Van'da silajlık mısır hasadı başladı

Van'ın Tuşba ilçesinde silajlık mısırın hasadına başlandı. Tarlalarında biçtikleri silajlık mısırların hasadına başlayan üreticiler, hayvanlarının kışlık yem ihtiyacını karşılayacak.

Van'da silajlık mısır hasadı başladı

Van'ın Tuşba ilçesinde ekilen silajlık mısırın hasadına başlandı. Yaz boyunca büyük emeklerle yetiştirdikleri ve boyları yaklaşık iki metreye yakın olan yem bitkisini hasat etmeye başlayan Vanlı üreticiler, hayvanlarının kışlık yem ihtiyacını karşılayacak.

Tuşba ilçesinde yapılan hasat etkinliğine Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, Tuşba İlçe Tarım Müdürü Bülent Veziroğlu, teknik personel ve çiftçiler katıldı.

"SİLAJLIK MISIR ÜRETİMİNİ ÇOK ANLAMLI BULUYORUZ"

Hasat etkinliğinde konuşan Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, "Silajlık mısır üretimini çok anlamlı buluyoruz. Bu anlamda Tuşba ilçemizde ekilen silajlık mısırın hasadına başlandı. Çiftçilerimiz, yaz boyunca büyük emeklerle yetiştirdikleri ve boyları yaklaşık iki metreye yakın olan yem bitkisini hasat etmeye başladılar. Hasat ettikleri yem bitkisiyle hayvanlarının kışlık yem ihtiyacını karşılayacaklar. Devletimiz, hükümetimiz ve Van Büyükşehir Belediyesi çiftçilerimize her türlü desteği vermekte. Bu yıl çiftçilerimiz ektikleri ürünlerde büyük verim elde ettiler. Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak çiftçilerimize her türlü desteği veriyoruz. Vatandaşlarımızın en önemli geçim kaynaklarından biri hayvancılıktır. Çiftçilerimize hibe tohum ve gerekli teknik desteği vermeye devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın maliyetlerini azaltmak için elimizden gelen bütün gayreti sarf ediyoruz. Silajlık mısır, hayvanların et ve süt verimini ciddi anlamda artırıyor. Çiftçilerimizden güzel geri dönüşler alıyoruz" diye konuştu.

"SON YILLARDA ÜRETİM ALANLARI GİDEREK ARTIYOR"

Silajlık mısırın, hayvanların et ve süt verimini ciddi anlamda artırdığını belirten Müdür Görentaş, "Bölgede yıllardır hayvancılıkta korunga ve yonca bitkisi kullanılıyordu. Silajlık mısır, hayvanların et ve süt verimini ciddi anlamda artırdığı için biz de bu projeyi hayata geçirdik. Silajlık mısırın üretiminin ilimizde yaygınlaşması için çalışıyoruz. Tüm çiftçilerimizin tarım anlamında silajlık mısır üretimine yönelmesini bekliyoruz. Sertifikalı tohum desteğinde bulunuyoruz ve bakanlığımızın yem bitkileri üretimine destekleri oluyor. Son yıllarda üretim alanları giderek artıyor" ifadelerini kullandı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2023, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER