Macit: Esnaflarımız cezalandırılıyor

Deva Partisi Erciş İlçe Başkanı Şahin İsmail Macit, Van'da basın mensuplarıyla bir araya gelerek ilçede yaşanan sorunlar hakkında açıklamalarda bulundu. Özellikle dolmuş ve taksici esnafının sorunlarının yanı sıra ilçede yaşanan sağlık sorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Macit, esnafların adeta cezalandırıldığını vurguladı.

Macit: Esnaflarımız cezalandırılıyor

Deva Partisi Erciş İlçe Başkanı Şahin İsmail Macit, İdari Mali İşler Başkanı Erdem Erol ve Çevre Şehircilik Ulaşım Politika Başkanı Turan Demir ile birlikte, parti binasında kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelerek Erciş'te yaşanan sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Macit, Gayri Safi Milli Hasılada 81 il içerisinde son sıralarda yer alan Van ile ilgili bütün ekonomik politikaların, programların buna yönelik olması gerekirken, tam tersine uygulamaların yapıldığını ifade etti.

Özellikle ilçede yolcu taşımacılığı yapan esnafların çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirten Macit, ilçedeki sağlık sorunlarının da ciddi boyutlara ulaştığını vurguladı.

"YOLCU TAŞIMACILIĞI YAPAN ESNAFLARIMIZ ÇÖZÜM BEKLİYOR"

İlçe genelinde yolcu taşımacılığı yapan esnafların özellikle çalışma ruhsatı konusunda büyük sıkıntılar çektiğini belirten Macit, "Göreve atandığımız bu 3-3,5 aylık süreçte ilçemizde tespit ettiğimiz sorunlar ve bu sorunların halk ile yapılan görüşmeler sonrası çözümü nasıl olabilir, ne şekilde yardımcı olabilir diye bilgilerimizi paylaşacağız. Tabii ki bu süre zarfı içerisinde 7-8 tane önemli sorunu tespit ettik. Bugün bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Van'ımız gayri safi milli hasılada 81 il içerisinde son 3 il arasındadır. Bütün ekonomik politikaların, programların buna yönelik olması gerekirken, tam tersine sanki esnafımız cezalandırılıyor, sanki bu anlamda bilinçli bazı uygulamalar yapılıyor. Bunlardan bir tanesi ilçemizde özellikle yolcu taşımacılığı yapan esnaflarımızın sorunlarıdır. İlçemiz Erciş'te toplamda 22 yazıhane bünyesinde hizmet veren 153 taksici esnafı, 48 M Plaka Minibüs, 120 V plaka Minibüs, 45 H Plaka yarım otobüs yolcu taşıma hizmeti verilmektedir. İlçemizin Van'a olan uzaklığını da göz önüne alarak, her sene yenilenen çalışma ruhsatı için yolcu taşımacılığı yapan esnafımız Van'a araçları ile birlikte gitmek zorunda kalmaktadır. Bu esnaflarımız Van'a her geldiklerinde kendi araçlarıyla gelmekte ve 2 çalışma günü kaybı ile birlikte gidiş geliş yol masrafında dâhil edersek günümüz şartlarında ortalama 5 bin TL gibi maddi bir külfete yol açmaktadır. Esnaflarımız bu işlemlerin Erciş ilçesinde yapılmasını istiyor. Bu kapsamda ilgili birimlerle görüşmeler gerçekleştirdik. Deva Partisi olarak amacımız sorun üretip, insanları soruna boğmak değil. Sorunlarla beraber çözümü de sunuyoruz. Bütün ilçelerimizde bu sorunlar mevcuttur. Belediye veya cemiyet bünyesinde bir birim oluşturularak bu sorunlar çözüme kavuşturulabilir. En azından bu şekilde 15 dakikada yapılacak bir işlem esnafın 1 gününe mal olmayacak" dedi.

"TÜRKİYE'NİN BAŞKA BİR YERİNDE UYGULANMAYAN UYGULAMALAR VAR"

Çalışma ruhsatından dolayı yakalanan esnaflara büyük cezalar kesildiğini belirten Macit, "Yine aynı şekilde Van Büyükşehir Belediyesi tarafından esnaflarımıza bir mesaj geldi. Gönderilen mesajda 'Van Büyükşehir Belediye Meclis kararına göre. 01.01.2024 tarihinden itibaren Van geneli için uygulanmak üzere çalışma ruhsatından dolayı yakalanan ve yediemine çekilen araçların uygunluğu için 500 TL ücret ödenmesi kararı almıştır' deniliyor. Türkiye'nin başka bir yerinde uygulanmayan ve benzeri, örneğine nadir rastlanılan diğer bir uygulama ise esnafımızdan istenen ve yılda bir yenilenmesi gereken tam teşekküllü sağlık raporudur. Bu rapor alma işi, oluşturduğu ekonomik külfetin yanında bazen bir haftada ancak alınabilmektedir. Bu uygulama Türkiye'nin 81 ilinde uygulanıyorsa kanundur, ama belli illerde uygulanıyorsa bu bir keyfiliktir. Dolayısıyla Van'ımızda bunun 1 yılın dışına çıkarılmasını ve en az 3-4 yılla sınırlandırılması gerekiyor. Bununla birlikte bürokratik engellerin de aşılmasını istiyoruz. Bir esnaf 4-5 gün bu tam teşekkülü raporla uğraşmasın. Esnaflarımız zaten ciddi anlama ekonomik sorunlar yaşıyor. Bu insanlar geçimlerini zor yapıyorlar. Bugün Kayseri'de bu uygulama 4 yılda bir yapılıyor. Esnafların ekonomik kazançlarına katkı sağlamak istiyorsak bu uygulamaya biran önce dur dememiz gerekiyor" diye konuştu.

"RUHSAT YENİLEME İŞLEMİ ESNAFIN OMZUNA YÜK OLARAK BİNMEKTEDİR"

Yolcu taşımacılığı yapan esnafların yine fenni muayene konusunda da ciddi sorunlarla karşılaştığını söyleyen Macit, "Yine her fenni muayene öncesi yolcu taşımacılığı yapan esnaflarımız, aynı şekilde aracıyla birlikte Van'a gelmekte ve taksimetre güncellemesi yapmaktadır. Bu işlem de ruhsat yenileme işlemi gibi ekstradan esnafın omzuna yük olarak binmektedir. Bunun için de Erciş İlçe Belediye Başkanlığı bünyesinde bir şube açılması ve bir personel görevlendirilmesi veya mobil hizmet vermekle beraber bu sorunda çözülmüş olacaktır. Bunlarla beraber yolcu taşıma işi yapan esnafımız, yolda bulduğu her yolcuyu alır. Çünkü işi gereği bunu yapmak durumundadır. Bunu yaparken de para kazanmaktadır. Aldığı hiçbir yolcuya GBT'sini sorma durumunda olmadığı gibi, bunu sorgulayacak bir teknik donanıma da sahip değildir.  Ancak yol aramalarında aldığı yolculardan bazıları düzensiz göçmen olduğu ortaya çıkmaktadır. Bunu tespit edilmesi durumunda esnafımız çok ağır müeyyidelerle karşı karşıya kalmaktadır ve bu çok ağır bir suç olduğu için araçların men edilmesine ve çalışma ruhsatlarının askıya alınmasına kadar gitmektedir. Bu durumda ilçemizde tespitlerimize göre en az 9-10 esnafımız bu sorunları yaşamaktadır. Evet, düzensiz göçmen sorunu ülkemizin bir gerçeğidir. Düzensiz göçmenler bu noktaları yürüyerek geçerken bir sorun oluşmuyor. Ama bir araçla geçtiği zaman araç sahibi ciddi cezalarla karşı karşıya kalabiliyor. Bunu da anlamış değiliz. Burada amacımız kimseye sorun çıkarmak değil, mevcut hükümete yardımcı olmak ve esnaflarımızı mağduriyetten kurtarmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"HASTANEMİZ 3. BASAMAK BİR HASTANE HİZMETİ VERMEKTEDİR"

Yine ilçede yaşanan sağlık sorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Macit, "Yine ilçemizde Şehit Rıdvan Çevik Devlet Hastanesi'nde ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Şehit Rıdvan Çevik Devlet Hastanesi 2018 yılında hizmette girmiş olup, 225 hasta yataklı kapasiteye sahiptir. 16'sı pratisyen hekim, 49'u uzman doktor olmak kaydıyla toplamda 65 doktor bulunmaktadır. İlçemiz yaklaşık 200 bin nüfuslu bir ilçedir. İlçemize yakınlığı ile bilinen Ahlat, Adilcevaz, Patnos, Çaldıran, Muradiye ilçelerinin sağlık hizmetlerini ilçemizde alma tercihleri ile birlikte nüfusumuz bir anda 2 katına kadar çıkabilmektedir. Şimdi hastaneleri kategorize ettiğinizde birinci, ikinci, üçüncü basamak diye sıralama yapılıyor. İlçemizde hizmet veren hastanemiz ikinci basamak bir hastanedir. Ama hizmet verirken 3. basamak bir hastane hizmeti vermektedir. Resmiyette ikinci basamak ama uygulamada üçüncü basamak bir hastanedir. DEVA partisi İlçe yönetimi olarak ilçe halkını ziyaret ederken, karşımıza çıkan sorunlarından bir diğeri de hastanenin yetersiz olduğu, randevu alamadıkları ve bundan dolayı acil servisleri tercih ettikleri, acil serviste ise hasta yoğunluğundan dolayı sağlıklı tedavi alamadıkları ile ilgili bir sorun" dedi.

"İNSAN SAĞLIĞI BU KADAR ÖNEMSİZ Mİ?"

İlçede bir doktorun günlük ortalama 600-700 hastane baktığını belirten Başkan Macit, "Bu sorunu yerinde görmek ve soruna çözüm önerileri üretmek anlamında; yönetim kurulu üyelerimizle 18.12.2023 tarihinde saat 19.00 sularında hastanemizin acil polikliniğine ziyarette gittik. Gözüm numarataja ilişti. Yeşil alanda 3 poliklinik hizmet veriyordu. Sırada bin 200'cü hasta gözüküyordu. Çalışanlar ile ayaküstü yaptığım muhabbette, ilerleyen saatlerde muayene edilecek hasta sayısının 2 binli rakamlara dayanacağı bilgisini edindim. Hastane ortamında hasta yoğunluğu had safhadaydı. 3 poliklinik günde yaklaşık 2 bin hasta bakıyorsa, bunu teknik olarak biri çıkıp bana izah edebilir mi? Acaba mümkünatı var mı? Bir hastaya doktor sadece ismini sorsa, neren ağrıyor, alsana şu ilacı yazdım dese dahi bir dakika ancak yeter. Her bir hastaya ortalama 1 dakika bile ayrılsa 2 bin dakika eder. Bu da 33 saatte tekabül etmektedir. Üç poliklinik çalıştığında bu ne demektir? Her bir doktor hiç ara vermeden 11 saat konuşmuş demektir. Sağlıklı bir muayene için doktorun hastasına en az 20 dakika ayırması gerekmektedir. Biz hangi devirde yaşıyoruz. İnsan sağlığı bu kadar önemsiz mi? Vatandaşlarımızın bu anlamda çok ciddi şikâyetleri var. Bu anlamda sağlık camiasının da yükünü hafifletmemiz gerekiyor. Bir doktor bir günde 600-700 hastaya bakıyorsa, ne diyebiliriz. Bu anlamda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Oluşan hasta yoğunluğu beraberinde stres ve sıkıntılara yol açmakta, karşılıklı sinirler gerilmekte ve şiddet olayları baş göstermektedir. Norm güncellemesi ile birlikte hekim sayısının artması beraberinde her bir hekime düşecek hasta sayısının daha az olacağı ve hastaların daha sağlıklı tedavi görmesi sağlanabilir" diye konuştu.

"ACİL BİR HASTA TAŞIYAN AMBULANSIN ŞEHİR İÇİNDEN ÇIKIŞI YARIM SAATİ BULUYOR"

Şehit Rıdvan Çevik Devlet Hastanesi'nin kurulduğu alanın ana arterlerden çok uzak olduğunu ve bundan dolayı ambulansların trafikte dakikalarca beklediğini söyleyen Macit, "Ulaşımı zor bir yer. Yer tespiti çok yanlış. Hastanemizin şehir içinde yapılması ve ana arter üzerinde olmaması, trafiğe açık ambulans yolunun olmayışı, başlı başına bir problem teşkil etmektedir. Ambulansın acil hasta durumunda oluşan trafik yoğunluğu nedeni ile şehir içinden çıkışı en iyi ihtimalle yarım saati bulmaktadır. Acil durumlarda 1 dakikanın bile çok önemli olduğu bir zamanda yarım saat çok büyük bir kayıptır. İlçemizde çok acil bir şekilde kamulaştırmaların yapılarak ambulans yolunun ivedilikle açılması gerekiyor. İlçe nüfus yoğunluğunun gün be gün artması, araç sayısında oluşan artış ile birlikte meydana gelecek olan trafik yoğunluğu, her geçen gün acil durumu olan hastalarımızın sağlığı tehlikeye girecektir. Erciş halkı yerel seçimlerde tercihlerini Deva Partisi'nden yana kullanırlarsa, ilçemiz halkına ilk sözümüzdür. Ne pahasına olursa olsun, o imar yolunu açacağız. Hastaneyi taşımayacağımıza, kaldıramayacağımıza göre, o zaman ilçemizi bu ıstıraptan kurtarıp, ambulanslarımız için o yolu açacağız. Hiçbir şey insan canından önemli değil" ifadelerini kullandı.

"HER ZAMAN SAHADAYIZ"

Deva Partisi olarak sürekli sahada olduklarını ve bundan dolayı basının desteğine büyük ihtiyaçlarının olduğunu belirten Macit, "Tabi burada sizlere de büyük görevler düşüyor. Erciş basını bu anlamda bize çok destek oluyor. Bizim çalışmalarımızın halka duyurulması için sizden destek bekliyoruz. Yapılan çalışmaları sizler aracılığıyla daha büyük kitlelere, daha büyük kesimlere ulaştırmak istiyoruz. Her zaman sahadayız. Seçim çalışmalarımızı sürdürürken, bir yandan da sahada sorunları tespit edip, bununla ilgili çözüm önerileri hazırlıyoruz" dedi.

"13 İLÇEMİZİN YÜKÜ UKOME'NİN OMUZUNDA"

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ve yolcu taşımacılığı yapan esnafların sorunlarıyla ilgili sürekli yetkililerle görüştüklerini belirten Macit, "Şoförler cemiyeti esnaflarımızın yaşadığı bu sorunları UKOME toplantısında dile getirdiklerini söylediler. Van Büyükşehir statüsü kazandığı günden bu yana bu sorunun devam ettiğini başkanımızdan öğrendik. Zaman zaman mobil uygulamalar yapılıyor. Bu kapsamda bütün esnafları aynı güne sıkıştırmaya çalışıyorlar. Kimisinin muayene günü 3. ay, kimisinin 5. ay. Bu anlamda insanları mecbur etmenin bir anlamı yok. Bu konuda ulaşım daire başkanımızı da aradım. Ama kendilerinden bir dönüş alamadık. UKOME'deki görevli arkadaşlar da böyle bir durumda kendi yüklerinin de hafifleyeceği söylediler. 13 tane ilçemizin yükü şu anda UKOME'nin omuzunda. Sorunları çözümüyle birlikte gündeme getiriyoruz. Bu sorun kolay bir şekilde çözülebilir" diye konuştu.

"ERCİŞ'İN İL OLMASI EN BÜYÜK ÖZLEMEMİZ VE HASRETİMİZ"

Başkan Macit, Erciş'in il olmasıyla ilgili yöneltilen soruyu ise, "Erciş'in il olması sürekli gündemdedir. Hatta seçim öncesi böyle bir çalışmanın yapıldığını biliyoruz. Erciş'te belediye başkanlığının alınması durumunda il olması sözü verildi. Ellerini tutan yok. Erciş'i il yapsınlar, biz de destek verelim. Bunların hepsi hamaset siyasettir. Erciş çoktan beri il olmayı hak ediyor. Erciş'in şu anda resmiyetteki nüfusu 200 bin. Gayri resmi hesapladığınızda şuan 500-600 bini geçiyor. Bütün çevredeki ilçelerimizin ticareti Erciş'tedir. Erciş'in il olması en büyük özlememiz ve hasretimiz. O da inşallah Deva İktidarına nasip olacak. Bu anlamda AK Parti'den artık bir beklenti içerisinde değiliz. Sözleri bir türlü yerini bulmuyor. Deva İktidarı döneminde bu sözü vereceğiz ve inşallah Erciş'i il yapacağız" şeklinde cevapladı.

"MEMNUNİYETİ HALKIMIZ ÖLÇECEKTİR"

Abdulahat Arvas'ın Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterilmesiyle ilgili konuşan Macit, "Bizim leylamız Deva'mızdır. Kendi adayımıza ve çalışmalarımıza bağlanmışız. Abdulahat bey milletvekilliği yapmış ve neticede belediye başkan adayıdır. Memnuniyeti halkımız ölçecektir. Bu anlamda kendilerine başarılar diliyoruz" ifadelerini kullandı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2024, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER