Van'da vaka sayısında artış…

Van’da son zamanlarda koronavirüs vaka sayısının arttığına yönelik söylentiler, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in de bizzat söylemiyle doğrulandı. Vali Bilmez, vaka sayısındaki artışa dikkat çekerek, özellikle 65 yaş üstü vatandaşların kısıtlamalara uyması gerektiğini hatırlattı.

Van'da vaka sayısında artış…

   Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van’daki korona virüs vaka sayılarında artış olduğunu doğrulayarak, özellikle yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin dikkatli olmasında fayda olduğunu ifade etti.

   Vali Bilmez, yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 90’ının 60 yaş üzerinde hastalar olduğunu vurgulayarak, kronik rahatsızlığı bulunmayan ve ciddi bir durumun söz konusu olmadığı hastaların ise tedavilerinin evde yapıldığını dile getirdi.

 

“ÇEVRE İLLERE GÖRE KÖTÜ DURUMDA DEĞİLİZ”

   Koronavirüsle mücadele kapsamında çok ciddi çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Vali Bilmez, çevre illere göre Van’ın çok iyi bir durumda olduğunu ifade etti.

   Koronavirüs belirtileri olan vatandaşların test yaptırmak için hastaneye gittiklerini ifaden Vali Bilmez, pozitif vaka olmayan hastaların bile hastane kuyruklarında salgından etkilenebileceklerini, bunun yerine 112’yi aramaları gerektiğini söyledi.

   Vali Bilmez sözlerine devamla; “Vakalarımızda biraz artış var. Bizim çalışanlarımızda da epey vaka çıkmaya başladı. Yoğun bakım ihtiyacı arttıkça mecbursunuz yoğun bakımı bu alana ayırmaya. Öyle olunca da her açılan yoğun bakım pandemi birimi yapıp diğer birimleri daraltmak zorundasınız. Toplam 300 yatak kapasiteli bir yoğun bakım yatak kapasitemiz var. Şuan 30-40 bandında bir yoğun bakım hastamız var. Fakat bu sayı arttıkça daha çok alan açmak zorundayız. Çünkü her açılan alanla diğer alanlardaki açığı kapatmak zorunda kalıyorsunuz. Biz biraz yaşlılarımızın sosyal hayatını kısıtlayabilirsek, durumumuz iyidir. Aslında durumumuz çok kötü değil ama yaşlılar hasta olunca yaşlıların hastanede kalma süresi çok uzun olabiliyor. Hastalığı da çok zor geçiriyorlar. Onun için şuan bizim yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 90'ı, 60 yaş üzerindeki yaşlılar. Yoksa gençler çok daha hızlı toparlanıyor, çok daha hızlı taburcu oluyor, hatta evde tedavisi mümkün ve evden tedavileri devam edebiliyor. Eskiden millet bu hastalığı gizliyordu şimdi ise tam tersine herkes hastaneye hücum ediyor. Oysa Sağlık Bakanlığı’nın yeni uygulamasında belirtiyor; hastaneye gitmeyin, 112’yi arayın sağlık ekipleri gelip sizi götürüyor eğer belirtileriniz varsa testiniz yapılıyor hasta evden takip ediliyor. Eğer yatışı gereken bir hastaysa hastaneye alınıyor. Ama şimdi kendisinde az bir grip şüphesi olan bile acaba ben covid mi oldum diye test yapmak için gidip kuyruğa giriyor. Aslında covid değilse bile onu kapma ve evine bulaştırma riski var” şeklinde konuştu.

Bölge Gazetesi: Emre An

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2020, 22:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER