banner24

İlhan: Van’da yıkım bekleyen hasarlı 12 bin konut var

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, depremin üzerinden 10 yıl geçtiğini, hasarlı olmasına rağmen kentte 12 bin konutun hâlâ yıktırılmadığını, bunların birçoğunun da tehlike arz ettiğini vurguladı.

İlhan: Van’da yıkım bekleyen hasarlı 12 bin konut var

    Haftalık olarak kent ve ülke gündemiyle ilgili basın toplantılarını sürdüren Saadet Partisi Van İl Başkanlığı, bu hafta Van Depremi’ni gündeme taşıdı.

    İl Başkanı Özay İlhan, 23 Ekim 2011 depreminin üzerinden yaklaşık 10 yıl geçtiğini hatırlatarak söz konusu depremde 6 yüzden fazla kişinin hayatını kaybettiğini, birçok vatandaşın da yaralandığını söyleyerek, “Binlerce konut hasar gördü. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızı bir kez daha Allah'tan rahmet diliyoruz. Depremin ardından binlerce konut hasarlı olduğu için yıkıldı. TOKİ’ler aracılığıyla da binlerce konut yapıldı. Fakat depremin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen hala yıkılması gereken 12 bin konut yıkılmamış ve birçoğu büyük tehlike arz etmektedir. TOKİ tarafından binlerce konut yapılmış, fakat TOKİ’lerin, yönetimi kim ya da kimlerden oluştuğu bilinmemekte ve vatandaşa yüksek miktarlarda aidat ödettirmektedir. Kısa süreli gecikmelerde bile çok yüksek faiz uygulayan bir yönetim anlayışı mevcuttur. Bunun sebebi de TOKİ konutlarında kimlerin yaşadığını bile bilmeyen huzur hakkı adı altında yüksek paralar alan ve isimleri gizli tutulan maaşlı şahıslardır. Depremin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen Van'ın imar problemi çözülmemiş ayrıca birçok alanda 18. madde uygulamasıyla sorunlar katlanarak büyümüştür” ifadelerini kullandı.

    Başkan İlhan, yapılması gerekenleri bir bir sıralayarak, “ Depremden ağır hasar görmüş ve yıkılması yapılmamış tüm yapılar acilen yıkılmalıdır. Toki konutlarında yönetim huzur hakkı adı altında avanta para alanlardan kurtarılarak TOKİ’lerde yaşayan vatandaşlarımıza devredilmeli yönetim zulmüne son verilmelidir. İlimizin 50-100 yıllık imar planı çıkarılmalı ve imar sorunu uzun vadeli olarak çözülmelidir. 18.madde uygulamasına derhal son verilmelidir. Yeni depremlere il olarak ne kadar hazırlıklıyız bu konuda 10 yılda ne gibi çalışmalar yapılmıştır. Olası bir deprem de toplanma alanları bilinmemektedir. Toplanma alanları konusunda vatandaşlarımız bilgilendirilmelidir. Allah ülkemizi her türlü afetlerden muhafaza eylesin” şeklinde sözlerini tamamladı.Van Bölge Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER