Ekonomi yönetimi emekliye zammı veto etti

Emekli maaşlarına yılbaşından önce bir zam görünmüyor. Sahada yerel seçim çalışmalarını yürüten AK Partili vekiller, gelen şikayetlerden zora girmiş durumda. Vekiller zam için bastırsa da ekonomi yönetimi "Kaynak yok." diyerek karşı çıktı.

Ekonomi yönetimi emekliye zammı veto etti

AK Parti milletvekilleri Meclis tatile girdikten sonra yeniden sahaya inerek yerel seçimlere yönelik çalışmalara başlattı. Bu çalışmalar sırasında, en fazla emeklilerden şikayet geldi. Birçok milletvekili saha çalışmaları sırasında, düşük maaşlar sebebiyle emeklilerin sitemleri ve şikayetleriyle karşılaştı. Durumu parti yönetimine de aktaran AK Parti milletvekilleri, hükümetin yıl başını beklemeden emekli maaşlarının yeniden düzenlenmesi konusunda adım atılmasını istedi.

Özellikle kök maaşı 7 bin 500 ve altında olan emeklilerin, vergi ve akaryakıt zamlarından sonra temel ihtiyaçlar maddelerinde meydana gelen artışlar sebebiyle zor duruma düştüklerini belirten AK Parti milletvekilleri, "Sahada çok zorlanıyoruz. Nereye gitsek, emeklilerin sitemleri ile karşılaşıyoruz. Bu konuyu partiye de ilettik. Ekim ayında Meclis açıldığında, en azından kök maaşı düşük olanlara yönelik yeni bir düzenleme yapılması beklentimiz var. Yılbaşına kadar bu süreci götürmek çok zor." dedi.

EKONOMİ YÖNETİMİ EMEKLİYE ZAMMA KARŞI

15-16 milyon emekliden kök maaşı 7 bin 500 ve altında olan emekli sayısı 5 milyondan fazla. AK Parti milletvekilleri, tamamına olmasa bile kök maaşı düşük olan emeklilere düzeltme yapılması konusunda ısrarcı olacaklarını dile getirdi.

Ancak emekli maaşlarına yönelik artış beklentisine ekonomi yönetiminden şimdilik vize çıkmadı. AK Parti yöneticileri de kendilerine iletilen taleplerin haklı olduğunu ancak bu şartlarda yeni bir adım atılmasının öngörülmediğini belirterek, "15-16 milyon emekli var. Her bir liralık artışın bütçeye 15 milyon lira maliyeti olacak. Cumhurbaşkanı'mız da artışı talep edecektir ama şu anda ekonomi yönetiminin tavrı çok net." değerlendirmesini yaptı.

MEHMET ŞİMŞEK: ARTIŞ YAPAMAYIZ; KAYNAK YOK, MÜMKÜN DEĞİL

AK Parti'nin son seçim stratejisi toplantısında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e emekli maaşları ile ilgili gelen talep ve şikayetlerin iletildiği, Şimşek'in ise, "Artış yapamayız; kaynak yok, mümkün değil." dediği belirtildi.

ERDOĞAN DA YILBAŞINI İŞARET ETTİ

Geçtiğimiz günlerde Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli maaşlarına zam için yılbaşını işaret ederek, "Asgari ücretten, memur ve emekli maaşlarına kadar bütçe imkanlarını zorlayan tasarruflarda bulunduk. Kamu işçilerinin yapılan toplu sözleşmelerinde ortaya çıkan tablo memur maaşlarında ilave bir düzeltmeyi zorunlu kıldı. Asgari ücret ve emekli maaşlarıyla ilgili huzursuzluk ortaya çıktı. Kimsenin mağduriyetinin kalıcı olmasına rıza göstermeyiz. Vergi artışlarından elde edeceğimiz geliri başka yerlere aktarmayı kabul edemeyiz. Bütçeyle ilgili çalışmaların semeresini gördükçe, kendini mağdur hisseden tüm kesimlerin gönlünü alacağız, bunu yılbaşı civarı neticelendirmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullanmıştı.türkiyegazetesi

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2023, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER