Van'da arıcılık kursuna yoğun ilgi

Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Tuşba Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle açılan arıcılık kursuna vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Van'da arıcılık kursuna yoğun ilgi

Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Tuşba Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle 2023 yılı Sonbahar Dönemi Ekim ayında 84 saatlik Arıcılık kursunda  teorik olarak besleme arı ırkları, balın tanımı, bileşimi ve üretimi, arı yetiştirme teknikleri, arı ürünleri, polen propolis, arı sütü, kaliteli bal üretiminde flora, arıcılıkta ilkbahar ve sonbahar bakımı, arı hastalık ve zararlıları ilgili bilgiler kursiyerlere verildi.

Arıcılık Kurs Programı kapsamında arılı kovan hazırlama, ana arı, oğul arı ve arı ürünleri üretme, arı kolonisinin bakım ve beslenmesi, arı ürünleri hasadı, arıcılık araç, gereç ve ekipmanlarının bakım ve onarımı konularında bireylere, bilgi ve beceri kazandırmaya yönelik bir eğitimler veriliyor.

Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde Arıcılık alanında Uzman Personeller tarafından yapılan kursa 64 kursiyer katılırken, kursa devam sağlayarak arıcılık için hazırlık ve arı bakımı modül sınavlarından başarılı olan kursiyerlere sertifika verilecek.

Ayrıca, arıcılık kurslarına İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde devam edileceği belirtildi.

VAN BÖLGE GAZETESİ: FEHMİ TEKDUR

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2023, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER