Van'da seçim çalışmaları hız kazandı

14 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin takvim işlemeye devam ederken, Van'da milletvekili adayları sahadaki çalışmalarına hız verdi. 16 parti ve 4 bağımsız adayın yarıştığı Van'da, tüm gözler 14 Mayıs'taki seçimlere çevrildi.

Van'da seçim çalışmaları hız kazandı

AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Yeşil Sol Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Yeniden Refah Partisi, Millet Partisi, Memleket Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Büyük Birlik Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Sol Parti, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Milli Yol Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Vatan Partisi ve Zafer Partisi'nin yanı sıra, 4 bağımsız aday, Van'da seçim çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.

Seçime 2 haftadan az bir süre kalırken, Saadet Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Gelecek Partisi, İyi Parti ise Van'da Millet İttifakı çatısı altında seçim çalışmalarına hız verdi. Türkiye'de seçim heyecanı gün geçtikçe daha da artıyor. Siyasi partilerin aday listelerini YSK'ya sunmasının ardından adaylık süreçleri kesinleşen milletvekili adayları Van'da saha çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

14 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28'inci dönem milletvekili genel seçimleri için 26 siyasi parti seçimlere girecek. Milletvekili genel seçimlerine girecek partilerin, aday listelerini YSK'ya teslim etmelerinin ardından, sahaya inen milletvekili aday adayları çalışmalarına ağırlık verdi.

14 Mayıs'ta seçime Adalet Birlik Parti, Adalet Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Büyük Türkiye Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Genç Parti, Güç Birliği Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, İYİ Parti, Memleket Partisi, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Milli Yol Partisi, Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi, Yeniden Refah Partisi, Yenilik Partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ve Zafer Partisi katılacak.

AK Parti'nin Van Milletvekili listesinde Burhan Kayatürk, Kayhan Türkmenoğlu, Abdulahat Arvas, Azad Kartal, Selma Biçek, Muhammed Çalağan, Ömer Faruk Karakurt ve Affan Orhan yer alırken, Cumhur İttifakı'nın ortağı olan MHP'nin Van listesinde Yahya Cancan, Ayhan Kahraman, Fatih Şahin, Abdulselam Arvas, Sunullah Keleş, Abdulhakan Üçdal, Abdulaziz Gülbay ve Serpil Taşkıran  bulunuyor.

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi'nin Van Milletvekili aday listesinde Seracettin Bedirhanoğlu, Ercan Çiçek, Aziz Örek, Muhlis Orhan, Meral Ayhan, Nurten Taş, Süleyman Kuşman ve Mehmet Kaval yer alırken, Yeşil Sol Parti çatısı altında seçime girecek olan HDP listesinde ise Pervin Buldan, Zülküf Uçar, Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Sinan Çiftyürek, Gülderen Varli, Mahmut Dinsar, Havin Kiye ve Taylan Ertaş yer alıyor.

Cumhur İttifakı'nda yer alan Yeniden Refah Partisi'nin Van Milletvekili aday listesinde Kamil Yavuzer, Yakup Demir, Ali Şahin, Mehmet Şahin, Aydın Çiçek, Murat Ergin, İzzet Başkurt ve Nevzat Ataş yer alırken, Cumhur İttifakı'nda yer alan bir diğer parti olan Büyük Birlik Partisi'nin Van listesinde ise Muhammed Nur Kaya, Metin Kaya, Ümmü Gülsüm Tezel, Kazım Varçin, Turgut Güleşçe, Muhammet Elenür, Volkan Ertosun ve Cebrail Kaya yer aldı.

Memleket Partisi Van Milletvekili aday listesinde Haluk Terzioğlu, Mehmet Veysi Metin, Hidayet Erdoğan, Nevzat Koç, Yunus Acar, Azmi Ertek, Cengiz Durğun, Emircan Avcı yer alırken, Vatan Partisi'nde ise Akile Çevik, Adem Bayram, Mehmet Kaan Türkoğlu, Muhammet Tekin, Halil Halit Toker, Mehmet Koç, Seyhan Taşdemir ve Habip Pülat bulunuyor.

Seçime girecek diğer partilerin listelerinde yer alan adalar da saha çalışmalarını hızlandırdı. 14 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28'inci dönem milletvekili genel seçimlerine 2 haftadan az bir süre kalırken, milletvekili adayları da saha çalışmalarına ağırlık verdi.

14 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimde hangi partinin Van'da kaç milletvekili çıkaracağı merak edilirken, tüm gözler seçim gününe çevrildi.

Öte yandan Van'da Nazif Çetin, İdris Ahi, Güven Turğul ve Zafer Şahin bağımsız milletvekili adayları olarak sahada çalışmalarını sürdürüyorlar.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2023, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER