İskele çok daha güzel olacak

İki yıl önce yenileme çalışmaları başlayan, ancak özellikle yürüyüş alanları ortadan kaldırıldıktan sonra yoğun eleştirilerin yapıldığı Van Feribot İskelesi’ndeki çalışmalar devam ederken, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, beraberindeki TCDD 5. Bölge Müdürü Aliseydi Felek ile söz konusu alanda incelemelerde bulundu. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Bilmez, özellikle yürüyüş yollarının eskisinden çok daha güzel olacağını, demiryolu taşımacılığının da iki katına çıkarılacağını ifade etti.

İskele çok daha güzel olacak

   Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ve TCDD 5. Bölge Müdürü Aliseydi Felek, kentteki yerel gazeteciler ile birlikte, yapımı devam eden feribot iskelesi ve demiryolu hattı çalışmalarını yerinde inceledi.

   Söz konusu bölgede, TCDD 5. Bölge Müdürü Aliseydi Felek de çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.

   Daha önce kamuoyunda büyük bir eleştiriye neden olan iskele sahil yürüyüş yolunun kaldırılması konusunda TCDD 5. Bölge Müdürü Aliseydi Felek, yürüyüş yolunun tekrar yapılacağı müjdesini verdi.

   Felek, söz konusu yürüyüş yolunun yapılabilmesi için projelerini revize ettiklerini ifade ederek, “Sayın Valimizin talebi, genel müdürümüzün talimatı üzerine biz şuanda yaptığımız işin devamında, inşaatımızın bitimine doğru tekrar sahil yolundaki önceki yürüyüş yolunu yapacağız. Sadece tam feribotun yanaştığı yere inemeyecek çünkü orada demiryolunun kestiği bir arazi var. Belki 70 metre civarında bir mesafeden sonra biz yürüyüş yolunu tekrar eski kafeterya ya doğru tekrar eski şeklinden daha güzel bir şekliyle yapacağız. Ama şuan projemizin yenilenmesi devam ediyor. Biz bu yürüyüş yolu için projemizi değiştiriyoruz” dedi.

 

“YÜRÜYÜŞ YOLUNU YILSONUNDA BİTİRECEĞİZ”

   İskelede bulunan sahil yolunun yılsonunda en güzel haliyle Van halkına kazandırılacağını ifade eden TCDD 5. Bölge Müdürü Aliseydi Felek, “Şu anda devam eden ve revize ediyoruz dediğim projenin ihalesinin Mart ayında sözleşmesini yaptık. 2020 Mart ayında sözleşme yaptık hatta tarih olarak ta sizlere belirteyim 09.03.2020 tarihinde sözleşmesi yapılmıştır. Yer teslim tarihi 13 Mart 2020. Yalnız burada kararnamelere de uygun olarak müteahhit firma bir müddet Covid-19’dan dolayı iş durdurma talep etti yasal olarak. Eleman bulamadığından, belli bir süre o işe ekipman ve araç sağlayamadığından dolayı bir miktar iş durdu. Arkasından 17 Haziran’da tekrar başladı. Normal süremiz 2020 Kasım ayı. Hem sayın Valimize hem genel müdürümüze biz o yolu attıktan sonra devamında biz bu yürüyüş yolunun düzenlemesini yapacağız. Bunu beraber yürüteceğiz ama beraber yürüteceğimiz bu konuda şöyle bir sorun var, oradan kamyonlar, araçlar, vinçler oradan geçeceği için dolayısıyla o yürüyüş yolunun yapılması bu işi belli ölçüde tamamlamadan mümkün olmuyor. Ama Allah nasip ederse o yürüyüş yolunu bu yıl sonuna kadar Van halkına tekrar hediye edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞINI ARTTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

   Demiryolu taşımacılığını arttırmak için iki feribotla çalıştıklarını ifade eden TCDD 5. Bölge Müdürü Aliseydi Felek, ikinci feribotun yanaşacağı bir iskele oluşturmak için böyle bir proje geliştirdiklerini belirtti.

   Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen yükleri İran’a ve Van’a taşıdıklarını ifade eden Felek, “Bizim iki adet feribotumuz var. Yeni yaptırdığımız, yaklaşık biri 1,5 yıldır diğeri 3,5 yıldır çalışan devletimizin yeni yaptırdığı iki adet 50 vagonlu feribotumuz var. Bu iki feribotumuzla Türkiye’nin her yerinden İran’a gelen vagonları biz bu feribotlarımızla taşıyoruz. Biliyorsunuz demiryolu Tatvan ile Van arasında yok. Burada feribotlarla İran’a ve Van’a gelen yükleri taşıyoruz. Bu iki feribotumuzun bir tanesi daha evvelden yapıldı ve iskelede görürsünüz. Sağ hat dediğimiz kısımda çalışıyor şuan. Birde bunun sol hattı var. Yani ikinci feribotun yanaşacağı diğer iskele tarafı var onun yolları yapılıyor. Yani ikinci feribotun yanaştığı zaman onun içindeki vagonları indireceğimiz demiryolunu yapıyoruz. Yaptığımız iş bu. Aynı zamanda feribotlarımız 50 vagon 500 metre uzunluğunda taşıdığı için indirdiğimizde vagonları bir yere koymak, diğer Van’dan götürüp iskelede beklettiğimiz 500 metrelik tren dizisini de feribota bindirmek durumundayız. Bu yolumuz yoktu, manevra yolumuz yoktu. Oraya ayrıca 3 adet vagon bekletebileceğimiz, manevra yapabileceğimiz yol yaptık. Biz bu yollara başlarken ve bu sol hat dediğimiz feribot yoluna başlarken, limanlar dairesi başkanlığımızın yazısına binaen oradaki diğer oturma yerlerini, yürüyüş yerlerini ortadan kaldırdık ve cafeleri de boşaltıyoruz. Ama kiracılarla ilgili bazı sıkıntılarımız oldu. Hani bizim kendi sözleşmemizde olmasına rağmen kiracılarımız çıkmak istemedi mahkemelik olduk. Bu mahkemeler biraz süreç aldı. Bundan dolayı bazı yerlere 3-5 ay önceden müdahale etmiş olduk. O arada bekleyince de tabi ki Vanlılar niye 5-6 ay önce yıktılar, şimdiye kadar kimse bir kazma vurmadı diye serzenişte bulundular ama bunların bir yasal süreci var. Bu mevzu, başka bir şey değil. Bir de feribotun yanaşacağı iskelenin bir beton yapısı var ve su göl tarafından doldurularak yapıldı. Buralar yapılırken çok büyük vinç ve kamyonlar geçiş yapmak zorundaydı. Çünkü oraya yürüyüş yolundan başka gidecek bir alanımız yoktu. Çünkü diğer tarafta zaten feribot çalışıyordu, yani tren gidip geliyordu. O yüzden iskelenin yanaşma beton yapısı yapılırken, biz orayı yol olarak kullanmak zorunda kaldık ve belediyeye yazı yazdık orayı iptal ettirdik. Asıl gerekçe sebep budur” diye konuştu.

 

“DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI İKİ KAT ARTTI”

   Pandemi süreciyle birlikte İran sınır kapısının kapalı olduğunu ve bu sebepten demiryolu taşımacılığına çok ciddi bir talep olduğunu ifade eden TCDD 5. Bölge Müdürü Aliseydi Felek, demiryolu taşımacılığının iki kat arttığını vurguladı.

   Yurt dışından İran’a giden yükleri de taşıdıklarını ifade eden Felek, “Pandemi sürecinde İran taşımacılığı Mart ayında Türkiye’de salgın hastalıkla ilgili ilk vaka görüldükten sonraki İran karayolu kapısı kapandıktan sonra demiryolu taşımacılığında İran’a yük taşımacılığımız iki katına çıktı. Kapasitemizi çok arttırmak durumunda kaldık. Yoğun bir şekilde yük talebi var, sadece bizim ülkemizden değil.  Hatta başka ülkelerden gelip bizim ülkemizden demiryoluyla İran’a giden yükler oldu. Çünkü karayolu kapalı. Bizi transit bir bölge olarak kullandılar. Bize bu konuda çok aşırı talep oldu. Biz öyle bir hale geldik ki, gıda taşımaktan dolayı kendi yükümüzü taşıyamadık. Çünkü bizim yolumuz bir tane. Dolayısıyla feribotlarımız yetişmedi, ikisi birden çalışması halinde. Normal zamanda birini takviye olarak veriyorduk ama pandemi sürecinden sonra ikisi sürekli çalıştığından dolayı yetiştiremedik. Van’da yüklenen gıdayı dahi İran’a aktarmakta çok zorlandık. İran alamadı gümrüklemeden dolayı. Bu zor bir süreçti. Birde şöyle bir durum var, demiryollarının Türkiye’deki taşıma kapasitesi yüzde 3 buçuk 4 civarlarında. Biz hedef ediyoruz ki yüzde 10’ların üzerine çıkalım. Biz bu hedefi gerçekleştirirken bir tane feribotun iskeleye yanaşmasıyla biz bu hedefi gerçekleştiremeyiz. Bütün hazırlığımız pandemi sürecinde olduğu gibi bundan sonra da biz taşımacılıkta payımızı arttırmak amacıyla, kendi demiryollarına ait olan arazilerde yine ileriye dönük yapmamız gereken hazırlıkları yapıyoruz. Bütün amacımız bu” dedi.

 

VALİ BİLMEZ: “MAHKEME SÜREÇLERİ ÇALIŞMALARIMIZI AKSATIYOR”

   Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, mahkeme süreçlerinden dolayı çalışmalarının uzun sürdüğünü ifade ederek, çalışmalarını hız vererek sürdürdüklerini belirtti.

   Vali Bilmez, “Oluşan kamuoyu üzerine biz de kalan kısmı yapalım. İşin doğrusu çokta fazla bir şey kalmıyordu. Proje üzerinde yapılacak bir takım çalışma ile sahil kısmı için bir çalışma yapılır mı bilmiyoruz. Geçen sene mahkemelik olmuştu o alan. Orada iş yerleri olanlar dava açmıştı. Ayrıca o alanda yolcu bekleme salonu da yapılacak. Van’da birçok iş mahkemelere takılınca böyle uzayabiliyor. Bu durum mağduriyet yarattı. Ama demiryolları üzerine düşeni yaparak inşaatı hızla sürdürüyor. Özellikle yürüme yolunun olduğu alan Devlet Demir Yolları tarafından tekrar yapılacak. Yolcular için güzel bir salonda yapılıyor” dedi.

 

“TATVAN-VAN ARASI FERİBOT SEFERLERİMİZ ARTACAK”

   Vali Bilmez, “Turizmciler vagonlar kiralıyor sürekli. Macerayı seven vatandaşlar da trenle yolculuk yapıp Tatvan’a kadar geliyor, sonra ise vapurla buraya kadar geliyor. Vapurun vermiş olduğu o manzara görülmeye değer. Trenle birlikte doğal güzellikler vapur eşliğinde turizme kazandırılabilir. Bu Van’ı ayrı bir cazibe merkezi haline getirir. Sadece en büyük sorun Tatvan’da yolcuların fazla gecikmesi. Bunun önüne geçmenin yolu da feribotlarla gidip gelmek olacak. Vapur sefer sayını çoğaltabiliriz. Tren için beklemek zorunda kalmazlar halile yolcular. Kapıköy bu konuda çok önemli bir yere sahip. İran üzerinden yük taşımacılığı trenlerle yapılıyor. Ve çok yoğun bir şekilde yapılıyor bu. Kapıköy Razi arasındaki yolun çalışması da hızla devam ediyor. İran bu konuda özellikle Türkiye’nin en yakınında olduğunu anladığını düşünüyorum. Tırlarla yapılan sevkiyatlar artık trenler üzerinden yapılıyor ve maliyeti daha az. Van’da da özellikle OSB ve küçük sanayi sitesine demiryolunun yapılması yönünde çok fazla talep var. Ama bu iş o kadar kolay değil. Böyle çalışmalar için öncelikle proje çalışması şart” ifadelerini kullandı.

 

“KUZEY DEMİRYOLU HATTIYLA İLGİLİ BİR PROJEMİZ YOK”

   Tatvan üzerinden Van’a kuzey demiryolu hattının yapılacağına yönelik iddialara cevap veren TCDD 5. Bölge Müdürü Aliseydi Felek, böyle bir proje ve çalışmalarının olmadığını dile getirdi.

   Yıllardır bu konunun tartışıldığını ifade eden Felek, “Van’da bu tarz bir çalışmanın yapılacağına yönelik bir proje yok. Özellikle kuzey demiryolu hattının yapılacağına dair bakanlığımızca yok. Yıllardır bu konuda tartışılıyor. Defalarca yol için bakıldı. Ancak buna dair bir çalışma yok. Yakın zamanda 2 feribot getirildi. Ve her biri 50 milyon avroya mal oldu diyebiliriz. Onun dışında sürekli yol çalışmalarımız var. Ayrıca Tatvan üzerinden yapılacak olan tren yolu için tünel gerekiyor. Ayrıca kuzey tarafının zemini çok yumuşak. Zemin olarak tutmayacağı söyleniyordu. Kuzey demiryolu hattıyla ilgili herhangi bir çalışma söz konusu değil. Avam proje dahi yok. Bu zamana kadar da herhangi bir çalışma yapılacağına dair bir proje söz konusu değil. Yaklaşık 230 kilometrelik bir alandan bahsediyoruz. Böyle bir çalışma olmadığını belirtelim” dedi.

Bölge Gazetesi: Emre An

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2020, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER