Van’da bilgi şöleni düzenlenecek

Türkiye Yazarlar Birliği’nin ilkini Topkapı Sarayı’nda, ikincisini Dolmabahçe Sarayı’nda, üçüncüsünü Konya’da ve dördüncüsünü Malazgirt’te düzenlediği “Milletlerarası Tarihî Roman ve Romanda Tarih” bilgi şölenlerinin beşincisi Van’da yapılacak.

Van’da bilgi şöleni düzenlenecek

Tarih, roman türünün vazgeçilmez konularından, son yıllarda ülkemizde çok sayıda tarihî roman yayınlanırken, Yunus Emre, Mevlâna, Hacı Bektaş, Alparslan, Ertuğrul, Osman Bey, Fatih, Kanuni, Yavuz, Abdülhamid gibi tarihî şahsiyetler birçok romanın konusu oldu. Büyük tarihi olaylar, tarihi şahsiyetler roman olarak sıklıkla okuyucunun önüne gelirken, bunların film ve dizi olarak da çok sık halkın karşısına çıkıyor.

Türkiye Yazarlar Birliği konuyla ilgili ciddi çalışmalara ihtiyaç olduğu düşüncesi ile Tarihi Roman ve Romanda Tarih Bilgi şölenleri düzenliyor.

17-18 Kasım 2022 tarihlerinde Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Türkiye Yazarlar Birliği iş birliğinde düzenlenecek bilgi şöleninin açılış konuşmalarını Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü, TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, TYB kurucu ve şeref Başkanı D. Mehmet Doğan ve Van Valisi Ozan Balcı yapacak.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi toplantı salonunda gerçekleşecek programda, özelde tarihin eski çağlarından beri birçok medeniyete ev sahipliği yapan romanlara da konu olan Van’da ve genelde ülkemizdeki tarihi roman-romandaki tarih tüm yönleri ile değerlendirilecek.

Bilgi şöleninde konuyla ilgili ilim ve fikir adamları tarihi roman konusu etrafında birçok soruya cevap arayacak. Düzenlenecek bilgi şöleninde, aynı zamanda aktüel bir konu olan tarihi romanı türünü bütün yönleriyle ele alınacak. Hem işin uygulamasını yapan yazarlar, romancılar hem de konuyla ilgili çalışma yapan ilim ve fikir adamları müşterek bir zeminde konuyu tartışacaklar.

Van Bölge Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER