banner31

İran heyetinin Van temasları…

Sınır komşumuz olan İran'dan başını İran- Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı aynı zamanda Hoy Milletvekili Dr. Adel Najafzadeh, Selamast Milletvekili Yapup Rezazadeh'in başını çektiği kırk kişilik işadamı heyeti, ‘Yenilenebilir enerji’ konusunda görüşmeler yapmak üzere Van'a geldi.

İran heyetinin Van temasları…

    Yenilenebilir Enerji Fuarı ve İnşaat Belediye Ekipmanları Fuarına katılmak üzere iki günlük bir program dahilinde Van’a gelen heyeti, Türkiye-İran Dostluk Grubu Başkanı aynı zamanda AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar ile Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Saray Kaymakamı Yunus Ataman ve İran İslam Cumhuriyeti Baş Konsulusu Dr. Sajad Soltanzadeh, Kapıköy Gümrük Kapısı’nda karşıladı.

    GÜLAÇAR: İLİŞKİLERİN ARTMASINI ARZULUYORUZ

    Milletvekili Gülaçar burada gelen heyete yaptığı konuşmada "Amerikan Ambargosu sonrası Pandemi şartları tüm ülkeler gibi bizi de olumsuz yönde etkiledi. Bizim dönemimizde İran'la ticari ve siyasi gelişmeler olmasını arzu ettik. Ama maalesef salgın hastalıktan dolayı mümkün olmadı şimdiye kadar. Bizler Türkiye olarak 2023 seçimlerine giderken iki ülke arasındaki gelişmelerin çok daha fazla olmasını temenni ediyoruz. Resmi olarak biz bile şimdiye kadar sadece iki sefer İran' a gidebildik. Biz aynı zamanda Van Milletvekilleri olarak İran’daki kapıların bir an önce açılmasını istiyoruz. Şayet İran kapıları tekrar açılırsa sizi daha büyük bir coşkuyla karşılamak için Van halkı olarak sabırsızlanıyoruz" dedi.

    ARVAS: BİR ELMANIN İKİ YARISI GİBİYİZ

    Ak Parti Van Milletvekili Abdullahahat Arvas ise gelen heyete yaptığı açıklamada, “Biz Türkiye ve İran iki dost ülke olarak bir elmanın iki yarısı gibiyiz. Dostlarımız da bir düşmanlarımız da bir. Bu doğrultuda güçlerimizi birleştirerek emperyalist zihniyete karşı daha güçlü bir konuma gelmemiz gerekir. Bu vesileyle kapıların açılması noktasında hem Van ili olarak, hem de Türkiye tarafı olarak üstümüze düşen bütün sorumluluğu yerine getirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Umuyoruz ki İranlı dostlarımızda Türkiye tarafında açık olan kapılarını açarak iki ülke arasındaki sınır ticaretini geliştirirler” ifadelerini kullandı.

   NAJAFZADEH, TRANSİT TİCARETE DİKKAT ÇEKTİ

   İran heyetinden İran- Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı aynı zamanda Hoy Milletvekili Dr. Adel Najafzadeh yaptığı konuşmada, “Tarih boyunca İran ve Türkiye arasında hep dostluk oldu. Bu sınırla alakalı değil. Başta inanç, kültür ve ticaret gibi faktörler sebep oldu. Bizim de temennimiz en kısa zamanda kapıların güvenlik ve gerekli tedbirleri kapsamında açılması. Allah'ın bize bir imtihanı bu kovid hastalığı. Tabi bu süreçte iki komşu ve dost ülke eskisi gibi hatta eskisinden daha fazla bir potansiyeli hayata geçirir. İran tarafından yolun tamamlanması çalışmalar devam ediyor. Şubat ayına kadar Transit ticarete kapıların tamamen açılması için gayret ediyoruz" dedi.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2021, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER