Yürektürk: Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacak

Türk Eğitim Sen Van Şubesi, Cumhuriyetin 100. Kuruluş Yılı münasebetiyle etkinlik gerçekleştirdi. Programda konuşan Türk Eğitim Sen Van Şube Başkanı Selçuk Yürektürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet payidar kalacağını vurguladı.

Yürektürk: Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacak

Türk Eğitim Sen tarafından 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen, Van'da da Van Valiliği bahçesinde düzenlenen etkinlik, Türk Eğitim Sen Van Şube Başkanı Selçuk Yürektürk'ün Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ, TÜRK MİLLETİNİN 20. YÜZYILA MÜHRÜNÜ VURDUĞU TÜRK MUCİZESİ'DİR"

Daha sonra Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden etkinlikte konuşan Türk Eğitim Sen Van Şube Başkanı Selçuk Yürektürk, "Aziz milletimizin azim ve cesaretle, kutlu bir mücadeleyle inşa ettiği Cumhuriyetimizin 100. yılına büyük eşsiz bir gurur ve heyecanla kavuştuk. Türk milletinin en güzide ve en muazzam eseri olan Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında. Kutlu olsun! Devletimiz, milli egemenliğimiz, milli irademiz, milli bekamız daim olsun! Türkiye Cumhuriyeti ülküsü; adanmışların, irade gösterenlerin ve inançla harekete geçenlerin şuuru ve muazzam mücadelesiyle yükselmiş, kurtarıcı ve kurucu iradenin hür, müstakil, tam bağımsız ve millet egemenliğine dayanan bir devlet yönetimi anlayışıyla kurumsallaşmış, milli egemenliğin ve milli bekanın üzerinde hiçbir otoriteyi tanımadığının tüm cihana gösterildiği bir duruşla perçinlenmiş ve bugünlere gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti; mazlum milletlere emsal olan muhteşem bir mücadelenin zafer tacıdır. Türkiye Cumhuriyeti; Türk milletinin yüksek şuurunun, engin iradesinin, kutlu kudretinin şeref nişanesidir. Türkiye Cumhuriyeti; Türk milletinin 20. Yüzyıla mührünü vurduğu Türk Mucizesi'dir" dedi.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR"

Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmeyi miras bırakan Başöğretmen Atatürk'ün izinden, kahraman ecdadımı emanetini sonsuza dek koruyacaklarını belirten Başkan Yürektürk, "Türk eğitimcileri olarak; Cumhuriyetimizi, tıpkı kuruluş felsefesinde olduğu gibi, ilmin, fennin ve aklın ışığında, demokratik bir izanla daha büyük bir azimle, daha içten bir kararlılıkla ikinci yüzyıla taşıma görev ve sorumluluğunu üstlenecek, milli bekamız için yılmadan mücadele edecek, harici ve dâhili tüm tehdit unsurlarını bertaraf edecek nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz. Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmeyi miras bırakan Başöğretmenimizin izinden, kahraman ecdadımızın emanetini sonsuza dek koruyacak ve daha da güçlendirme azminden geri durmayacağız. Cumhuriyetimizi inşa eden kurtarıcı ve kurucu irade ile Anayasamızda anlamını bulan temel değerler ile ve milli irade ile husumeti olan, cumhuriyetimizin birleştirici ve bütünleştirici gücüne bölücülük ve nifak tohumları ekerek zarar vermeye çalışan köhne zihniyetin emellerini dün olduğu gibi bundan sonra da boşa çıkaracağız. Tarih şahit olsun ki; naçiz vücutlarımız bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Cumhuriyetimizi kuran aziz ecdadımız emin olsun ki; onu yükseltecek ve yaşatacak olan ve 21. asrı "Türk Yüzyılı" kılacak olan bizleriz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü, fikir ve yol arkadaşlarını, Türk istiklali ve istikbali için muazzam bir mücadele veren şühedayı rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. Aziz ruhları şad olsun. Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun" ifadelerini kullandı.

Daha sonra çekilen hatıra fotoğraflarının ardından programa katılanlar ellerindeki Türk Bayraklarını çocuklara ve vatandaşlara hediye etti.

Etkinliğe Türk Eğitim Sen Van Şube Başkanı Selçuk Yürektürk, Türk Eğitim Sen Van Şube yönetimi,  Türk Büro-Sen Van Şube Başkanı Ömer Özgüven, eğitim çalışanları, kamu çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER