Bölgenin sorunları Van’da masaya yatırıldı

Van, Hakkâri, Bitlis ve Muş illerini kapsayan iş dünyası derneklerini çatısı altında barındıran Doğu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DOĞUSİFED), bölgesel sorunları ve çözüm önerilerini Van’da masaya yatırdı.

Bölgenin sorunları Van’da masaya yatırıldı

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) üyesi federasyonların kapasitelerini geliştirip, sivil toplum bilinci ve sivil toplum kuruluşları kapasitesini artırmayı ve ortak akıl ile bölgesel kalkınmayı hedefleyen Bölgesel İş Ağları Projesi (BİA Projesi) kapsamında Doğu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DOĞUSİFED) üye dernekleri, TRB2 Bölgesi (Van, Bitlis, Hakkâri, Muş) sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, kalkınma Ajansı, kamu kurum temsilcileri, Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi ve Videa Bilişim tarafından bütünsel yaklaşımla tasarlanan sentez toplantılarında bölgesel sorunları ve çözümleri masaya yatırdı.

Ortak akıl ile bölgesel kalkınmaya odaklanan TÜRKONFED yürütücülüğündeki Bölgesel İş Ağları Projesi DOĞUSİFED Fikir Maratonu’nun ilk yarışması kazananları belli oldu.  DOĞUSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Erbay, “Girişimci Kadınlar Nasıl Artar?, Norduz Koyunu’nu ve Bölge Değerlerini Nasıl Tanıtırız?” olmak üzere üç farklı alanda www.fikrimiz.org platformundan gerçekleştirilen fikir maratonu ile bölgenin yaratıcı enerjisinin bölge kalkınmasına dahil edildiğini, böylelikle katılımcılık ve kapsayıcılık sağladıklarını belirtti.

Ortak akıl ile belirlenen sorunlara, başta gençler olmak üzere, bölge insanının fikirlerini alarak, bölgesel kalkınma odaklı projelerin geniş kitleleri kapsaması adına başlatılan fikir maratonunda en yaratıcı ve yenilikçi fikirler TÜRKONFED ve DOĞUSİFED Seçici Kurulu tarafından ödüllendirilecek.

Sekiz üye derneği, bin 500’e yakın gönüllü iş insanının yer aldığı DOĞUSİFED’in ortak akıl oluşturmak ve kapsayıcılığı artırmak amacıyla fikir maratonunu başlattığını belirten DOĞUSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Erbay, “Uygulanabilir, yaratıcı ve çözüm odaklı fikirler arasından seçici kurulumuzun belirlediği her kategoriden beş olmak üzere toplam 15 fikir ödüllendirilecek. Üç gün süren sentez toplantıları sonrasında bölgemize ait sorunları ve çözümleri üye derneklerimiz, STK’lar, üniversiteler, kalkınma ajansı, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşlarından katılımcılar ile değerlendirdik. Ortaya çıkan çözüm odaklı sonuçları projelendirmek ve bölgemizin gelişimine katkı sağlayacak uygulanabilir fikirleri hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi
 

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2021, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER