

Ajan ağının önemli isimlerinden Beyrut nüfusuna kayıtlı Lübnan uyruklu Muhammed B., uzun süredir Türkiye’de bulunduğu saptandı. Çok sayıda adli kaydı çıkan sabotaj ekibindeki Lübnanlı B., uluslararası alan faaliyet gösteren bir dernekte toplantılar düzenlediği, toplantılara toplantıya katılacak olan kişilerin kişisel bilgi formlarını topladığı, dolayısıyla toplantıya katılan kişilerin kimlik bilgilerine kolayca eriştiği aktarıldı. İsrail’e çalışan Muhammed B., Lübnan ve Kanada vatandaşlığı bulunan Beyrut doğumlu Cemal Hammud’a Türkiye’de oturma şartlarıyla ilgili belge düzenleyip karşılığında yüklü miktarda Amerikan doları para aldı.

MİT unsurları tarafından adım adım takip edilen ve faaliyetleri deşifre edilen isimlerden biri de Muhammed A. olarak öne çıktı. Casus ağındaki A.’nın dijitallerinde ise Mossad memurlarınca havale edilen yüklü miktarda doların izine rastlandı. Hücre üyesinin dijital materyallerinde “Payoneer” isimli para transferi yapılan sitede şifre değiştirme işlemi ve bu site aracılığıyla 500 dolar ve 16 bin dolar şeklinde farklı zaman aralığında “Muhammed Ebu Cud” isimli şahsa para transfer kaydına rastlandı. Muhammed A. “Muhammed Ebu Cud”un kendisi olduğunu iddia etti, ancak deşifre edilen dijital iz kayıtları +3725961. GSM’yi kullanan kişinin de Hamas Masasındaki Mossad memuru olduğu anlaşıldı. Muhammed A.’nın da doğrudan İsrail dış istihbarat servisi Mossad bünyesindeki İsrail Çevrimiçi Operasyon Birimi (İÇOM) adına çalıştığı belirlendi.

Van Bölge Gazetesi 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2024, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER