Cevdet Yılmaz Orta Vadeli Program'ın sunumunu yaptı

Türkiye'nin ekonomideki 3 yıllık yol haritası olan Orta Vadeli Program'ın sunumunu yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu programla büyüme ve istihdamın artmaya devam edeceğini söyledi.

Cevdet Yılmaz Orta Vadeli Program'ın sunumunu yaptı

Türkiye’nin ekonomideki yeni yol haritası hazır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın programın içeriğine dair yapacağı açıklamalardan önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 3 yıllık Orta Vadeli Program’ın (OVP) sunumunu yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, gazetecilerden siyasilere, ekonomi paydaşlarından sendika temsilcilerine birçok paydaşın katıldığı programda kameraların karşısına geçti.

Büyüme hedefleri konusuna değinen Cevdet Yılmaz, 2023 ve sonraki yıllara ilişkin beklentileri paylaştı.

"Bu yıl milli gelir 12 bin 415 dolar olacak"

2023 yılı hedefleri için Yılmaz,"Son 20 yılda ortalama yıllık büyüme oranı 5,5 olarak gerçekleşmiş. Dünyanın 2 puan üstünde bir performans.

Bu yıl 1 trilyon 67 milyar TL milli gelire ulaşacağız kişi başına milli gelirin 12 bin 415 dolar olmasını bekliyoruz. Yıllık ortalama 4,5’lik büyüme kaydedeceğiz." dedi.

2026'da büyüme hedefi yüzde 5

Yılmaz önümüzdeki 3 yıl için ise büyüme hedeflerini sırasıyla 2024'te yüzde 4, 2025'te yüzde 4,5, 2026'da ise yüzde 5 olarak açıkladı.

Yılmaz'ın açıklamalarında 2026'da kişi başına milli gelirin 14 bin 855 dolar olarak belirlendiği dikkat çekti.

Yılmaz, istihdam rakamlarındaki hedeflere de değinirken, 2023'te yüzde 10,3 olan işsizlik oranını 2026'da 1 puan düşürerek yüzde 9,3'e düşürülmesinin hedeflendiğini açıkladı.

"İstişare ve ortak akıl bizim temel düsturumuz"

Cevdet Yılmaz'ın sunumundan satır başları ise şu şekilde:

"Tüm Bakanlıklarımıza, tüm kurumlarımıza ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu süreç Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla, Resmi Gazete’de yayımlanması ile son buldu.

İstişare ve ortak akıl bizim temel düsturumuz. Orta vadeli programda da buna dayalı bir çalışma yaptığımızı ifade edebilirim.

Özel ihtisas komisyonlarından gelen çalışmaları da yansıttık. Dolayısıyla geniş istişarelerin sonucunda bunların çıkartıldığını ifade edebilirim. Bütün sektörlerle istişareler yaparak bu planımızı, programımızı hazırladık.

Öncelikle, gerek ülkemizin gerekse dünyanın yaşadığı en büyük afetlerden bir tanesi olan deprem afetinin yaralarını saracağız.

Makro ekonomik ve finansal istikrarı sağlamak ve orta vadede tek haneli enflasyonla ülkemizi yeniden tanıştırmak.

Bunu yaparken, büyümeyi ve istihdamı asla ihmal etmeyeceğiz. Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat perspektifi ile devam edeceğiz. Tüm bunları insana hizmet ve toplumun refahını artırmak için yapıyoruz. Sosyal adalet ve refah da programın temellerinde.

"Mali disiplini korumaya devam edeceğiz"

Depremin tek seferlik harcama etkileri bir kenara bırakılacak olursa mali disiplini korumaya devam edeceğiz.

Para politikasını dönemin ihtiyaçlarına göre güncellenmiş şekilde uygulamaya devam edeceğiz.

Yapısal dönüşümlerde de önemli bir çerçeve oluşturduk. Orta vadede somut etkiler bekliyoruz. Kısa dönemli olumlu etkileri de artırmayı hedefliyoruz.

Dünyadaki şartları bilmeden, görmeden ülkeleri sağlıklı değerlendiremeyiz.

Dünya ekonomisinde büyüme son yıllarda yüzde 3’lere gerilemiş durumda. Küresel hasılanın gerilediği bir dönemdeyiz.

Ticaretin de etkilendiğini görüyoruz. 2023’te sadece yüzde 2,3’lük bir büyüme bekleniyor dünya ticaretinde. Pandemi ile başlayan ve jeopolitik gerilime devam eden bir gerileme var. Her ülke artık kendi çıkarının peşinde.

Dünya ve bölgemiz çok zorlu dönemden geçiyor. Ancak bu dönemler aynı zamanda fırsatlar da yaratır. Güçlü liderleri olan ülkeler fırsatları değerlendirecektir. Türkiye de onlar arasında olacaktır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER