​Van YYÜ’nün doluluk oranları yüzde 100’e ulaştı

2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Açıklanan verilere göre 5 bin 734 öğrenci Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ailesine katılmış olacak. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bu sonuçlara göre kontenjanlarının neredeyse tamamını doldurarak yüzde 100’lük doluluk oranına ulaştı.

​Van YYÜ’nün doluluk oranları yüzde 100’e ulaştı

30 bine yakın öğrencisiyle büyük bir aile olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, 41 yıllık bilimsel bilgi birikimi ve kurumsal tecrübesiyle en çok tercih edilen eğitim kurumlarından biri olmaya devam ediyor.

YKS-2023 sonuçlarına göre lisans bölümleri % 99.70, ön lisans bölümleri ise % 100 doluluk oranına ulaştı. Tüm kontenjanlar dâhil edildiğinde yani okul birinciliği kontenjanı ve 35 yaş üzeri kadın kontenjanı da eklendiğinde ise doluluk oranı % 98.57 olarak gerçekleşti.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin ‘Bilimin Işığında Bir Dünya Üniversitesi’ olduğunu ifade eden Rektör Şevli, “Van Yüzüncü Yıl Üniversitemiz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da başarılı öğrencilerin ilk tercihlerinden oldu ve yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Yükseköğretim Kurulu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar Hocamızın izlemiş olduğu doğru strateji ile üniversitelerin doluluk oranları yükselmeye devam etti ve geçen yıl olduğu gibi bu yılda kontenjanların doluluk oranları çok yüksek gerçekleşti. YÖK Başkanımıza üniversitemize verdiği destekler için teşekkür ederiz. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ön lisans programlarımızın ÖSYM tercih kılavuzunda belirtilen 2520 kontenjanına 2590 öğrenci yerleşerek doluluk oranı %100’ü aşmıştır. Lisans bölümlerimizde ise toplam 2966 kontenjana 2957 öğrenci yerleşmiştir. Lisans doluluk oranımız ise % 99,70 olmuştur. Ayrıca üniversitemizi tercih eden okul birinciliği kontenjanından 36 öğrenci, 35 yaş üzeri kadın kontenjanından ise 53 öğrenci eklendiğinde toplam 3046 öğrenci üniversitemiz lisans bölümlerine yerleşmiştir. Üniversitemizi tercih eden Ön lisans ve Lisans toplam öğrenci sayısı da 53 okul birincisi ve 134 otuz beş yaş üzeri kadın eklendiğinde 5734 olmuştur. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Eğitim Fakültesinin Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan bölümlerinin sonuçları açıklandığında yaklaşık 6000 öğrenci Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ailesine katılmış olacak” dedi.

Van YYÜ’nün genç ve nitelikli akademik - idari kadrosu, geniş fiziki imkânları, sosyal, kültürel ve sportif imkânları, sağlık, barınma, beslenme, ulaşım olanakları ile öğrencilerinin yanında yer almaya devam ettiğini vurgulayan Rektör Şevli, “Biz Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak öğrencilerimize, aile sıcaklığında nitelikli bir eğitim alma imkânı sağlıyoruz. Öğrencilerimizin her açıdan donanımlı bir birey olmaları için öğrenci odaklı üniversite anlayışına sahibiz. 2023-2024 akademik yılında sizleri aramızda görecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Üniversitemizi tercih ederek ailemize güç kattınız. Yükseköğrenim hayatınız boyunca bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte olan bir üniversiteden kaliteli ve nitelikli eğitim alacaksınız. Bunun yanında ders dışı pek çok etkinlikle verimli ve eğlenceli bir kampüs yaşamı sizleri bekliyor. Bu duygularla bir kez daha sizleri tebrik ediyor, başarılarla dolu bir üniversite hayatı diliyorum” ifadelerini kullandı.  

KAYIT İŞLEMLERİ E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLECEĞİ GİBİ YÜZ YÜZE DE YAPILABİLECEK

2023-YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit web sitesi üzerinden 28 Ağustos - 30 Ağustos 2023 tarihleri arasında elektronik kayıt (e-kayıt) yapabileceği belirtildi.

Elektronik kayıt yapamayan adaylar 28 Ağustos - 1 Eylül 2023 tarihleri arasında Van YYÜ Spor Kompleksi Zeve Kampüsü’ne şahsen başvurmaları halinde kayıtlarını yapabileceği ifade edildi.

Van Bölge Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2023, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER