Otlu peynir fiyatı, cep yakıyor

Van'da kahvaltı sofralarının vazgeçilmesi olan ve Türkiye'nin birçok yerinden sipariş edilen Van Otlu Peyniri, 300 TL'ye ulaşan kilogram fiyatıyla cep yakıyor.

Otlu peynir fiyatı, cep yakıyor

Van ve çevresinde doğal olarak yetişen bitkilerin karışımıyla elde edilen meşhur otlu peynirin fiyatı her geçen gün artmaya devam ediyor. Kilogram fiyatı 300 TL'ye ulaşan otlu peynir, sofralarda adeta lüks yiyecek duruma geldi.

İlkbahar aylarında taze olarak elde edilen, yaz sezonu boyunca küplere konularak toprağa gömülen Van Otlu Peyniri, Türkiye'nin birçok yerinden sipariş edilmeye devam ediyor.

Van'ın önemli değerlerinden olan ve yaz aylarında dağların yüksek kesimlerinde toplanan türlü otlarla sütün buluşmasıyla yapılan otlu peynir, kış aylarında da tüketilmek üzere küp peyniri olarak satışa sunuluyor.

Van'ın tescilli ürünü olan otlu peynir, artan talep üzerine fiyatı da yükselmeye devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz yılın kurak geçmesinden kaynaklı, üretimi az olan ve son yılların en yüksek fiyatını bulan otlu peynir, yüksek fiyatıyla adeta cep yakıyor.

Çoğunluğu kırsal kesimlerde elde edilen ve yöre halkının önemli geçim kaynaklarından olan Van Kahvaltısı'nın vazgeçilmezlerinden otlu peynir, son yılların en yüksek fiyatını buldu.

Peynirci esnafı, kırsal kesimlerdeki peynir üreticilerinin, kuraklıktan olumsuz yönde etkilendiğini, o yüzden de peynirin geçmiş yıllara göre çok az geldiğini ifade ederken, üretim az olmasından kaynaklı peynir fiyatları tavan yaptı.

En kaliteli peynir 280 ile 300 liradan satışa sunulurken, 200 ile 230 liraya satılan peynirler de bulunuyor.

Çoğunluğu kırsal kesimlerde elde edilen ve yöre halkının önemli geçim kaynaklarından olan Van kahvaltısının vazgeçilmezlerinden otlu peynir, son yılların en yüksek fiyatını buldu. Peynirin kilosu 300 liraya kadar başlayan fiyatlarla satışa sunulurken, peynirci esnafı fiyatların bu kadar yükselmesini kuraklığa bağlıyor.

Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan peynirciler çarşısı esnafı, kırsal kesimlerdeki peynir üreticilerinin, kuraklıktan olumsuz yönde etkilendiğini, o yüzden de peynirin geçmiş yıllara göre çok az geldiğini ifade ettiler.

Peynirciler çarşısı esnafı, "Otlu peynir bize özellikle Özalp, Çaldıran ve Gürpınar'ın Norduz bölgesinden yoğun bir şekilde geliyor. Bu yıl peynirin fiyatı çok yüksek. En iyi peynirin kilogram fiyatı 300 lirayı buldu. Toplama peynirin kilogramını 230-240 lira arasında satıyoruz. Son yıllarda yaşanan kuraklıkla birlikte peynir az geliyor. Böyle giderse Van Peynirinin kilogram fiyatı 350-400 lirayı bulur. İnşallah bu yıl beklediğimiz şekilde peynir gelir" ifadelerini kullandılar.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2024, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER