Vanlılar 15 Temmuz şehitleri için yürüyecek

Türkiye'nin 81 ilinde 15 Temmuz darbe girişiminin beşinci yılında şehitler çeşitli etkinliklerle anılırken, 15 Temmuz destanı hafızalardaki tazeliğini koruyor. Türkiye genelinde olduğu gibi, Van'da da '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Vanlılar bugün ellerinde meşalelerle 15 Temmuz şehitleri için yürüyecek.

Vanlılar 15 Temmuz şehitleri için yürüyecek

15 Temmuz Darbe teşebbüsünün, milletin demokrasisine sahip çıkması şuuru ile yine milletçe engellendiğinden hareket edilerek, bu şuurun canlı tutulması amacıyla Van'da da Cumhurbaşkanlığının talimatları ve himayeleri ile '15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü', çeşitli etkinliklere kutlanmaya devam ediyor.

Van'da 9 Temmuz'da başlayan etkinlikler devam ederken, bugün saat 19.30'da demokrasi yürüyüşü yapılacak. Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı 600 kişilik meşaleli sporcu grubu Hal Kavşağı'na kadar ellerinde meşalelerle yürüyecek.

Daha sonra burada toplanacak olan grup kamu, STK'lar ve halkın katılımıyla Beşyol kavşağına kadar Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü yapacak. Van'daki tüm camilerde ise mevlid ve hatim programı düzenlenecek.

15 TEMMUZ'DA NE OLDU?

15 Temmuz hain darbe girişimi, darbecilerin verdiği isimle Harekat Yıldırım veya Yurtta Sulh Harekâtı, 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askerî darbe teşebbüsü.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT'de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı. İstanbul'daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü jandarma tarafından kapatıldı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı.

Ankara'nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı suikast girişiminde bulunuldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı.

Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk'te FaceTime aracılığı ile gerçekleştirdiği bağlantıda darbecilere hiçbir şekilde imkân tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye'nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda askerî darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu.

Olaylar sonucunda 104'ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker gözaltına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dahil olmak üzere toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. Bunun yanı sıra askerî, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2021, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER