Çanakkale şehitleri Van'da anıldı

Van'da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 109. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Çanakkale şehitleri Van'da anıldı

Zeve Şehitliği'nde düzenlenen tören; çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başladı. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından şehitler için dualar okundu.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünün ilk programı, Tuşba ilçesi Bardakçı Mahallesi'nde bulunan Zeve Şehitliği'ne çelenk bırakılmasıyla başladı.

Valilik ve Büyükşehir Belediyesi çelengini Van Valisi Ozan Balcı, Garnizon Komutanlığı çelengini Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi, Şehit Aileleri ve Gaziler Yardımlaşma Derneği çelengini ise Hakan Kahraman şehitlik anıtına sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Van Valisi Ozan Balcı, şehitlik şeref defterinin imzalayarak konuşma yaptı.

"DÜNYA TARİHİNDE EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BÜYÜK BİR DESTAN YAZILDI"

Van Valisi Ozan Balcı burada yaptığı konuşmada, "Tarihimize altın harflerle yazılan 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 109. Yıl dönümünde üzerinde huzur ve güvenle yaşadığımız, vatan toprağı için canlarını feda eden aziz şehitlerimiz anmanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Tarih boyunca birlik ve beraberlikte birçok zorluğun üstesinden gelen ve tarihe yön vererek parlak zaferlere imza atan aziz milletimiz, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş. Canından aziz bildiği kutsal vatan toprağını korumak için 109 yıl önce bugün dünya tarihinde eşi görülmemiş büyük bir destan yazmıştır. Bugün bizlerin en büyük sorumluluğu bayrağımızın ilelebet dalgalanması için birlik ve beraberlik içerisinde verilen mücadelenin millet olarak idrak etmek ve gelecek nesillere bu bilinci aktarmak, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen kutsal vatanda topraklarını korumak ve bizden sonraki nesillere güvenli bir şekilde bırakmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale deniz Zaferinin yıl dönümünde Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; vatanını canından aziz bilen bütün kahraman şehitlerimizi saygı, rahmet ve şükranla yad ediyorum" ifadelerini kullandı.

Tören okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti, dua edilmesi ve şehitliğe karanfil bırakılmasının ardından son buldu.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2024, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER