Eğitimde ‘umut’ olmak

Van’ın Tuşba ilçesinde Tuşba Anaokulu’nda yaklaşık beş yıl müdür olarak görev yapan, çalışma süresi zarfında önemli çalışmalara imza atan Okul Müdürü Umut Bartın, bundan sonraki süreçte İpekyolu Tunca Uras İlk-Ortaokulu’nda bu önemli görevi ifa edecek.

Eğitimde ‘umut’ olmak

Eğitim yuvasının en önemli dinamiği olan okul müdürü, o mevcut yerin topyekün bir bütünüdür.

Bir okul müdürünün vizyonu, misyonu, çağa uyumu ne denli iyi olursa başarı grafiği de o denli kendisini gösteriyor.

Eğitimin en önemli evresinden birisi de hiç şüphesiz ‘UMUT’tur. Eğer ki bir okulda yönetici yeterli değilse, yönetimi iyi değilse, idari anlamda zayıf, bi çare ise, işte o okulda ne öğretmenin, ne idarenin ne de öğrencinin umudu vardır.

Yeniliklere açık, öğretmenler, okul personeli, öğrenciler, çevre ve veliler ile olumlu iletişim kuramayan okul müdürünün günümüzde istenilen başarıyı sağlaması mümkün değildir.

Başarının önündeki engelleri bireysel ve takımsal çabalarla geçmeyi başaran bir okul müdürü, sonunda hedefine ulaşmayı başarabilir.

Okul müdürünün ehliyet, liyakat, öz güven, kendini ifade edebilme ve temsil kabiliyeti olmalıdır. Okul müdürü teknolojinin imkanlarını kullanabilen, eğitim ile ilgili dünyadaki gelişmeleri takip eden, kendisini yenileyen, idealist, çalışkan ve fedakar olmalıdır. Adalet ve dürüstlük en önemli düstur olmalı.

İşte tam da bu noktadan hareketle beş yıl boyunca Tuşba Anaokulu’nda görev yapan, okulu her alanda başarıya taşıyan, ardından güzel bir eser bırakarak ayrılan Umut Bartın hocamızı alkışlıyorum.

İdealist, kendinden emin, yaptığı çalışmalarla Tuşba Anaokulu’na anlam kazandıran, herkesin gönlünde ayrı bir yer edinen Umut hocanın ayrılışı her ne kadar Tuşba Anaokulu’nda hüzün yaratsa da, bir başka yere ‘UMUT’ olmakta bir o kadar güzeldir.

İnşallah bundan sonraki süreçte, bu önemli birikimin, bu önemli vizyonun semerisini biraz da Tunca Uras İlk-Ortaokulu en güzel ve faydalı şekilde alacaktır.

Umut hoca, Tuşba Anaokulu’nu sadece yerelde değil, ulusal düzeyde de birçok alanda temsil etmiş, bu okulun adını deyim yerindeyse dünyaya duyurmayı başarmıştır.

Geçen yıl katıldığı ulusal ve uluslararası etwinning projeleriyle ulusal ve Avrupa kalite etiketi ödülü alan, defalarca okulu kendi imkanlarıyla boyayan çalışkan müdürün bundan sonra Tunca Uras ilkokulundaki çocuklar için yapacakları çalışmaları merakla beklemekteyiz. Bir yöneticinin üstün çalışmasının en büyük kanıtı olan Tuşba Anaokuluna kattığı değerler için Umut müdürümüzün çalışmalarını takipte kalacağız. Eğitime, çocuklarımıza kattığı değerler için kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Başarıların daim olsun UMUT HOCA…

Fehmi Tekdur

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zehra Eda Karakoyun
Zehra Eda Karakoyun - 3 ay Önce

Rabbim yolunu açık eylesin başarılarının devamını dilerim arkadaşım kıymetli öğretmenim

Ayşe TALYAK
Ayşe TALYAK - 3 ay Önce

Allah'a emanet olun hocam.Saglık huzur ve mutluluk temenni ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.

SIRADAKİ HABER