İnternet haber sitelerin durumu nasıl olacak!

Basın İlan Kurumu, resmi ilan alan İnternet haber sitelerin trafik sayılarıyla ilgili gelen soruları cevapladı.

İnternet haber sitelerin durumu nasıl olacak!

İnternet haber sitelerine (İHS) resmî ilan dağıtımında 1 Ekim 2023 tarihinden itibaren Kurumumuz tarafından ölçümlenen ziyaretçi trafik verileri esas alınmaya başlandı. Resmî ilan yayımlama hakları devam eden veya trafik şartlarını sağlayamadıkları için durdurulan İHS’lerden gelen soruları ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

1- 30 EYLÜL 2023 TARİHİ İTİBARIYLA ASGARİ ZİYARETÇİ TRAFİK ŞARTINI YERİNE GETİREMEYEN İNTERNET HABER SİTELERİNİN DURUMU NE OLACAK?

Cevap: Resmî ilan yayımlama hakkı bulunan gazetelerin internet haber siteleri, 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren 6 ay süreyle ziyaretçi trafik şartı aranmaksızın resmî ilan yayımlamışlardır. Öngörülen bu muafiyet süresi 30 Eylül 2023 tarihinde dolmuştur.

Resmî İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin 61’inci maddesinde belirtilen tâbi oldukları kategoriye ait asgari ziyaretçi trafik şartını yerine getiremeyen ve bu ihlâli devam eden İHS’lerin resmî ilan yayımlama hakkı durdurulmuştur.

2- YAYIMLAMA HAKKI DURDURULAN İHS’LER YENİDEN RESMÎ İLAN YAYIMLAYABİLECEK Mİ?

Cevap: Evet. Yayımlama hakkı durdurulan İHS’ler, yayımlama hakkının durdurulduğuna ilişkin Genel Müdürlük Kararının tebliğ tarihinden itibaren düzenli olarak asgari ziyaretçi trafik şartını, manipülasyon yapmadan yerine getirmeleri halinde, resmî ilan yayımlama hakkını yeniden kazanacaklardır. Bu nedenle ilan yayımlama hakkı durdurulan İHS’lerin sunulan 6 aylık süreyi iyi değerlendirmeleri gerekmektedir.

3- YAYIMLAMA HAKKI DURDURULAN VE İHLÂLİ 6 AY İÇİNDE GİDEREMEYEN İHS’LER HAKKINDA HANGİ İŞLEM TESİS EDİLECEK?

Cevap: Resmî İlan Yönetmeliği’nin 113’üncü maddesi kapsamında, yayımlama hakkının durdurulduğuna ilişkin Genel Müdürlük Kararının tebliğ edildiği tarihten itibaren 6 ay içinde (9 Nisan 2024 tarihine kadar) asgari ziyaretçi trafik şartını düzenli olarak yerine getirdiği tespit edilemeyen İHS’lerin resmî ilan yayımlama hakları sona erecektir.

4- ZİYARETÇİ TRAFİK ŞARTINI YERİNE GETİRMEK İÇİN MANİPÜLASYON YAPAN İHS’LERİN DURUMU NE OLACAK?

Cevap: Bot ziyaretçi trafiği satın alarak veya ilan dağıtım kontenjanlarını hukuka aykırı olarak etkilemeye yönelik bilinen ya da ileride geliştirilecek olan herhangi bir yöntemle kasıtlı ve hileli birtakım davranış ve işlemleri gerçekleştirerek ziyaretçi trafik bilgilerinde manipülasyon yapan İHS’lerin resmî ilan yayımlama hakkı sonlandırılacaktır. Canlı maç izle, film izle gibi yanıltıcı başlıklarla okuru yanıltma yoluyla trafik sağlanması da Resmî İlan Yönetmeliği’nin 63’üncü maddesi kapsamında değerlendirilecektir.

5- YAYIMLAMA HAKKI DURDURULAN İHS’LER İHLÂLİ GİDERMELERİ HALİNDE NE YAPACAK?

Cevap: İHS’lerin, yayımlama hakkının durmasına sebebiyet veren ziyaretçi trafik şartına dair ihlâli gidermeleri halinde Şube Müdürlüklerine resmî müracaatta bulunmaları gerekmektedir. Başvurunun ardından yapılacak inceleme sonucunda, ihlali manipülasyon yapmadan giderdiği tespit edilen İHS’ler yeniden resmî ilan yayımlayabilecektir.

6- YENİDEN RESMÎ İLAN YAYIMLAMA HAKKI KAZANAN İHS’LERİN YAYIMLAMAKTAN MAHRUM KALDIĞI RESMÎ İLAN MİKTARLARI İÇİN NASIL BİR İŞLEM YAPILACAK?

Cevap: Ziyaretçi trafik ihlalini ve/veya diğer ihlallerini gidermesinin ardından yeniden yayımlama hakkı kazanan İHS’lere ihlalin giderildiğinin tespit edildiği tarihten başlamak üzere resmî ilan telafisi uygulanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2023, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER