Van YYÜ’de metaverse etkinliği…

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 40. Yıl etkinlikleri kapsamında İlahiyat Fakültesi’nde ‘Metaverse İnsanlığın Hayatında Neleri Değiştirecek’ adlı konferans programı düzenlendi.

Van YYÜ’de metaverse etkinliği…

Konferans, İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Selahattin Kıyıcı Konferans Salonu’nda Türkiye Düşünce Platformu Başkanı ve İş İnsanı Taşkın Koçak’ın sunumuyla gerçekleştirildi.

Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin de katıldığı konferansta, sanal gerçeklik teknolojisinin geliştirilmiş hali olarak görülen ve kurgusal evren olarak tarif edilen Metaverse’nin teknolojik gelişimiyle ilgili tanıtım mahiyetinde bir intro izletildikten sonra Taşkın Koçak, geçmişten günümüze sanal gerçeklik teknolojisine hayat veren fikirlere, kişilere ve gelişmelere kısaca değinerek internetin üç boyutlu versiyonu Web3.0 (3D), genişletilmiş sanal gerçeklik (XR - VR gözlüğü), blockchain ve yapay zekâ hakkında bilgiler verdi.

Bir avatarla temsil edilen kullanıcıların alışveriş yapabileceği, sosyalleşebileceği, boş zaman etkinliklerine katılabileceği ve öğrenebileceği sanal bir dünya olarak tanımlanan Metaverse’nin; sosyal hayatı, dinî hayatı, sağlığı, turizmi, eğitimi, iş dünyasını, alışverişi, devlet kurumlarını kısacası insana dair birçok meseleyi içerisine alarak onları olumlu veya olumsuz yönde etkileyeceğinin altı çizildi.

Soru cevap şeklinde de devam eden konferansta Koçak, Metaverse’de din yaşamına da değindi. Meta evren platformunun dünyanın farklı yerlerindeki İslami etkinliklere, sohbetlere ve derslere avatar ile katılıp bizatihi o anı eş zamanlı yaşama, birçok ülkedeki âlim ve ilim erbabından o ülkelere gitmeden dersler alma ve Hac ile umre eğitimlerini üç boyutlu olarak bilfiil yapabilme imkânı sağladığını da belirtti.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansın ardından genel bir değerlendirmede bulunan Rektör Şevli, Üniversitemize gelip öğrencilerimize bu nitelikli konferansı verdiği için Sayın Taşkın Koçak’a teşekkür ederek, “Mühendislik Fakülteleri’nin veya Fen Bilimlerinin ağırlıklı olarak üzerinde durdukları Metaverse konusunun İlahiyat Fakülteleri’nde de konu edilmesi bizim için çok önemli. Çünkü bilginin insanileştirilmesi ve bilginin faydalı yoldan toplumun istikrarı veya ıslahı yönünde iyi insanların edimiyle tasarımlanması bizim için oldukça önemli. Bu bilgilendirici konferans için Sayın Koçak’a tekrar teşekkür ederim” dedi.

Konferansa fakülte dekanları, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2022, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER