Vanlılar ayaklandı: İsrail’e sert tepki

İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne yönelik saldırısı sonrası meydanlara inen Vanlılar İsrail’e sert tepki gösterdi. İsrail'in dün Baptist Hastanesi'ne düzenlediği hava saldırısında yüzlerce insan hayatını kaybederken, saldırı sonrası Beşyol Meydanı’nda bir araya gelen Vanlılar, İsrail’e büyük tepki gösterdi.

Vanlılar ayaklandı: İsrail’e sert tepki

Van Beşyol’da toplanan vatandaşlar, gece geç saatlere kadar Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne yönelik saldırıyı protesto etti. İsrail'in abluka altındaki Gazze'de el-Ehli Baptist Hastanesi'ni bombalamasının ardından harekete geçen Vanlılar, Beşyol’da toplanarak ellerinde Filistin bayraklarıyla İsrail’e tepki gösterdi.

Hastanenin bombalanmasına tepki gösteren Vanlılar, ‘Katil İsrail Filistin'den defol’ sloganları atarken zaman zaman tekbir de getirdi.

Filistin'de yıllardır yaşanan katliamlara sesiz kalınmasının artık son bulması gerektiğini dile getiren Vanlılar, Müslümanların sessizliğinin de artık son bulmasını istedi.

İşgal rejiminin akşam saatlerinde Gazze'de yaptığı hastane katliamı sonrası Van halkı, İslam ülkeleri liderlerine seslenerek siyonist çeteye hak ettiği dilde cevap vermesi gerektiği çağrısında bulundu.

İsrail'in Gazze'de bulunan Baptist Hastanesi'ne düzenlediği, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesi, Van'da tepkilere neden oldu. Kentte geç saatlerde çeşitli STK kuruluşlarının organizasyonuyla Beşyol Meydanı'nda bir araya gelen vatandaşlar, İsrail'i protesto etti.
Cumhuriyet Caddesi’ne yürümek isteyen gruba, güvenlik güçleri izin vermezken, Filistin bayrakları taşıyan gruptakiler sık sık tekbir getirdi. Gecenin geç saatlerine kadar süren protesto eylemi, duaların okunması ile son buldu.      

FİLİSTİN’DE KATLEDİLENLER İÇİN BÜTÜN CAMİLERDE GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINACAK

İsrail’in Filistin’de yaptığı saldırılar sonucu vefat edenler için bugün öğle namazı öncesi bütün camilerde selalar okunacak ve öğle namazını müteakip gıyabi cenaze namazı kılınacak.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2023, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER