Görünüş: Sorunlara bilimsel çözümler bulacağız!

AK Parti Van Büyükşehir Belediyesi Aday Adayı İnşaat Yüksek Mühendisi Faruk Görünüş, kendisine görev verilmesi ve kazanması halinde hayata geçireceği projeleri açıkladı. Aday Adayı Görünüş, kentin önemli sorunlarına bilimsel çözümler bulma noktasında çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi.

Görünüş: Sorunlara bilimsel çözümler bulacağız!

Büyükşehir Aday Adayı Görünüş, yeni Van kentinin inşasında yaptığı görüşmelerin ışığında bir çalışma süreci yürüteceğini vurguladı. Gerek aday adaylığı sürecinde gerek uygulamalarda ilkleri gerçekleştiren Görünüş, bu hamlesi ile alışkanlıkları değişen bir süreç başlatmış oldu.

2024 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlere dört aydan az bir süre kalırken, Van’da aday adayları da çalışmalarını sürdürüyor.

Van Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için aday adayı olan İnşaat Yüksek Mühendisi Faruk Görünüş, çalışmalarını sürdürüyor.

AK Parti’den aday adayı olacağını ilk açıklayan ve başvurusunu da ilk resmileştiren isim olan inşaat yüksek mühendisi Faruk Görünüş, adaylık verilmesi ve kazanması durumunda hayata geçireceği projelerle ilgili bilgi almak üzere Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ndeki (YYÜ) akademisyenlerin kapısını çaldı.

Ziyaretlerin amacıyla ilgili konuşan Görünüş, “Kazandığımızda bilim insanları ile birlikte Van’ı kalkındıracağız” dedi.

AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Faruk Görünüş, kentteki su, deprem, kırsal göç ve buna benzer sorunların bilim insanları destekli profesyonel belediyeciliğe geçiş ile sağlanabileceğini dile getirirken, bu kapsamda Van YYÜ Afet Yönetimi ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Azad Sağlam Selçuk ve YYÜ Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu’nu ziyaret ederken, bu ziyaretlerini de sürdürüyor.

“BİLİM İNSANLARI İLE BİRLİKTE VAN’I KALKINDIRACAĞIZ”

Van YYÜ’deki akademisyenleri ziyaret etme amacını açıklayan aday adayı Faruk Görünüş, “Kentimizin deprem, ulaşım, turizm ve buna benzer birçok sorunu mevcut. Biz yerel yönetimler olarak yıllarca üniversiteden kopuk bir çalışma sürdürdük. Fakat üniversitedeki bilim insanları bu kenti herkesten iyi biliyor. Bu hocalarımız sahada bilimsel araştırmalar yapıyor. Bununla ilgili modeller oluşturuluyor. Bu kenti çok iyi tanıdıkları için ben de kazandığımda su, deprem, turizm, tarım ve hayvancılık ve diğer konularda üniversite ile birlikte bilim insanlarıyla birlikte bu sorunlara hızlıca çözüm bulmak amacıyla onları ziyaret ettim. Ziyarette gördüm ki hocalarımızın kentle ilgili çok önemli çalışmaları var. Hocalarımız bu konuda kente hizmet etmeye hazır. Önemli olan YYÜ’deki hocalarımızı bu sürece dahil etmek. Hocalarımızla birlikte sorunları çözüp bu kenti kalkındıracağız” dedi.

“VAN’DA DİRİ BİR FAY VAR VE ŞEHİR MERKEZİNDEN GEÇİYOR”

Van’da diri bir fay hattının olduğunu aktaran Selçuk, “Üniversitemizde çok iyi şehir bölge planlaması var. Yerel kuruluşlarda çok iyi çalışan şehir bölge planlamacılarımız var. Bizim multidisipliner çalışıp öyle kararlar vermemiz lazım. Bunların içinde en önemli payda şehir bölge planlamacılar oluyor. Bir şehrin nereye doğru en iyi gelişeceğini en iyi bilenler onlardır.  Ona göre jeoloji mühendisleri devreye girecek. Zemin koşullarını araştıracaklar. İnşaat mühendisleri devreye girecek. En düşük maliyetle en iyi yapı stokunun nasıl elde edileceğini tartışılacak. Bunların hepsi adım adım olacak ve herkesin beraber çalışacağı bir çalışma olacak. Sosyal ve kültürel altyapı da önemli. Yani sadece şehri uzaklaştırmak çözüm değil. Fay hatlarının merkezden geçtiği bölgeler var. İkinci faylanmanın olduğu bölgeler var. Detaylı bir jeofizik yapılması lazım. Düşünün siz bina yapıyorsunuz ve fay hattı altından geçiyor. Bu binalar yıkılacak mı? Bunların çözüme kavuşması lazım. Çözümsel çalışılması lazım. 1945 yılında şehir merkezinde bir deprem oluyor. Almanya’da bir ekip geliyor. Beyzun diye bir fay hattımız var. Bu fay çöplük alanından göle kadar uzanıyor. Bu fay tarihsel dönemde deprem üretmiş olan bir fay. Şu an diri olan bir fay. Kısmi olsa da şehir merkezinden geçiyor. Gürpınar fayı var. O da şehri etkileyecek bir fay” diye aktardı.

ZİYARETTE KURAKLIK DA KONUŞULDU

Görünüş, kentin kuraklığı ile ilgili YYÜ Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu’nu ziyaret ederek bilgi aldı. Alaeddinoğlu, ziyarette kuraklığın Van için önemli bir sorun olduğunu dile getirerek, “Küresel iklim değişikliği dünya açısından önemli bir sorun. Dünyanın sürekli ısındığına tanıklık ediyoruz. Dünyanın tamamında yaşanan bu sıcaklık Türkiye ve Van Gölü havzasını da etkiliyor. İklim değişikliği bir gerçek. Bunu kabul etmemiz lazım. Türkiye’deki sorun ciddi ancak biz Van’da yaşayan insanlar olarak sorunumuz biraz daha ciddi. Bunun iyi anlaşılması lazım çünkü burası kapalı bir havza. Burası dışardan suyun alınabileceği bir havza değil. Buraya düşen yağış neyse onunla yetinmek zorundasınız. Eğer buraya düşen yağış sizin suyunuzu karşılıyorsa sorun yok, karşılamıyorsa ciddi bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Son yıllara baktığımızda havzada sürekli bir su açığı var. Yani düşen yağıştan daha fazla bir buharlaşma gerçekleşiyor. Van en az yağış alan kesim. En şiddetli buharlaşmanın da yaşandığı kesim” şeklinde konuştu.

VAN KURAKLIK TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA

Alaeddinoğlu, “Havzanın doğusunda yani Van merkez ilçe ve onun gerisinde kalan Özalp, Saray, Başkale’ye kadar ki kesimi aldığınızda oranın önemli bir kısmı su almıyor. Yeterli sulama altyapısı da olmadığı için o bölgede yaşayan bütün çiftçiler doğanın insafına kalmış durumda. Yağmur düşerse tarımsal faaliyet yapabilirler, düşmezse kaderlerine terk edilmiş olurlar. Zaman zaman sondajlar vurarak yer altı su kaynaklarını kullanmak suretiyle insanların ihtiyaçlarını geçici olarak gidermek noktasında adımlar atılır ancak bunların hiçbiri o bölgedeki sorunu ortadan kaldırmıyor” dedi.

Van Bölge Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2023, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER