banner31

Gürpınar’da mevsimin ilk fideleri dikildi

Van’ın Gürpınar Belediyesi tarafından çiftçilere örnek üretim modeli oluşturması amacıyla kurulan seralarda mevsimin ilk fideleri dikildi.

Gürpınar’da mevsimin ilk fideleri dikildi

Gürpınar Belediyesi, vatandaşlara farklı üretim modeli sunmak ve üretim alanında danışmanlık hizmeti vermesi amacıyla hayata geçirilen seralarda her yıl sebze ve meyve üretimi gerçekleştiriyor.

1500 metrekare kapalı olmak üzere toplamda 3000 metrekare alanda üretim yapan Belediye, bu yıl kapya biber, salatalık, çilek ve asma kavun ürünlerini toprakla buluşturdu.

Sera bahçelerini ziyaret eden Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, toprakla buluşan fidelerin ilk can suyunu verdi.

Serada çalışma yürüten personellerle bir süre sohbet eden Başkan Tanış, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“ÜRETEN BİR GÜRPINAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Başkan Tanış, amaçlarının belediyeye gelir sağlamaktan ziyade ilçede seracılık faaliyetlerinin yaygınlaşması ve üreticilere destek olduğunu söyledi.

Tanış, “Toplam 6 seramızda bu yıl 750 fideyi toprakla buluşturduk. Hemen yanında boş olan 1500 metrekare alanda ise kavun ekimi yapacağız. Gürpınar ilçemiz suyuyla, toprağıyla, güneşiyle adeta bir cennet gibi. Geçen yıl sadece bu 6 seramızdan 14 ton ürün hasadı elde edildi. Üreten bir Gürpınar için bu alanda çiftçilerimize her türlü desteği vermeye hazırız. Tarım ve Orman Bakanlığımızın örtü altı sebze yetiştiriciliğine ciddi destekleri var. Bizlerde Gürpınar Belediyesi olarak üreten ve geliştiren her çiftçimizin yanında olmayı sürdüreceğiz” dedi.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ekilmemiş bir karış toprak kalmasın.
Ekilmemiş bir karış toprak kalmasın. - 5 ay Önce

VAN GENELİNDE VBB, BELEDİYELER VE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ ELİYLE BİR MİLYON FİDE DİKİLSİN. KÖYLERİN TAMAMINDA TARIM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILSIN. Tarlalar, bağ ve bahçeler, mahalleler, köyler ve her yerde tarım seferberliği, sebze ve meyve yetiştirme seferberliği başlatılmalı.

SIRADAKİ HABER