Martıların Van Balığı avı…

Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen, üreme dönemlerinde tatlı sulara göç eden Van Balığı, çevrede toplanan martılar tarafından avlanıyor. Nesli koruma altında olan Van Balığı, boylarını aşan engelleri uçarak aşarken, martılar da onları avlamak için bekliyor.

Martıların Van Balığı avı…

Dünyada yalnızca Van Gölü'nde yaşayan ve 15 Nisan-15 Temmuz arası üreme dönemleri olduğu için avlanma yasağı bulunan Van Balığı’nın bu dönemde Van Gölü'nden çıkarak tatlı sulara göçü devam ediyor.

Van ekonomisine büyük katkı sağlayan Van Balığı’nın üremek için başlattığı bu görsel şölen, her yıl binlerce kişi tarafından ilgiyle izleniyor. Üremek için yoğun çaba sarf eden balıklar, Alaska'daki Somon balıkları gibi suyun akışının tersine yüzerek engelleri aşıyor.

Üreme göçü sırasında balıkların en kolay avlandığı bu dönemde güvenlik güçleri aldıkları önlemlerle kaçak avcılığın önüne geçmeye çalışıyor. Her yıl alınan güvenlik önlemi sayesinde kaçak avcılık biraz daha zorlaşırken, bu sayede göldeki balık miktarı artmaya başlarken, boyları da 17-18 santimden 23-24 santime çıktı.

Balık göçünü fırsat bilen martılar ise göç süresi boyunca derelerde Van Balığı’nı avlayabilmek için nöbet tutuyor. Van Balığı nesillerini devam ettirebilmek için yoğun çaba harcarken, martılar da karınlarını doyurmaya çalışıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2023, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER